Powrót do pracy po zwolnieniu lekarskim - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:

  • § Kradzież utargu przez klienta....
    Moja siostra pracuje w dość dużym sklepie budowlanym, wczoraj gdy odeszła od kasy do klienta w celu udzielenia...
  • § Wyposażenie stanowiska pracy -...
    Witam, Moj problem: stanowisko pracy stworzone dzieki dofinansowaniu z UP 20.000 zl... standardowo musi zostac...
  • § brak wypłaty
    Witam Jestem zatrudniony na cały etat w spółdzielni usług gospodarczych , posiadam umowę o pracę na cały etat....

Odpowiedz
 
18-03-2007, 11:40  
michalc11
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Powrót do pracy po zwolnieniu lekarskim

Moja pracownica jest od ponad 40 dni na zwolnieniu lekarskim, w tym 16 dni na zwolneniu od lekarza rodzinnego i 24 dni na zwolnieniu od ginekologa. Ona jest takze w 7 miesiacu ciazy. Czy przy powrocie do pracy musi przyniesc oswiadczenie lekarskie o zdolnosci do pracy?
michalc11 jest off-line  
18-03-2007, 11:49  
MSzcz
Przyjaciel forum
 
Posty: 381
Domyślnie

Tak...powinna zrobić badania kontrolne.
MSzcz jest off-line  
18-03-2007, 12:01  
michalc11
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie

Czyli nie może wrócić do pracy bez zaświadczenia? Powinna czy musi?
michalc11 jest off-line  
18-03-2007, 12:31  
MSzcz
Przyjaciel forum
 
Posty: 381
Domyślnie

Kodeks pracy art 229 § 2. Pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim. W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.
MSzcz jest off-line  
08-02-2011, 16:53  
marcinradom
Użytkownik
 
Posty: 67
Domyślnie RE: Powrót do pracy po zwolnieniu lekarskim

odgrzeję, ale nie chcę pisać nowego tematu.
załóżmy, że 10 lutego kończy mi się ponad 30 dniowe zwolnienie lekarskie. 11 lutego idę do pracy, pracodawca jednak żąda ode mnie zaświadczenia o zdolności do pracy. wiadomo, że zanim uzyskam takie zaświadczenie, minie jeden - dwa dni. czy w tym czasie mam nieobecność usprawiedliwioną płatną? może pracodawca powinien wcześniej przysłać mi informację, że będzie żądał ode mnie takiego zaświadczenia z chwilą zakończenia zwolnienia lekarskiego?
pozdrawiam
marcinradom jest off-line  
13-02-2011, 21:32  
Ewania
Praktyk
 
Ewania na Forum Prawnym
 
Posty: 2.277
Domyślnie RE: Powrót do pracy po zwolnieniu lekarskim

Pracodawca nie powinien żądać od Ciebie takiego zaświadczenia, jeśli Cię nie skierował na takie badania. Mógł Ci wysłać skierowanie na adres domowy jeszcze zanim skonczylo sie zwolnienie, ale badania profilaktyczne robisz pierwszego dnia pracy po zakonczonym zwolnieniu lekarskim.
To pracodawca musi Tobie wręczyc rano skierowanie na badania profilaktyczne a Ty masz obowiązek je wykonać.
Resztę doczytasz tu: Badania okresowe a dzień wolny
Ewania jest off-line  
13-03-2011, 19:18  
Iwanaja
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Powrót do pracy po zwolnieniu lekarskim

