anulowanie wypowiedzenia umowy o pracę - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
25-11-2008, 18:04  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 33.016
Domyślnie

Cytat:
Napisał/a agnett
Ale z Zusie powiedziano mi,
Gdzie powiedziano? W ZUS-ie? A co ZUS ma do tego?
Janusz M. jest off-line  
25-11-2008, 18:47  
agnett
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie

Ponieważ mam przepracowane 35lat pracy natomiast urodziłam się w 1954r to mam wystaczające lata do emerytury lecz brakuje mi wieku. W związku z tym dowiedziałam się, że po rozwiązaniu umowy o pracę dostanę odprawę z powodu likwidacji stanowiska pracy. Później będę mogła pójść na zasiłek dla bezrobotnych a potem dostanę świadczenia przedemerytalne i dzięki tym pieniądzom dotrwam do emerytury. Dlatego zależy mi na wspomnianej odprawie. A to Panie z Zusu będą naliczać mi lata pracy i ustalaćprawo do emerytury.
agnett jest off-line  
25-11-2008, 19:06  
agnett
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie

Dodam, że Panie z Zusu poinformowały mnie iż nie otrzymam zasiłku przedemerytalnego jeżeli nie będzie rozwiązania umowy z powodu likwidacji stanowiska pracy. Czy faktycznie tak jest, że zasiłek przedemerytalny uwarunkowany jest tylko takim rozwiązaniem umowy o pracę??
Dziękuję za pomoc
agnett jest off-line  
25-11-2008, 19:30  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 33.016
Domyślnie

Kobieta, której stosunek pracy został rozwiązany z przyczyn dotyczących zakładu pracy, może uzyskać świadczenie przedemerytalne, jeśli:
do dnia rozwiązania stosunku pracy ukończy co najmniej 55 lat oraz posiada okres uprawniający do emerytury w wymiarze co najmniej 30 lat,
• była zatrudniona u pracodawcy, z którym nastąpiło rozwiązanie stosunku pracy przez co najmniej sześć miesięcy.


Podstawa prawna
• Art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (Dz.U. nr 120, poz. 1252).
• Art. 2 ust. 1 pkt 29 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. nr 99, poz. 1001 z późn. zm.).


Wszystko o świadczeniach przedemerytalnych:
Serwis ZUS - Świadczenia przedemerytalne
Janusz M. jest off-line  
25-11-2008, 23:00  
agnett
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie

Mam wrażenie,że zaczynam się w tym wszystkim gubić Czy mógł by to ktoś wszystko usystematyzować?
1. Jeżeli nie wycofam wypowiedzenia o pracę to czy przysługuje mi zasiłek przedemerytalny?
2. Czy otrzymam odprawę jeżeli utrzymam wypowiedzenie?
3. Jaki będzie powód rozwiązania umowy o pracę w świadectwie pracy?
4. Czy zarząd miał prawo wycofać się z likwidacji stanowiska pracy?

Jeżeli ktoś może mi pomóc to z góry dziękuję
Pozdrawiam
agnett jest off-line  
26-11-2008, 07:28  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 33.016
Domyślnie

Zacznę od końca:
4. Zarząd spółdzielni ma prawo zrezygnować z likwidacji stanowisk pracy a pracownik, który otrzymał wypowiedzenie ma pierwszeństwo powrotu na swe stanowisko pracy. Pracodawca ma prawo anulować dokonane wypowiedzenie umowy o pracę. Jednakże skuteczność anulowania wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę uzależniona jest od wyrażenia na to zgody przez pracownika. W przypadku braku takiej zgody wypowiedzenie jest skuteczne we wszystkich swoich elementach i powoduje rozwiązanie umowy o pracę na skutek wypowiedzenia dokonanego przez zakład pracy.
3. Jeśli pracownik nie skorzysta z możliwości powrotu na swe stanowisko pracy, to według mnie, a również według Sądu Najwyższego, wypowiedzenie które otrzymał obowiązuje. W świadectwie pracy winna być umieszczona właściwa przyczyna, czyli ta, która figuruje w wypowiedzeniu.
2. Jak wskazał Sąd Najwyższy w uchwale z 7 lutego 1991 r. (III PZP 26/90, OSNCP z 1991 r. nr 7, poz. 89), prawo do odprawy przysługiwać będzie również pracownikowi, który nie wyraził zgody na cofnięcie przez pracodawcę wypowiedzenia umowy o pracę, mimo iż w okresie wypowiedzenia przestały istnieć przyczyny wymienione w art. 1 ustawy o zwolnieniach grupowych.
1. W świadectwie pracy winien figurować zapis: "rozwiązanie umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia z przyczyn nie dotyczących pracownika - art. 30 § 1. pkt 2. kp." Spełnia to warunek, aby otrzymać świadczenie przedemerytalne.
Janusz M. jest off-line  
12-12-2008, 10:24  
agnett
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie

