Umowa na podstawie mianowania a warunki zatrudnienia na czas nieokreslony - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
13-09-2012, 20:57  
belferka
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Umowa na podstawie mianowania a warunki zatrudnienia na czas nieokreslony

Witam.
Według art.10 ust.5 pkt.6 Karty Nauczyciela stosunek pracy z nauczycielem mianowanym nawiązuje się na podstawie mianowania jeżeli istnieją warunki do zatrudnienia nauczyciela w szkole w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony.
Ponadto na podstawie w/w art.10 ust.5a stosunek pracy nawiązany na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony przekształca się w stosunek pracy na podstawie mianowania z pierwszym dniem miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym:
- nauczyciel uzyskał stopień nauczyciela mianowanego, o ile spełnione są warunki określone w ust. 5;
- w przypadku nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego w czasie trwania umowy o pracę zostały spełnione warunki, o których mowa w ust. 5.
Jak to się ma do art.10 ust.6- W przypadku braku warunków do zatrudnienia nauczyciela, o których mowa w ust. 5 pkt 6, stosunek pracy z nauczycielem mianowanym lub dyplomowanym nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze z zastrzeżeniem ust. 7.

Czy mam rozumieć, że skoro w sierpniu bieżącego roku uzyskałam stopień nauczyciela mianowanego i mam obecnie 18/18 etatu to umowa na czas nieokreślony przekształca się w stosunek pracy na podstawie mianowania, i tylko gdybym miała mniej niż 18h, to nie mogłaby się przekształcić? Czy dyrekcja może odwlekać podpisanie umowy na podstawie mianowania mimo, że mam pełny etat, tłumacząc się tym, że w przyszłym roku wystarczającej liczby godzin raczej nie będzie?
Dodam, że oprócz mnie w naszym Zespole Szkół (SP+G) na tym samym stanowisku zatrudnionych jest jeszcze 4 nauczycieli, z czego 3 jest nauczycielami dyplomowanymi a 1 to stażysta, więc liczba klas musiałaby się niemożliwie drastycznie zmniejszyć żeby zabrakło godzin w pierwszej kolejności dla stażysty a później dla mnie. Taki ubytek oddziałów jest po prostu nierealny.

Drugie moje pytanie dotyczy delegacji pracowniczych. Czy dyrektor może odmówić wydania delegacji na wyjazd na konferencje metodyczne, które odbywają się po godzinach pracy w szkole, a jednocześnie nakłania nas do regularnego uczestnictwa w nich? Chodzi tu o koszty dojazdu, które każdy nauczyciela w naszej szkole sam ponosi mimo, że jest pula pieniędzy na to przeznaczona.
Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.
belferka jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:46.