Urlop wychowawczy i nagroda jubileuszowa - Forum Prawne

 

Urlop wychowawczy i nagroda jubileuszowa

Witam, sytuacja jest następująca: żona pracuje od 1990 roku. W tym czasie była na dwóch urlopach wychowawczych. Łącznie miała 4 lata urlopu płatnego i 2 lata bezpłatnego. W tym roku ma 22 rok pracy (łącznie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:

  • § likwidacja stanowiska pracy
    w jakich sytuacjach powodem do zwolnienia pracownika może być tzw. likwidacja stanowiska pracy? co należy przez nią...
  • § Praca w Szwecji, pracodawca z ...
    Witam, mój tata i wujek pojechali we wrześniu do pracy w Szwecji na budowie. Z szefem który jest w Polsce podpisali...
  • § Rozliczanie czasu pracy
    W firmie obowiązuje równoważny czas pracy i obecnie jest tak że w tygodniu pracownicy mają dwa dni wolne. Pytanie...

Odpowiedz
 
03-10-2012, 13:40  
yodacki
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie Urlop wychowawczy i nagroda jubileuszowa

Witam,

sytuacja jest następująca: żona pracuje od 1990 roku. W tym czasie była na dwóch urlopach wychowawczych. Łącznie miała 4 lata urlopu płatnego i 2 lata bezpłatnego.
W tym roku ma 22 rok pracy (łącznie z urlopem wychowawczym).
W związku z tym czy urlop wychowawczy zalicza się do tego aby uzyskać nagrodę jubileuszową z tytułu ukończenia 20 lat lub 25 lat pracy ?

Jeśli tak to czy istnieje ustawa lub przepis, który mówi że prawo do nagrody jubileuszowej wypłaconej w obecnym zakładzie pracy ma tylko wtedy jeśli w tym zakładzie przepracuje 10 lat ?

W obecnym zakładzie pracy pracuje 9 lat, kadrowa powiedziała jej że nagrodę jubileuszową dostanie dopiero za 25 lecie. Nagrody jubileuszowej za 20 lat nie dostała, ponieważ nie przepracowała 10 lat w obecnym zakładzie pracy i tym samym nagroda przepadła. Czy to prawda ? Istnieje taki przepis czy raczej są to wewnętrzne przepisy zakładu pracy ?

Pozdrawiam
yodacki jest off-line  
03-10-2012, 14:07  
Regand
Praktyk
 
Regand na Forum Prawnym
 
Posty: 15.797
Domyślnie RE: Urlop wychowawczy i nagroda jubileuszowa

Zakladam, ze nie jest to budzetowka?
Jak nie to tylko wewnetrzne przepisy firmy. Wiec nalezy poprosic o regulamin i sobie poczytac.
Regand jest off-line  
03-10-2012, 14:41  
yodacki
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: Urlop wychowawczy i nagroda jubileuszowa

Instytucja jest finansowana i podległa Urzędowi Marszałkowskiemu czyli budżetówka.
yodacki jest off-line  
08-10-2012, 13:01  
yodacki
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: Urlop wychowawczy i nagroda jubileuszowa

Dziś żona była u kadrowej w sprawie nagrody jubileuszowej.
W tym roku żonie mija 22 rok pracy. Poszła się zapytać kiedy dostanie nagrodę jubileuszową i czy urlop wychowawczy wlicza się do okresu, który uprawnia do uzyskania nagrody.
Urlop wychowawczy wlicza się do nagrody - tak oświadczyła kadrowa.
Powiedziała też, że żona otrzyma nagrodę w 2016 roku za 20 lecie pracy.
Bardzo to żonę zdziwiło skoro teraz ma 22 lata stażu.
Kadrowa powiedziała jej, że gdyby na urlopie wychowawczym była w obecnym zakładzie pracy to by dostała zgodnie z planem czyli za 20 lat 2 lata temu. Jednakże na urlopie wychowawczym była w innym zakładzie pracy. W tej sytuacji te 6 lat urlopu wychowawczego nie wliczają się do nagrody w obecnym zakładzie pracy.
Czy to jest zgodne ? Czy znowu mają tu zastosowanie wewnętrzne przepisy zakładu ?

