Staże - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:

  • § praca , umowa itd...
    Witam , poczytałęm ostatnio na różnych str o umowie na pół etetu , cały etat itd ... teraz tylko potrzebuje...
  • § Praca umowy itp ....
    poczytałęm ostatnio na różnych str o umowie na pół etetu , cały etat itd ... teraz tylko potrzebuje kogoś...
  • § Umowa zlecenie a ciążą
    Witam. Pracuje w sklepie na podstawie umowy zlecenia-mam umowę na miesiąc, więc 20dnia miesiąca poprzedzającego...

Odpowiedz
 
05-12-2012, 15:09  
waniliowa22
Użytkownik
 
Posty: 46
Domyślnie Staże

Witam wszystkich. Piszę bo mam pewien problem. Bardzo zależy mi na podjęcie stażu z Powiatowego Urzędu Pracy. Jestem zarejstrowana od dłuższego czasu nie dostaje fajnych ofert. Z wykształcenia jestem ekonomistą. Proponowano mi różne oferty pracy, na różne stanowiska (spawacz)... Występowałam do różnych firm z zapytaniem o staż i uzyskałam pozytywną odpowiedź. Urząd Pracy ma środki na zorganizowanie stażu dla bezrobotnych. Firma występowała z wnioskiem imiennym. Wszystko było by ok - Urząd nakłania pracodawcę do zatrudnienia na jakąś umowę. Z powodu że firma nie ma funduszu na zatrudnienie, nie weźmie mnie na staż Więc takie pytanie do Was- Czy istnieje możliwość odbycia stażu bez możliwości zatrudnienia? Gdzie mam się zwrócić żeby uzyskać taki wniosek? Kontaktowałam się z sąsiednim PUP, gdzie otrzymałam informację, że przydzielają wnioski o stażystę (bez kauzeli o odpowiedzialności karnej, że jeśli pracodawca zoobowiązuje się na wniosku że zatrudni na okres 3miesięcy po odbycia stażu, a tego nie zrobi grozi mu kara), a ten Urząd jest wyjątkiem, bo ma takie przepisy. Bardzo proszę o pomoc.
waniliowa22 jest off-line  
05-12-2012, 17:57  
nhjm
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Staże

Staż zawodowy – forma nauki polegająca na zdobywaniu wiedzy w miejscu pracy. Staże mogą mieć formę płatną lub bezpłatną. Najczęściej stażysta ma przydzielonego mentora, osobę, która uczy go zawodu. Odbywa się bez nawiązania stosunku pracy pomiędzy stażystą a pracodawcą. Osoba będąca na stażu ma status bezrobotnego. Jedną z form stażu zawodowego jest staż podyplomowy.
nhjm jest off-line  
05-12-2012, 18:01  
waniliowa22
Użytkownik
 
Posty: 46
Domyślnie RE: Staże

Tak wiem na czym polega staż i jakie są rodzaje, bo byłam raz na stażu z urzędu pracy i wiem na czym to polega, jednakże poprzedni pracodawca nie zatrudnił mnie z powodu złej sytuacji finansowej. Kolejna Firma, w której ubiegam się o staż - wyraziła chęć na stażystę, ale niestety nie ma możliwości zatrudnienia. Jednakże moje pytanie brzmi następująco; czy istnieje możliwość odbycia stażu bez możliwości zatrudnienia?
waniliowa22 jest off-line  
05-12-2012, 19:17  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 5.973
Domyślnie RE: Staże

Cytat:
czy istnieje możliwość odbycia stażu bez możliwości zatrudnienia?
Jest to pytanie do PUP, który będzie decydował o przyznaniu stażu, czyli "twojego" PUP.
Kwestia zatrudnienia po stażu nie jest stricte uregulowana przepisami prawa powszechnego, ale stanowi zabezpieczenie, że pieniądze publiczne (czyli nas wszystkich) zostaną właściwie i efektywnie zainwestowane. Efektem ma być oczywiście podjęcie zatrudnienia. Niestety, fundusze na walkę z bezrobociem są z roku na rok coraz mniejsze, dlatego Urzędy Pracy z roku na rok muszą wprowadzać jakieś zaostrzenia.
Czemu ościenny PUP nie wymaga takiej deklaracji od pracodawców - trudno powiedzieć. Być może mają mało osób chętnych i nie muszą tak selekcjonować.
Tak czy inaczej jesteś zarejestrowany w tym PUP-ie i to do niego pracodawca musi wystąpić z wnioskiem o zorganizowanie stażu, a z twojej poprzedniej wypowiedzi wynika, że wymaga on od firmy deklaracji zatrudnienia po stażu.
Poczytaj sobie jeszcze te wątki: Staż "dziwne wymagania" Warunki przyjecia na staż ? warunki dostania się na staż. Tam też sprawa była poruszana.
Kosssz jest off-line  
05-12-2012, 21:20  
waniliowa22
Użytkownik
 
Posty: 46
Domyślnie RE: Staże

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Pomogła mi bardzo. Pozdrawiam
waniliowa22 jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:58.