Obowiązki stażysty - Forum Prawne

 

Obowiązki stażysty

Od poniedziałku odbywam staż w prywatnej przychodni jako rejestratorka medyczna. W programie stażu są określone takie obowiązki jak rejestowanie pacjentów, prowadzenie ich kartotek, kierowanie do poszczególnych gabinetów i tym podobne oraz roznoszenie narzędzi lekarskich. Dziś ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:

  • § Ekwiwalent za urlop - umowa au...
    Witam, Czy przy zatrudnieniu na umowę etat+umowa autorska przysługuje ekwiwalent za urlop za obie umowy czy tylko...
  • § odpowiedzialność materialna - ...
    Witam, mam kilka pytań - 1. czy pracownica drogiego sklepu odzieżowego (umowa o pracę) musi podpisać...
  • § Przymusowa niedziela
    Mam pytanie odnośnie zmuszania pracownika do pracy w niedzielę. Od jakiegoś czasu (6 m-cy) zmienili nam harmonogram...

Odpowiedz
 
26-11-2008, 22:49  
Angelika88
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Obowiązki stażysty

Od poniedziałku odbywam staż w prywatnej przychodni jako rejestratorka medyczna. W programie stażu są określone takie obowiązki jak rejestowanie pacjentów, prowadzenie ich kartotek, kierowanie do poszczególnych gabinetów i tym podobne oraz roznoszenie narzędzi lekarskich. Dziś po przyjściu do pracy pracodawca kazał mi przynieść z gabinetów (trzech ginekologicznych i chirurgicznego) wszystkie brudne narzędzia i je umyć. Jak wiadomo czynność ta nie należy do przyjemnych, bo narzędzia te są w krwi, śluzie i innych wydzielinach. Próbowałam się przełamać, ale nie jestem w stanie wykonywać takich czynności, na co pracodawca odpowiedział, że osoby pracujące na tym stanowisku muszą to robić i nie ma innej możliwości. Następnie kazano mi posprzątać wszystkie gabinety lekarskie, powycierać kurze, umyć szafki, poukładać na szafkach, biurkach itp. oraz dostałam informację, że co poniedziałek musimy przeprowadzać generalne porządki w gabinetach. Czy jeśli tych zadań nie ma w programie mojego stażu, to jestem zobowiązana do ich wykonywania? A jeśli nie jestem, to czy gdy pracodawca w dalszym ciągu będzie kazał mi to robić, to mogę zrezygnować ze stażu w taki sposób, żeby nie zostać wykreśloną z listy na karne 3 miesiące? Za odpowiedź z góry dziękuję.
Angelika88 jest off-line  
26-11-2008, 23:29  
Dariusz!
Moderator w spoczynku
 
Dariusz! na Forum Prawnym
 
Posty: 4.080
Domyślnie

Proponuję zgłosić problem do urzędu pracy. Urząd ma nadzór nad prawidłową realizacją stażu.

W mojej ocenie do zadań rejestratorki nie należą takie czynności, jakie Pani opisuje. Ponadto mam wątpliwość czy owe czynności są wykonywane zgodnie z przepisami bhp. Umyć z krwi? To chyba za mało.
Dariusz! jest off-line  
27-11-2008, 08:27  
Angelika88
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie

A czy na taką sytuację są jakieś prawne sposoby? Czy mój pracodawca może ponieść jakieś konsekwencje, jeśli zgłoszę gdzieś, że jestem wykorzystywana? Bo z tego co się dzisiaj zorientowałam to Urząd Pracy niewiele może zrobić, może ale nie musi zarządzić kontroli, a ja tak czy siak dalej muszę odbywać staż, więc sprawa może się ciągnąć niewiadomo ile, a z tego co mi taka miła pani z Urzędu powiedziała, to pracodawca jest można powiedzieć uprzywilejowany i pewnie i tak wyjdzie na jego.
Angelika88 jest off-line  
27-11-2008, 11:01  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 31.331
Domyślnie

Tym myciem narzędzi winno się zainteresować Sanepid.
Janusz M. jest off-line  
27-11-2008, 17:13  
Angelika88
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie

Chciałabym się jeszcze dowiedzieć, czy ktoś się orientuje, czy jeśli jestem na stażu i założę firmę, to czy to jest tak samo jak z podjęciem pracy, że staż zostaje przerwany, ale ja żadnych konsekwencji nie ponoszę? Bo chodzi mi generalnie o to, że chcę w jakiś sposób z niego zrezygnować, bo dziś się postawiłam, że nie będę tego robić i panuje teraz chora atmosfera, jest bardzo nieprzyjemnie i nie chcę tego kontynuować. Pytałam w Urzędzie, to kazali mi się dogadać z pracodawcą-próbowałam i jest to niemożliwe-a jeśli mam jakiś problem, to mam złożyć w Urzędzie pismo i Dyrektor UP będzie je rozpatrywał. Z tego co się orientuję, to mój pracodawca ma tam jakieś układy i jestem na przegranej pozycji. A nawet jak złożę jakieś zażalenie to i tak do pracy chodzić muszę, a jeśli przerwę staż, to niezależnie od powodu ponoszę karę trzymiesięcznego wykreślenia z listy bezrobotnych i 30zł zwrotu za badania. Generalnie chodzi mi o to żeby mnie nie wykreślali, bo od nowego roku są nowe fundusze na staże i będę mogła sobie coś wybrać, a nie tak jak teraz, że musiałam wziąć to, co mi dał Urząd.
A ogólnie w relacjach stażysta-Urząd Pracy-pracodawca jest moim zdaniem wiele luk prawnych i niejednokrotnie ma miejsce wykorzystywanie pracowników. Niestety.
Angelika88 jest off-line  
28-11-2008, 00:04  
Dariusz!
Moderator w spoczynku
 
Dariusz! na Forum Prawnym
 
Posty: 4.080
Domyślnie

"Założenie firmy" przerwie staż ... jednak nie ma pewności co do braku konsekwencji.

