Rozwiązanie umowy o pracę bez okresu wypowiedzenia. - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
16-05-2012, 16:25  
sejwer
Użytkownik
 
Posty: 37
Domyślnie Rozwiązanie umowy o pracę bez okresu wypowiedzenia.

Witam, mam kilka pytań, mianowicie pracuję na umowę o pracę, i jestem w okresie próbnym, niestety chce zrezygnować, a w umowie jest napisane, że mam okres wypowiedzenia. Chce rozwiązać umowę za porozumieniem stron, bez okresu wypowiedzenia, niestety mamy z kierowniczką odmienne zdania na temat kilku rzeczy i doszło między nami do sprzeczki i nie za bardzo mnie lubi :P, i moje pytanie brzmi, czy może ona tego nie podpisać? Po za tym, jeżeli by nie podpisała, a złożył bym zwykłe wypowiedzenie, czy wtedy grozi mi coś jeżeli nie będę chodził do pracy w okresie wypowiedzenia (dostałem informację że mogę złożyć także podanie o bezpłatny urlop na okres wypowiedzenia, czy takie coś można dać, i czy ona może tego mi nie podpisać)? I jeszcze jedno, czy będzie jakaś różnica jeżeli to ona rozwiąże umowę ze mną? (znaczy się zwolni mnie), chodzi mi głównie czy dostanę wynagrodzenie za to co przepracowałem, oraz czy może mnie o coś oskarżyć (np, o nie przychodzenie do pracy)?
sejwer jest off-line  
16-05-2012, 17:17  
L12
Użytkownik
 
L12 na Forum Prawnym
 
Posty: 145
Domyślnie RE: Rozwiązanie umowy o pracę bez okresu wypowiedzenia.

Jeżel nie ma zgody na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron to pracodawca nie musi nic podpisywać , wtedy obowiązuje cię okres wypowiedzienia zawarty w umowie .

Jeśli natomiast nie bedziesz przychodził do pracy w okresie wypowiedzenia bez podania przyczyny (np.zwolnienie lekarskie) to pracodawca może cię zwolnić dyscyplinarnie.
L12 jest off-line  
16-05-2012, 18:04  
sejwer
Użytkownik
 
Posty: 37
Domyślnie RE: Rozwiązanie umowy o pracę bez okresu wypowiedzenia.

A czy przy zwolnieniu dyscyplinarnym, może on mnie oskarżyć o nie przychodzenie do pracy i żądać kary pieniężnej? Oraz czy po takim zwolnieniu zostanie mi wypłacone wynagrodzenie?
sejwer jest off-line  
16-05-2012, 20:07  
judge oskar
Użytkownik
 
judge oskar na Forum Prawnym
 
Posty: 277
Domyślnie RE: Rozwiązanie umowy o pracę bez okresu wypowiedzenia.

Przy umowie o pracę na okres próbny terminy wypowiedzenia są krótkie.
Przepis prawny:
Kodeks Pracy
Art. 34. Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi:
1) 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
2) 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,
3) 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.


Jeśli nie będziesz chodzić do pracy w okresie wypowiedzenia to grozi Ci zwolnienie dyscyplinarne, co może Ci bardzo utrudnić dalszą karierę. Możesz skorzystać z 4 dni urlopu na żądanie przysługujących Ci w każdym roku kalendarzowym, które pracodawca musi Ci udzielić i o których musisz poinformować pracodawcę najpóźniej w dniu rozpoczęcia tego urlopu.

Przepis prawny:
Kodeks Pracy
Art. 1672. (134) Pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu.


Inny przypadek, w którym możesz nie chodzić do pracy to usprawiedliwiona nieobecność, czyli np. zwolnienie lekarskie.
judge oskar jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:18.