Zwolnienie pracownika w okresie ochronnym. - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
04-12-2012, 07:35  
Mario1988
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie Zwolnienie pracownika w okresie ochronnym.

Witam. Mam pytanie odnośnie zwolnienia pracownika w okresie ochronnym. Moja mama pracuje od 74 r w firmie, całe życie w jednej, w dodatku w warunkach szkodliwych (hałas). Zostało jej do emerytury rok i cztery miesiące. Firma w której pracuje zaczęła kombinować.
Sprawa wygląda tak.
Podsunięto umowę wypowiadającą prace na mocy porozumienia stron z pewnymi według firmy warunkami. Mama ma zostać zatrudniona na takich samych warunkach w innej firmie działającej na terenie firmy o której mowa, taka sama płaca takie same warunki lecz:
1- W umowie jest okres roku, z tego ma się wywiązać firma(a gdzie jeszcze te 4 miesiące?)
2-Było także napisane, że gdyby firma z jakiejś przyczyny zwolniła moją mamę ma zagwarantowane miejsce w pracy u poprzedniego pracodawcy lub u podmiotu wskazanego przez niego. Czyli mogą ją wysłać na drugi koniec polski tłumacząc się że etatu w dotychczasowym miejscu pracy nie ma. Mama odmawia wyjazdów więc rozwiązują umowę z winy pracownika? Dobrze rozumiem?
3- Umowa została podsunięta 30 listopada, moja mama jej nie podpisała ponieważ związki zawodowe w ostatnim momencie zadzwoniły i oznajmiły że umowa jest niekorzystna i nie ma jej podpisywać... Co teraz? W dodatku z dniem wypowiedzenia jeśli gwarantują nowe miejsce pracy to chyba powinna dostać właśnie nową umowę do wglądu czego nie doświadczyła. Do tej pory nie widziała umowy. jest jeszcze kwestia że gdyby moja mama podpisała ugodę wypowiadającą pracę to miała powiedziane że ma chodzić dalej do pracy, ale przecież nie ma umowy to tak jakby pracowała na czarno.
Wydaje mi się że firma chce się pozbyć pracownika na okresie ochronnym aby nie wypłacać albo odprawy za tyle lat pracy albo w chwili zwolnienia pracownika spłaty za pozostałe miesiące do emerytury.
Sprawą na chwile obecną zajmują się związki zawodowe, moja mama jest sfrustrowana że po tylu latach pracy w jednej firmie została tak potraktowana... Wczoraj była i rozmawiała z kierownikiem związków i podobno oni rozmawiali o całkowicie innych warunkach umowy, a mojej mamie podsunęli całkowicie inną umowę...
Czy nie jest tak że zwalniając moją mamę i zatrudniając w innej firmie na nowej umowie okres ochronny się nie liczy, że odprawa się nie bedzie liczyła bo w ostatniej firmie moja mama przecież pracowałaby około roku?
Nie wiemy co robić... To jest poniżające dla ludzi, bo dodam że oprócz mojej mamy zostało tak załatwionych jeszcze 6 osób...
Mario1988 jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:56.