Status bezrobotnego a umowa zlecenie (czas pracy: 9h) - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
29-05-2012, 17:41  
Użytkownik
Gość
Domyślnie Status bezrobotnego a umowa zlecenie (czas pracy: 9h)

Witam. Czy osoba bezrobotna powinna zgłosić do PUP podpisanie umowy zlecenia, która była zawarta tylko na JEDEN dzień, na 9h. Kwota wynagrodzenia to 30zł. Przecież taka osoba musi się w takim wypadku w jednym okienku wyrejestrować a w drugim od razu zarejestrować, czy to nie jest bez sensu?

Aha i co jeśli by się tego nie zgłosiło?

Z góry dziękuje za odpowiedź osobom kompetentnym.
 
29-05-2012, 20:08  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 6.193
Domyślnie RE: Status bezrobotnego a umowa zlecenie (czas pracy: 9h)

Cytat:
Czy osoba bezrobotna powinna zgłosić do PUP podpisanie umowy zlecenia, która była zawarta tylko na JEDEN dzień, na 9h.
Tak. Nawet gdyby realizacja zlecenia miała trwać 1h.
Cytat:
taka osoba musi się w takim wypadku w jednym okienku wyrejestrować a w drugim od razu zarejestrować, czy to nie jest bez sensu?
Niestety, obowiązujące przepisy prawa nie przewidują możliwości posiadania statusu osoby bezrobotnej przez osobę wykonującą zlecenie.
Cytat:
Aha i co jeśli by się tego nie zgłosiło?
Złamiesz prawo. Zgodnie z art. 119 ust. 2. ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy "bezrobotny, który podjął zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą bez powiadomienia o tym właściwego powiatowego urzędu pracy, podlega karze grzywny nie niższej niż 500 zł."
Kosssz jest off-line  
30-05-2012, 08:46  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Status bezrobotnego a umowa zlecenie (czas pracy: 9h)

Cytat:
Napisał/a Kosssz
Tak. Nawet gdyby realizacja zlecenia miała trwać 1h.

Niestety, obowiązujące przepisy prawa nie przewidują możliwości posiadania statusu osoby bezrobotnej przez osobę wykonującą zlecenie.

Złamiesz prawo. Zgodnie z art. 119 ust. 2. ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy "bezrobotny, który podjął zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą bez powiadomienia o tym właściwego powiatowego urzędu pracy, podlega karze grzywny nie niższej niż 500 zł."

A co zrobić po fakcie, gdy minął już długi okres czasu, by uniknąć tej kary? Czy możliwe jest, że PUP do tego nie dojdzie? Lub składać jakieś odwołanie..?
 
30-05-2012, 18:52  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 6.193
Domyślnie RE: Status bezrobotnego a umowa zlecenie (czas pracy: 9h)

Nie radziłabym tego zatajać, bo takie rzeczy potrafią "wypłynąć" nawet przypadkiem.
Kara grzywny co prawda została przewidziana przez ustawodawcę, ale powszechnie bardzo rzadko jest stosowana. Zależy od podejścia danego PUP.
Kiedy podpisana była ta umowa zlecenie? Czy osoba pobierała wtedy zasiłek dla bezrobotnych?
Kosssz jest off-line  
30-05-2012, 19:56  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Status bezrobotnego a umowa zlecenie (czas pracy: 9h)

Umowa była na dzień 25 kwietnia. Osoba bez prawa do zasiłku, nie pobierająca żadnych roszczeń z PUP. To nieciekawe, że ktoś zarobił 30zł a będzie (być może) musiał zapłacić 500zł kary :/. Teraz ta osoba stara się o staż - to pierwsza forma pomocy z jakiej skorzysta w PUP.

Ponadto umowa była wykonana w wersji elektronicznej i pracodawca nawet nie odesłał podpisanej umowy, tylko przyjął podpisaną (drogą mailową - skan) umowę od pracownika.
Czyli teraz co - postarać się, by pracodawca podpisał starą umowę (osoba nawet nie przypuszczała, że umowa na jeden dzień będzie jej do czegoś potrzebna i że trzeba ją gdzieś zgłaszać) i iść z nią do PUP, gdzie zapewne spadną na ''osobę'' gromy z jasnego nieba?

W ogóle gdzie takie umowy są zgłaszane?

Z góry dziękuję za pomoc!
 
30-05-2012, 20:37  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 6.193
Domyślnie RE: Status bezrobotnego a umowa zlecenie (czas pracy: 9h)

Jak już wcześniej napisałam kara grzywny do 500 zł jest niezwykle rzadko stosowana m.in. dlatego, że nagminnie bezrobotni nie zgłaszają podjęcia zatrudnienia lub pracy zarobkowej, a wyegzekwowanie w/w kary z reguły jest niemożliwe ze względu na brak dochodów.
Po zakończeniu umowy zlecenie zleceniobiorca powinien otrzymać od zleceniodawcy rachunek potwierdzający wykonanie zlecenia. I to jest dokument, który należy przedstawić w PUP.
A gromów z jasnego nieba niech osoba się nie obawia. Zapewniam, że w PUP przypadków takich jak ten było, jest i będzie całe mnóstwo. A w tej sytuacji gdyby w/w kara grzywny była sztywno egzekwowana, to zapewne bylibyśmy bardzo bogatym krajem.
Kosssz jest off-line  
30-05-2012, 20:39  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Status bezrobotnego a umowa zlecenie (czas pracy: 9h)

Oj, ''osoba'' dostała kasę do ręki. W takim przypadku jaki dokument przedstawić?
 
30-05-2012, 20:45  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 6.193
Domyślnie RE: Status bezrobotnego a umowa zlecenie (czas pracy: 9h)

Należałoby wyegzekwować od zleceniodawcy wydanie rachunku.
Ostatecznie przedstawić w PUP umowę zlecenie. PUP we własnym zakresie ma również możliwość wezwania zleceniodawcy do wystawienia odpowiedniego dokumentu.
Tak czy inaczej zatajanie prawdy może tylko pogorszyć sprawę.
Kosssz jest off-line  
30-05-2012, 20:48  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Status bezrobotnego a umowa zlecenie (czas pracy: 9h)

OK, więc sprawa na pewno zostanie zgłoszona do PUP.

Kosssz - serdeczne dzięki za pomocne informacje.
 
01-06-2012, 11:00  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Status bezrobotnego a umowa zlecenie (czas pracy: 9h)

Pracodawca nie odesłał mi podpisanej umowy zlecenia.. Milczy. Hm a czy niepodpisana umowa zlecenie też jest ważna?? Czy mogę zgłosić do PUP umowę podpisaną tylko przeze mnie??
 
04-03-2014, 16:23  
19grzesiek91
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Status bezrobotnego a umowa zlecenie (czas pracy: 9h)

Witam mam podobny problem w grudniu 2013 roku uczestniczylem z promocji ktora trwala 4dni bylem w tym czasie zarejestrowany na bezrobociu dopiero w styczniu dostalem umowe zlecenie za ta prace. A od dnia 2.01.2014 jestem na umowie o prace. Co mam w tej chwili zrobic zeby uniknac kary. Co wiecej musze sie rozliczyc w urzedzie skarbowym za to zlecienie czy oni moga dociekac tego ze jednoczesnie bylem zarejestrowany z UP i wykonywalem zlecenie??
19grzesiek91 jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:04.