powrót do pracy po chorobowym - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:

  • § Pracownica w ciąży, co dalej.....
    WITAM czy jesteście Państwo w stanie odpowiedzieć mi na pytanie.... Otóż 12.01 br została podpisana z...
  • § Umowa o prace
    Witam, Otrzymałem umowę o pracę na okres próbny. Podpisałem ją i pracodawca powiedział, jest to umowa na okres...
  • § Co mi grozi
    Witam! Właśnie dowiedziałam się że zlamalam regulamin obowiązujący w mojej firmie. Chodzi o zapis że nie...

Odpowiedz
 
06-10-2008, 15:20  
igaga
Użytkownik
 
igaga na Forum Prawnym
 
Posty: 108
Domyślnie powrót do pracy po chorobowym

Witam
Proszę o sugestie w następującej sprawie. Otóż pracownik jest zatrudniony w sklepie spożywczym, jednoosobowo na zmianie; po przebytej operacji brzucha pracownik otrzymał do tego momentu zwolnienie lekarskie na 1miesiąc i 2tyg, aczkolwiek zasugerował pracodawcy że zwolnienia ,,będzie ciagnął,, możliwie najdłużej. Moje pytania brzmią:
1.po ustaniu zwonienia pracodawca wysyła pracownika do lekarza medycyny pracy po zaświadcenie o zdolności do zatrudnienia??kto ponosi koszt takiej wizyty??
2.czy takiego pracownika należy zatrudnić, w razie orzeczonej zdolności, na tym samym stanowisku??czy można zmienić umowe z całego na pół etatu??
3.czy ew orzeczenie niedolności do pracy może być podstawą do zwolnienia??
4.co zrobic w sytuacji gdy po powrocie ze zwolnienia pracownik może okazać się pomimo orzeczonej zdolności niepełnowartościowym tzn praca w sklepie spoz. polega min na dźwiganiu (podnoszeniu, przenoszeniu itd), pracownik na skutek przebytej operacji może mieć problem z ich wykonywaniem;jak w takiej sytuacji zgodnie z litera prawa rozwiazac umowe?
igaga jest off-line  
06-10-2008, 15:39  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 32.750
Domyślnie Re: powrót do pracy po chorobowym

1. Koszt badań ponosi pracodawca (art. 229. par. 6. kp).
2. Wszelkie zmiany etatu mogą być dokonane na podstawie wypowiedzenia zmieniającego (art. 42. kp).
3. Niezdolny do pracy nie może pracować.
4. "Niepełnowartościowy pracownik" - tak się nikt o chorych pracownikach nie powinien wyrażać.
Janusz M. jest off-line  
08-10-2008, 16:49  
igaga
Użytkownik
 
igaga na Forum Prawnym
 
Posty: 108
Domyślnie Re: powrót do pracy po chorobowym

dziekuje za odpowiedź. Co do okreslenia niepełnowartościowy - miałam na mysli bardziej zdolność do pracy, niż chorobe pracownika. Mam w zwiazku z tym kolejne pytania.
1.Czy jesli pracownik wróci do pracy (uzyska zdolność) i np na skutek wykonywania zwykłych czynności wynikających zpracy na danym stanowisku, coś mu się stanie w związku z przebyta operacja. Co wówczas??czy pracodawca będzie musiał ponieśc jakąś odopowiedzialność materialną z tytułu wypadku przy pracy??
2.Czy tzw wypowiedzenie zmieniające usi być ,,uzgodnione,, z pracownikiem??tzn czy pracodawca musi uzyskać zgode pracownika na zmiane warunków pracy??
igaga jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:11.