Warunki pracy osoby niepełnosprawnej... - Forum Prawne

 

Warunki pracy osoby niepełnosprawnej...

Witam, proszę o poradę kogoś zorientowanego w temacie, gdyż sytuacja którą opiszę jest dla mnie dość kontrowersyjna i szukam porady jak się w niej zachować, aby uniknąć ewentualnych nieprzyjemności ze strony pracodawcy.. Otóż sprawa dotyczy ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:

  • § Odwołanie do sądu pracy
    Witam Otrzymałem wypowiedzenie umowy o pracę i chciałbym od tej decyzji się odwołać. Niestety posiadam umowę...
  • § Rehabilitacja a zwolnienie lek...
    Szanowni Państwo. Za niedługi czas czeka mnie rehabilitacja, która potrwa około 2 tygodni. Ze względu na to, że...
  • § Planowane nadgodziny
    Czy przy przyjętym równoważnym systemie pracy 12/24, 12/48 pracodawca w dowolnej chwili może zmienić sobie...

Odpowiedz
 
26-03-2013, 12:15  
Cinamon
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Warunki pracy osoby niepełnosprawnej...

Witam, proszę o poradę kogoś zorientowanego w temacie, gdyż sytuacja którą opiszę jest dla mnie dość kontrowersyjna i szukam porady jak się w niej zachować, aby uniknąć ewentualnych nieprzyjemności ze strony pracodawcy..

Otóż sprawa dotyczy mojej siostry, która ma II grupę niepełnosprawności i zatrudniona jest w Zakładzie Pracy Chronionej na stanowisku sprzątaczki na 0,5 etatu. Jej koordynator oczekuje jednak aby wykonywała ona pracę, odpowiednio dłużej jeśli jest taka konieczność. Wygląda to tak, że wiecznie kogoś zastępuje w pracy i przejmuje obowiązki innych a więc przemieszcza się dziennie (pieszo i autobusem) między czterema placówkami w obrębie dwóch gmin i jej praca wydłuża się średnio do 8 godzin. Ma jednak wpisywać się na liście, iż pracuje tylko 4 godziny.

W informacji do umowy o pracę powołują się na art.129 par.1 i art.135 par.1i2KP odnośnie wydłużenia czasu pracy. Ja z tego ostatniego art. wnioskuję, że bezprawne jest nieodnotowywanie jej nadgodzin, bo tym samym nie ma prawa do wyrównania dobowego wymiaru czasu pracy (jej 0,5 etatu) krótszym czasem pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy.

W umowie o pracę jest jeszcze pkt. "dodatek do wynagrodzenia jak za pracę w godzinach nadliczbowych przysługuje po przekroczeniu w okresie rozliczeniowym wymiaru czasu pracy przewidzianego dla pełnego etatu pomniejszonego o 1 godzinę" - czyli jak dziewczyna pracuje po 7 godzin dziennie to ma płacone jedynie jak za 4 godziny dziennie?

Czy mam rację?

Ponadto, ma ona problem z wyegzekwowaniem 3 tygodni pracy, w czasie gdy jej ówczesny koordynator nie odnotował jej pracy w tym czasie i nie wiemy na co się powołać aby jej pieniądze za ten czas wypłacili. Logiczne powinno być, że skoro nie była na zwolnieniu od pracy w tym czasie ani nikt nie odnotował jej nieobecności w pracy, czy tez porzucenia stanowiska pracy to chyba trzeba domniemywać , że sytuacja ta nie miała miejsca i siostra normalnie pracowała. Oni tam sami mają chyba nie wszystko poukładane, bo w ciągu 3 m-cy koordynator zmienił się cztery razy!..

Może ktoś umiałby doradzić jak się zachować w tej sytuacji, bo dla mnie to zakrawa na wyzysk...a może się mylę

Wydaje mi się, że pomimo zawarcia umowy na pół etatu, to w przypadku gdy praca jest ponad ten "płacony" czas to powinien być on jakoś odnotowywany i przynajmniej żeby można było egzekwować skróconego czasu pracy/dnia wolnego w zamian za to.

Poradźcie mi jeszcze co z pracą w soboty, bo chyba powinna mieć za nie płacone 100% a już nie wspomnę z nadgodzinami, bo w jej przypadku to nigdy nie są 4 godziny dziennie.

Jeśli ktoś umiałby pomóc w tej sytuacji to bardzo proszę.
Cinamon jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
§ Zwrot kosztów dojazdu do pracy dla osoby niepełnosprawnej prometeusz1969 Prawo pracy 1 04-02-2013 11:20
§ praca osoby niepełnosprawnej lc11171 Prawo pracy 5 20-09-2012 09:56
§ jak rozliczyć PIT osoby niepełnosprawnej ola052007 Prawo finansowe i podatkowe 1 24-02-2012 16:11
§ dyskryminacja osoby niepełnosprawnej Martzick Prawo pracy 3 17-02-2012 13:59
§ Czas pracy osoby niepełnosprawnej. Acid4 Prawo pracy 1 12-09-2010 07:16
§ Prawa osoby niepełnosprawnej zatrudnionej w zakładzie pracy chronionej bartshack Prawo pracy 0 07-11-2009 20:14


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:22.