Upadłość spółki a wynagrodzenie, wypowiedzenie i swiadectwo pracy - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
09-02-2013, 09:57  
3ndriu
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Upadłość spółki a wynagrodzenie, wypowiedzenie i swiadectwo pracy

Witam wszystkich serdecznie. Zwracam się do Państwa gdyż pilnie potrzebuję porady prawnej.

Firma w której pracuję 3,5 roku (Sp. z o.o., zatrudnia mniej niż 20 pracowników) na podstawie umowy na czas nieokreślony kilka dni temu zgłosiła wniosek o upadłość. W ciągu kilku dni mam dostać wypowiedzenie umowy o prace, wiem też że od lutego nie dostanę już wynagrodzenia gdyż nie ma na to pieniędzy.

1. Czy pracodawca musi skrócić okres mojego trzymiesięcznego wypowiedzenia do jednego miesiąca (z zachowaniem prawa do wynagrodzenia) czy jedynie może to zrobić?

2. Wg. umowy pensję powinienem dostać na konto do końca miesiąca, z związku z tym po jakim czasie mogę rozwiązać umowę o pracę z powodu rażącego naruszenia praw pracownika? Czy mogę to zrobić mimo biegnącego wypowiedzenia umowy o pracę?

3. Pracodawca powiedział że przed końcem lutego wypowie swoją umowę i że nie będzie kto miał nam wystawić zaświadczenia o pracę gdyż spółka nie będzie miała zarządu i będzie "porzucona". Mówi że stracimy wtedy swój staż pracy. Dlatego proponuje nam rozwiązanie umowy za porozumieniem stron dopóki jest jeszcze prezesem spółki. Stracę jednak wtedy prawo do ubiegania się o odszkodowanie z funduszu gwarantowanych świadczeń pracowniczych. Czy to co mówi pracodawca może być prawdą?

4. Kiedy powinienem się zgłosić do FGŚP? Jakie dokumenty będą mi do tego potrzebne? czy odzyskanie z tego funduszu pieniędzy jest realne? Czy fundusz może odmówić mi pomocy? Z tego co wyczytałem w moim przypadku mogę liczyć na trzy średnio-krajowe pensje.

Wiem że to dużo pytań, ale jestem pozostawiony sam sobie i nie chcę popełnić jakiegoś błędu i stracić to co mi się prawnie należy. Byłbym bardzo wdzięczny za wszelkie rady jak powinienem się zachować. Jestem w kontakcie z moimi współpracownikami, którzy są w tej samej sytuacji co ja. Wszelkie informacje które tutaj zdobędę będę im przekazywał aby oni też mogli liczyć na pomoc prawną.

Z góry dziękuję za wszelkie rady.
Pozdrawiam
3ndriu jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:38.