zdolność do pracy - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
14-06-2012, 13:56  
alka154
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie zdolność do pracy

Jestem nauczycielem, umowa na czas nieokreślony, 28 lat pracy. Od kwietnia jestem na zwolnieniu lekarskim, które kończy się 29 czerwca. Na czas ferii nie biorę zwolnienia dalszego, od 1 września chcę wrócić do pracy.Kiedy muszę dostarczyć zdolność do pracy? Czy 30 czerwca czy na 1 września?
alka154 jest off-line  
14-06-2012, 16:17  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: zdolność do pracy

Cytat:
Sąd Najwyższy w wyroku z 28.03.2008r. (sygn. akt II PK 214/07) wskazał, że dopuszczalne jest udzielenie pracownikowi urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po ustaniu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą trwającą dłużej niż 30 dni, bez konieczności skierowania pracownika na kontrolne badania lekarskie. Sąd Najwyższy podkreślił, że celem kontrolnych badań lekarskich jest wskazanie, że pracownik jest zdolny do pracy na danym stanowisku. Ponieważ urlop wypoczynkowy jest okresem niewykonywania pracy, pracodawca nie ma obowiązku skierowania pracownika na kontrolne badania lekarskie. Obowiązek ten, w ocenie składu orzekającego SN, zaktualizuje się z dniem, w którym pracownik chciałby faktycznie świadczyć pracę.
W praktyce, posiłkując się przywołanym orzeczeniem, pracodawca może skierować pracownika na kontrolne badania lekarskie już po wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego, udzielonego na okres przypadający bezpośrednio po okresie długotrwałej choroby.
Proszę
 
14-06-2012, 16:50  
alka154
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie RE: zdolność do pracy

Bardzo dziękuję! Proszę mi jeszcze odpowiedzieć, że jeśli musiałabym iść na urlop do poratowania zdrowia od 1 września, czy muszę dostarczyć zdolność do pracy i kiedy? Dziękiję
alka154 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo pracy - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zdolność do pracy. odpowiedzi: 3
§ zdolność do pracy odpowiedzi: 2
§ czy zus może podważyć zdolność do pracy wydaną przez lekarza medycyny pracy odpowiedzi: 11
§ zdolność do pracy odpowiedzi: 2
§ Zdolność do pracy odpowiedzi: 2
§ Czy uzyskanie zdolności do pracy jest w tym dniu obecnością w pracy? odpowiedzi: 2


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:37.