"Osoba, która z własnej winy nie ukończyła szkolenia (tutaj stażu), jest obowiązana do zwrotu kosztów szkolenia (tutaj stażu), chyba że powodem nieukończenia szkolenia (tutaj stażu) było podjęcie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej."

Niestety wprost ustawa wymienia jedynie "zatrudnienie" i "inną pracę zarobkową" jako wykluczające brak konsekwencji co do zwrotu kosztów stażu.

Ponadto:

"Starosta (...) pozbawia statusu bezrobotnego bezrobotnego, który z własnej winy przerwał staż (...) ; pozbawienie statusu bezrobotnego następuje na okres 90 dni."

Tu jest jeszcze gorzej, bo w ogóle nie ma mowy, że są jakieś wyjątki.

Kwestia rozbija się więc o pojęcie "winy". Czy przerwanie spowodowane takim okolicznościami jak: podjęcie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej czy wreszcie rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej - można uznać za zawinione przerwanie...
Dariusz! jest off-line  
28-11-2008, 07:51  
skrystynka
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie rejestratorka

witam,
chciałam wtrącić sowje 3 grosze jeśli chodzi o stanowisko rejestratorki.
Główne zadania rejstratorki to tak jak napisałaś angeliko88: rejestracja pacjentów, kierowanie do gabinetów i ogólna pomoc pacjentowi.
Myślę, że należałoby zgłosić ten fakt do Urzędu Pracy. Bo na pewno jnie należy to do obowiązków.
U nas w firmie w rejestracji są dwie osoby ja i koleżanka. Ja pracuje jako rejestratorka/specjalista d/s ewidencji i rozliczeń i za dodatkowe pieniądze zgodziałm się sprzątać gabinety lekarskie (wycieranie kurzu, mycie podłóg). jest tylko pare gabinetów więc nie jest to wielki problem.
Natomiast chciałam wyjaśnić kwestię dotyczącą wzierników. Wzierniki należy umyć bardzo dokładnie po czym zabierane są do sterylizacji!!!. Prosze sobie nie myśleć, że po umyciu są one gotowe do użycia. U nas myje je pani doktor ginekolog.
Sama poszukuje stażystki na miejsce koleżanki, ktora niestety wyprowadza się.
skrystynka jest off-line  
28-11-2008, 08:31  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 31.331
Domyślnie

Art.18a ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej
( Dz. U. Nr 91, poz. 408 z późn. zm.) nakazuje opracowanie regulaminu porządkowego określający organizację i porządek procesu udzielania świadczeń zdrowotnych w ZOZ.
Regulaminy te zawierają również zakresy czynności na poszczególnych stanowiskach. Żaden zakres czynności rejestratorki nie zawiera obowiązku mycia sprzętu medycznego.
Na dodatek należy pamiętać, że osoba taka winna być przeszkolona w zakresie nawet wstępnego mycia wzierników. Odpowiada za to pielęgniarka epidemiologiczna. Są to wymogi UE, nadzór nad ich przestrzeganiem sprawuje Sanepid.
Nie można mycia sprzętu powierzać "osobie z ulicy" nawet jeśli jest to stażystka.
Janusz M. jest off-line  
30-11-2008, 22:40  
Angelika88
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie

Chciałabym jeszcze wiedzieć, czy te wymogi UE są gdzieś zapisane, bo muszę napisać pismo do UP i Starosty w tej sprawie i chciałabym im w ten sposób udowodnić swoją rację. I jeszcze gdzie mogę znaleźć zakres czynności rejestratorki i to, że powinna takie rzeczy wykonywać pielęgniarka epidemiologiczna?
Dziekuję bardzo za dużą pomoc i widzę, że mam rację, także nie pozostaje mi nic innego jak walczyć.
Angelika88 jest off-line  
01-12-2008, 06:48  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 31.331
Domyślnie

Cytat:
Napisał/a Angelika88 Zobacz post
i to, że powinna takie rzeczy wykonywać pielęgniarka epidemiologiczna?
Czy Pani umie czytać po polsku?
Czy ja napisałem, że wzierniki ma myć pielęgniarka epidemiologiczna?
Po niezbędne informacje dotyczące higieny w ZOZ-ach proszę się udać do Sanepidu.
Janusz M. jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
§ prawa stażysty k_a_s_i_a__g Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna 141 23-10-2014 16:06
§ Staż -kontrola stażysty macq Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna 13 06-03-2013 19:36
§ Przerwanie stażu z winy stażysty LexAK Prawo pracy 7 27-05-2011 07:01
§ Wykorzystywanie stażysty na stażu refundowanego przez PUP apopis Prawo pracy 8 06-10-2010 15:07
§ staż z UP, jaki ma dla stażysty charakter prawny aneciak26 Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna 15 22-09-2010 14:52
§ Prawa stażysty agnieszka_k Prawo pracy 0 01-09-2009 11:04


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:59.