Czas pracy nauczyciela w szkole - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:

  • § Zwrot kosztów za nieodbyte szk...
    Witam mam następujący dylemat, otóż zatrudniłem się w firmie która prowadzi praktykę w formie umowy...
  • § 26 dni urlopu a okres karencji
    Witam, Czy półroczny okres po rozwiązaniu umowy o pracę, podczas którego obowiązywał mnie zakaz konkurencji i...
  • § Wymiar urlopu
    Witam, mam pytanie odnośnie art.155 par.2 KP. Studiowałam dwa razy, w zupełnie innych latach, studia nr 1...

Odpowiedz
 
05-12-2012, 17:18  
fundrix
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie Czas pracy nauczyciela w szkole

Proszę o wskazanie możliwości prawnych, rozwiązania sytuacji z czasem pracy w szkole. Jestem nauczycielem zatrudnionym w szkole podstawowej. Moje pensum to standardowe 18h+2h. Na przygotowanie do zajęć/spotkania z rodzicami po zajęciach/zebrania/rady pedagogiczne/szkolenia/wycieczki po zajęciach/itd. przeznaczam znacznie ponad 40h tygodniowo (wiem, że taki jest de facto mój wymiar godzin do przepracowania). Uśredniając oczywiście, bo niekiedy są tygodnie lżejsze, kiedy "tylko" kilka godzin pracuję ponad wymiar, a niekiedy do domu wracam ok. 20 wieczorem wyjeżdżając o 7 rano do pracy. Ale do rzeczy.

Dyrekcja szkoły zażyczyła sobie, aby każdy nauczyciel obowiązkowo brał udział w kilku następujących po sobie radach pedagogicznych (dokładna liczba nie jest znana). Rady mają odbyć się w grudniu w odstępach jedno lub kilkudniowych. Mają się odbywać po godzinach lekcyjnych w czasie między godziną 15 a 21. Mają one przyjąć charakter "szkoleniowy" lub "ogólny". Ważne, wg mnie jest to, że nie zostałem o nich w jakikolwiek sposób poinformowany przez dyrekcję szkoły. O tym pomyśle wiem z drugiej ręki.

Moje pytanie: jakie zapisy prawne regulują takie postępowanie dyrekcji i czy są jakieś możliwości wpływania na takie działania? Pytając wprost: czy można kazać nauczycielowi po przepracowanych w szkole na lekcjach 6h, dodatkowo pracować jeszcze następne 6h do późnego wieczora a na drugi dzień przyjść przygotowanym na zajęcia jakby nigdy nic?

Z góry dziękuję za zainteresowanie i pozdrawiam
fundrix jest off-line  
05-12-2012, 17:57  
rawla
Stały bywalec
 
Posty: 584
Domyślnie RE: Czas pracy nauczyciela w szkole

Temat tak stary jak stara jest szkoła/ Zapewne znasz wszystkie przepisy w tej sprawie i doskonale wiesz. że odpowiedź na Twoje pytanie brzmi- tak można. Niemniej podziwiam nieroztropność dyrekcji szkoły, która tak zarządza posiedzenia RP i tak długo je prowadzi.Nad czym tak długo gadacie? Co uchwalacie nową Ustawę o systemie oświaty czy jak?
rawla jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:34.