Witam,
bardzo proszę o pomoc w mojej sprawie, gdyż nie wiem już co mam zrobić
W 19 lipca 2010 uległam poważnej kontuzji stawu skokowego. Dopiero od 28 lipca mam zwolnienie lekarskie, gdyż dopiero wtedy dostałam się do ortopedy. Do dnia 25 stycznia mogłam zgodnie z przepisami być na L4 (w dniu 25 stycznia 2011 minął 182 dnień mojego zwolnienia lekarskiego). Złożyłam wniosek o świadczenie rehabilitacyjne i 25 stycznia byłam na komisji w ZUS, gdzie orzeczono: "nie jest Pani niezdolna do pracy" i nie przyznano mi świadczenia rehabilitacyjnego. Od tej decyzji złożyłam odwołanie. W porozumieniu z kadrami w dalszym ciągu dostarczałam zwolnienia i zaświadczenia lekarskie (dzięki L4 miałam nieobecność usprawiedliwioną niepłatną). W dniu 17.02.2011 miałam kolejną komisję lekarska z ZUS. Po przeprowadzeniu badania otrzymałam informację, że decyzja zostanie do mnie wysłana w przeciągu 2 tygodni. Po otrzymaniu decyzji z ZUS (decyzja była taka sama, jak na 1 komisji) zwróciłam się do kadr z prośbą o wystawienie zaświadczenia na badania kontrolne do lekarza Medycyny Pracy. Dostałam również informację, że do dnia badań przez lek.Medycyny Pracy mam dostarczać kolejne L4 (w celu usprawiedliwienia nieobecności w dalszym ciągu niepłatnej). W dniu 9 marca byłam na badaniach i otrzymałam zaświadczenie lekarskie, że jestem zdolna do powrotu do pracy, w uwagach lekarz dodał jedynie adnotację "wskazana praca wyłącznie siedząca". Ja zajmuje stanowisko kasjera w banku. Do dnia 9 marca również miałam L4. Zatem powinnam stawić się w pracy dnia 10 marca. Niestety nie dopuszczono mnie do pracy. Na Kopii zaświadczenia lekarskiego dostałąm pisemna adnotację o następującej treści: "W związku z niejasnymi wskazaniami lekarza Pani XXX nie zostaje dopuszczona do pracy. Proszę o uzupełnienie dokumentacji przez lekarza. Podpis z-cy Dyrektora i data 9 marca 2011" W związku z tym wróciłam do lekarza Med.Pracy z prośbą o uzupełnienie dokumentacji. Lekarz w dniu 11 marca dopisał na zaświadczeniu "Praca siedząca przez 8 godz. z niezbędnymi krótkimi przerwami (ustawowymi)". Nawet lekarka dzwoniła do z-cy Dyr. i pytała czy taka adnotacja będzie wystarczająca. Uzyskała odpowiedź, że ma taką nadzieję, ale i tak muszą skonsultować to z kadrami. Ja telefonicznie zostałam poproszona o to abym wróciła do domu i zeskanowała to zaświadczenie i wysłała mejlowo. Pod koniec dnia po kilkukrotnych próbach kontaktu otrzymałam w końcu informację, że w dalszym ciągu nie mogę stawić się do pracy. Niestety z kadrami już nie udało mi się skontaktować. Nie wiem co teraz mam zrobić w takiej sytuacji, że jestem dopuszczona do pracy, a pracodawca mnie nie dopuszcza. Boję się, żebym zaraz nie otrzymała dyscyplinarnego zwolnienia z pracy z powodu, że się do niej nie stawiłam. Proszę o pomoc
Iwanaja jest off-line  
13-03-2011, 19:44  
Ewania
Praktyk
 
Ewania na Forum Prawnym
 
Posty: 2.277
Domyślnie RE: Powrót do pracy po zwolnieniu lekarskim

Moim zdaniem - praca kasjera w banku JEST pracą siedzącą i zaswiadczenie, ktore otrzymalas jak najbardziej oznacza DOPUSZCZENIE CIE przez lekarza do pracy na zajmowanym przez Ciebie stanowisku pracy.
Tym samym - pracodawca NIE MA PODSTAW do rozwiazania z Toba umowy o prace, co mogłoby miec miejsce gdybys nie otrzymala "zdolnosci lekarskiej".
Gdyby pracodawca jednak to zrobil - odwołaj sie do sądu.
A swoją drogą - gratuluję pracodawcy pracowników kadr....
Ewania jest off-line  
14-03-2011, 00:09  
Iwanaja
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Powrót do pracy po zwolnieniu lekarskim

Dodam jeszcze, że na skierowaniu z zakładu pracy byłą jedynie informacja o zajmowanym stanowisku, a w opisie pracy była jedynie informacja mniej więcej takiej treści: praca przed komputerem min. 7 h. W związku z tym skierowaniem lek.Med.Pracy mógł się odnieś jedynie do informacji w nim zawartych. I tak lekarka zrobiła. Nie rozumiem zatem dlaczego pracodawca robi problem...
Iwanaja jest off-line  
14-03-2011, 07:07  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 33.013
Domyślnie RE: Powrót do pracy po zwolnieniu lekarskim

Jeśli pracodawca nie zgadza się z opinią lekarza medycyny pracy, winien od niej się odwołać (zgodnie z przepisami). W opisanej sytuacji, pracodawca nie dopuszczając pracownicy do pracy wbrew opinii lekarza medycyny pracy popełnia wykroczenie.
Proszę się zgłosić do PIP.
Janusz M. jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:48.