Poniżej cytuję fragment regulaminu wynagradzania instytucji w której pracuje koleżanka, dotyczącego nagród jubileuszowych.

Cytat:
1. Pracownikom przysługują nagrody jubileuszowe w wysokości:
1) 100% miesięcznego wynagrodzenia - po 20 latach pracy,
2) 200% miesięcznego wynagrodzenia - po 25 latach pracy,
3) 300% miesięcznego wynagrodzenia - po 30 latach pracy,
4) 400% miesięcznego wynagrodzenia - po 35, 40, 45 i 50 latach pracy.

5. Do okresu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej wlicza się wszystkie poprzednie okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy przepisów odrębnych podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. W razie równoczesnego pozostawania w więcej niż jednym stosunku pracy, do okresu upra¬wniającego do nagrody wlicza się jeden z tych okresów.
6. Pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu upływu okresu uprawniającego do nagrody.
7. Pracownik obowiązany jest udokumentować swoje prawo do nagrody, jeżeli w jego aktach osobowych brak jest odpowiedniej dokumentacji.
8. Wypłata nagrody jubileuszowej powinna nastąpić niezwłocznie po nabyciu przez pracownika prawa do tej nagrody, nie później niż z najbliższą wypłatą.
9. Podstawą obliczenia nagrody jubileuszowej stanowi wynagrodzenie przysługujące praco¬wnikowi w dniu nabycia prawa do nagrody, a jeżeli dla pracownika jest to korzystniejsze -wynagrodzenie przysługujące mu w dniu jej wypłaty. Jeżeli pracownik nabył prawo do nagrody jubileuszowej będąc zatrudnionym w innym wymiarze czasu pracy niż w dniu jej wypłaty, podstawę obliczenia nagrody stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w dniu nabycia prawa do nagrody. Nagrodę oblicza się według zasad obowiązujących przy ustaleniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy (art. Kodeksu Pracy).
10. W razie ustania stosunku pracy w związku z przejściem pracownika na rentę inwalidzką lub emeryturę, pracownikowi, któremu do nabycia nagrody jubileuszowej brakuje mniej niż 12 miesięcy licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy, nagrodę tę wypłaca się w dniu rozwiązania stosunku pracy.
11. Pracownikowi, który ma okres pracy dłuższy niż wymagany do nagrody danego stopnia, a w ciągu 12 miesięcy od tego dnia upłynie okres uprawniający go do nabycia nagrody wyższego stopnia, nagrodę niższą wypłaca się w pełnej wysokości, a w dniu nabycia prawa do nagrody wyższej - różnicę między kwotą nagrody wyższej a kwotą nagrody niższej.
12. W razie gdy w dniu, w którym pracownik udokumentował swoje prawo do nagrody, był uprawniony do nagrody wyższego stopnia, wypłaca się tylko jedną nagrodę - wyższą.
yodacki jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo pracy - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Praca w Niemczech, urlop bezpłatny i nagroda jubileuszowa - Witam Państwa, z góry chciałabym podziękować za odpowiedzi i porady jakie Państwo tutaj mi udzielą Moja mama od miesiąca jest na urlopie...
§ Nagroda jubileuszowa - Mam świadectwo pracy i umowę o pracę od dnia 01.10.1990 w Ajencji (takie były czasy...), zawartą na czas nieokreślony, w wymiarze pełnego etatu....
§ Nagroda jubileuszowa - Witam W kwietniu 2011 roku tata miał otrzymać nagrodę za 45-lecie pracy. We wrześniu tego roku zmarł więc już jej nie odbierze. Czy ja jako...
§ Nagroda jubileuszowa - Witam. Postaram się pisać w miarę klarownie choć to co mam do przekazania jest troszkę zawikłane. Przepracowałem łącznie 27 lat, w tym 23 lata w...
§ Urlop na poratowanie zdrowia, a nagroda jubileuszowa - Witam. Bardzo proszę o pomoc. Nauczycielowi 19 X 2009 przypada nagroda jubileuszowa za 30 lat pracy. Od 1 IX 2009 do 30 VI 2010 przebywa na...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:31.