Ciąża i staż - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
23-08-2012, 11:20  
andziulkau
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Ciąża i staż

Witam, mam pewne pytanie.
Otóż staż (unijny) zaczęłam 1 czerwca, na 6 m-cy, kończy mi się 30 listopada.
Przedwczoraj dowiedziałam się, że jestem w 9 tygodniu ciąży, odrazu dostałam l4 do 20 września, ponieważ staż odbywa się w supermarkecie (praca ciężka, dużo dźwigania, w ciągłym ruchu przez 8 godzin). Pani w urzędzie powiedziała, że o przedłużeniu stażu mogę zapomnieć. Ale przeczytałam, że jeśli staż kończy mi się 30listopada, a l4 miała bym np.od początku listopada do końca grudnia to mimo wszystko UP musi mi wypłacić stypendium (100%) i że niby to zwolnienie mogłoby trwa 180 dni od faktycznego zakończenia stażu. Czy to prawda? Wiadomo, w UP nie przyzna się nikt do takiej możliwości, a pieniądze w takich okolicznościach bardzo się przydadzą, zwłaszcza, że nie przysługuje mi zasiłek macierzyński, ana zatrudnienie nie mam co liczyć w grudniu ( pracodawca musi mnie zatrudnić na najmniej miesiąc). Chyba, że weszły jakieś nowe przywileje dla kobiet w takiej sytuacji, bo z pewnością nie czuję się komfortowo, boje się o przyszłość.. Z góry dziękuję za odpowiedz i przepraszam że się tak rozpisałam.
andziulkau jest off-line  
23-08-2012, 16:36  
natalia11091
Stały bywalec
 
natalia11091 na Forum Prawnym
 
Posty: 2.519
Domyślnie RE: Ciąża i staż

Tutaj masz odp http://praca-kobiet.wieszjak.pl/ciaz...y-a-ciaza.html
natalia11091 jest off-line  
23-08-2012, 19:11  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 6.191
Domyślnie RE: Ciąża i staż

Cytat:
Ale przeczytałam, że jeśli staż kończy mi się 30listopada, a l4 miała bym np.od początku listopada do końca grudnia to mimo wszystko UP musi mi wypłacić stypendium (100%)...
Muszę cię zmartwić, ale UP nie tylko nie wypłaci ci stypendium w takim przypadku, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że w niedługim czasie staż zostanie przerwany i wtedy nie będzie podstawy do wypłacania ci od tej chwili stypendium. Podstawowym celem stażu jest nauczenie się wykonywania zawodu poprzez systematyczne wykonywanie czynności praktycznych. Jeśli fizycznie nie odbywasz stażu, to nie uczysz się zawodu i bezcelowe jest wydawanie środków publicznych na staż, który nie ma możliwości realizacji.
Podaję podstawę prawną: § 9. 2. Rozporządzenia MPiPS z dn. 20.08.2009r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych "Starosta na wniosek organizatora lub z urzędu, po zasięgnięciu opinii organizatora i wysłuchaniu bezrobotnego, może pozbawić bezrobotnego możliwości kontynuowania stażu w przypadku:
(...) 3) usprawiedliwionej nieobecności uniemożliwiającej zrealizowanie programu stażu."
Kosssz jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:54.