Witam,
Myślałam, że koszmar się skończył ale niestety nie. Podjęłam decyzje o odejściu z pracy czyli podtrzymałam wypowiedzenie otrzymane od pracodawcy i od tygodnia jestem na zwolnieniu lekarskim odliczając dni do końca wypowiedzenia. Dziś zadzwonił do mnie Prezes z informacją,że mam się stawić u niego na "dywaniku" ponieważ przeanalizował moją sytuację z Zusem i Radcą Prawnym i dowiedział się,że zostanę bez środków do życia ponieważ nie należy mi się zasiłek przedemerytalny. W związku z tym on chce mi dać szansę. Ten człowiek wykańczał mnie psychicznie przez wszystkie lata pracy grożąc mi zwolnieniem i poniżając mnie. Gdy dostałam to wypowiedzenie ucieszyłam się ale wiem że nie radzą sobie beze mnie i przypuszczam, że chcą mnie zastraszyć zusem... radcą prawnym. W poniedziałek mam iść do niego i strasznie się boje.
Proszę o informację czy na 100% należy mi się zasiłek przedemerytalny i co on może mi zrobić?
agnett jest off-line  
12-12-2008, 11:18  
kadi
Przyjaciel forum
 
Posty: 12.780
Domyślnie

W ZUSie moim zdaniem źle Ci powiedzieli. Bez Twojej zgody pracodawca nie może cofnąć wypowiedzenia, które już do Ciebie dotarło i jeśli się na to cofnięcie nie zgodzisz przyczyną rozwiązania umowy o pracę będzie nadal dokonane wcześniej wypowiedzenie umowy przez pracodawcę.

Tu masz przykład orzeczeń Sądu na ten temat:

Wyrok NSA w Warszawie z 17.11.1989 r. (II SA 1177/89)
"1. Wprawdzie wypowiedzenie stosunku pracy jest jednostronną czynnością prawną, jednakże cofnięcie wypowiedzenia jest skuteczne tylko pod warunkiem zgody drugiego podmiotu stosunku pracy.(...)"

Uchwała SN z 23.10.1986 r. (III PZP 62/86)
"Skuteczne cofnięcie przez zakład pracy wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę wymaga zgody tego pracownika, pomimo wcześniejszego odwołania się pracownika od wypowiedzenia do sądu."

wyrok SN z 28.03.2002 r. (I PKN 55/01)
"Zgodnie z art. 61 § 1 zdanie drugie k.c. oświadczenie woli złożone innej osobie może być skutecznie odwołane za zgodą tej osoby.(...)" (dodam że art. 61 k.c. znajduje zastosowanie na gruncie prawa pracy przez odesłanie zawarte w art. 300 kodeksu pracy).


kadi jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo pracy - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Data wypowiedzenia umowy o pracę odpowiedzi: 4
§ anulowanie umowy o pracę odpowiedzi: 7
§ anulowanie umowy o pracę - czy można odpowiedzi: 14
§ okres wypowiedzenia umowy o pracę odpowiedzi: 2
§ Anulowanie wypowiedzenia umowy o prace? odpowiedzi: 2
§ ciąża w trakcie wypowiedzenia umowy o pracę odpowiedzi: 2


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:45.