Czy można zwolnić kobietę w ciąży?? - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
04-05-2011, 19:22  
Lord_Faust
Użytkownik
 
Lord_Faust na Forum Prawnym
 
Posty: 157
Domyślnie RE: Czy można zwolnić kobietę w ciąży??

Cytat:
Napisał/a Siisii
Kobietę ciężarną zatrudnioną na podstawie umowy o pracę pracodawca może zwolnić jedynie w wyniku tzw. zwolnienia dyscyplinarnego - art. 52 kp. oraz może wypowiedzieć w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.
Co więcej co do zasady rozwiązanie takiego stosunku pracy z kobietą w ciąży z art 52 k.p. zazwyczaj musi być przeprowadzone za zgodą zakładowej organizacji związkowej.
Lord_Faust jest off-line  
05-05-2011, 09:56  
jasmina15
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie prosze o pomoc

Jestem studentką w dodatku pracuje w pewnej firmie 4 lata po tym jak pracodawca dowiedział sie ze studiuje zmienił uop na uz przedłużaną co miesiąc( wykonuje ta samą prace) na papierku 200zł i ten fakt trwa juz jakieś 2 lata zaszłam w ciąze i pracodawca wiedząc o tym, nie chce podpisać ze mną uop zaproponował mi dziłalność abym sama sobie opłaciła składki gdzie z pensji 800zł zostaną grosze po opłatach zus i us( powiedzałam ze mnie nie stac na takie zagrywki na to szefowa- zapożycz sie u rodziny) . teraz zaproponowała mi umowe oprace na 0.5 etatu z pensją w wysokości 513zł na okres 3 miesięcy. przypomne ze jestem teraz w 7 miesiącu i ciagle studiuje i pracuje .Czy pracodawca możemnie zatrudnić na umoweo prace na pełny etat, czy jeżeli mnie nie zatrudni a na uz nie zostawały opłacane zadne składki ! dostane jakiś zasiłek? czy w takim wypadku mogę pociągnąc do odpowiedzialności proacodawce ponieważ czuje sie oszukana.
jasmina15 jest off-line  
10-09-2011, 11:40  
JUST112
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Czy można zwolnić kobietę w ciąży??

Witam,

mam pytanie: miałam zamiar zwolnić pracownicę, z powodu braku środków na utrzymanie jej etatu, ale w momencie gdy dałam jej wypowiedzenie ona oświadczyła, że nie mogę jej zwolnić, bo jest w ciąży (dopiero 1wszy miesiąc). Nie poinformowała mnie wcześniej że jest w ciąży, więc zarządałam od niej aby na wypowiedzeniu napisała "odmawiam przyjęcia wypowiedzenia z powodu ciąży". Nie ukrywam, że pracownica przed zwolnieniem była dla mnie ciężarem finansowym i nie mam zamiaru utrzymywać jej etatu.

I mam pytanie: czy mogłam ją zwolnić wcześniej? tzn zanim mi oświadczyła, że jest w ciaży? Czy mogę ją zwolnić po powrocie z urlopu wychowawczego, szczególnie że wypowiedzenie dostała wcześniej tylko odmówiła jego przyjęcia?
JUST112 jest off-line  
10-09-2011, 11:47  
Agnieszka3M
Ekspert
 
Posty: 18.363
Domyślnie RE: Czy można zwolnić kobietę w ciąży??

nie musiała Panią informować o ciąży natomiast powinna dostarczyć zaświadczenie lekarskie

Za bardzo Pani wybiega w przyszłość - jeżeli to pierwszy miesiąc to koniec urlopu wychowawczego przypadnie za ok 4 lata
Agnieszka3M jest off-line  
10-09-2011, 11:59  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 33.102
Domyślnie

Cytat:
czy mogłam ją zwolnić wcześniej? tzn zanim mi oświadczyła, że jest w ciaży
Mogła ją Pani zwolnić, ale po okazaniu zaświadczenia lekarskiego zobowiązana jest Pani przywrócić ją do pracy.

jasmina15 - Jak zrozumiałem pracuje Pani na umowę zlecenie.
Zleceniodawca nie ma obowiązku podpisywać z Panią kolejnych umów zleceń, choć jest Pani w ciąży. Zleceniobiorczyni nie podlega w czasie ciąży ochronie wynikającej z kodeksu pracy. Nie dostanie też Pani żadnego zasiłku, ponieważ od Pani zarobków nie były potrącane żadne składki (zgodnie z prawem).
Janusz M. jest off-line  
17-09-2011, 07:27  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 33.102
Domyślnie RE: Czy można zwolnić kobietę w ciąży??

Cytat:
dwa dni spedzilam na lazeniu po lekarzach aby cos wymyslili
Czyli szukanie choroby? Nieładnie, nieładnie.
Janusz M. jest off-line  
26-10-2011, 15:35  
nataliazz
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Czy można zwolnić kobietę w ciąży??

MaM pytanie: otóż od dnia 01.07.2011 r. zostałam zatrudniona na umowę o pracę na czas okreslony do 31.12.2011 r. Ostatnio robiłam test ciążowy i okazło się ze jestem w ciązy w listopadzie mam wizyte u lekarza w celu potwierdzenia. Nie wiem kiedy powiedzieć szefowi o ciązy. Boję się że mnie zwolnią, bądż nie przedłużą umowy. obecnie moge być w 3 tygodniu ciąży....
nataliazz jest off-line  
26-10-2011, 16:32  
Siisii
Moderator
 
Posty: 16.713
Domyślnie RE: Czy można zwolnić kobietę w ciąży??

Jeśli na dzień 31.12.2011 r. będziesz ponad 12 tygodni w ciąży, wtedy pracodawca ma obowiązek przedłużyć umowę do dnia porodu.
Siisii jest off-line  
29-11-2011, 18:38  
z.marta
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Czy można zwolnić kobietę w ciąży??

A ja mam następujące pytanie:
Jestem zatrudniona na umowę na zastępstwo bez konkretnej daty, ale do czasu powrotu pracownika. Wczoraj poinformowano mnie, że ta kobieta zadeklarowała, że nie będzie jej do 31.03.2012, więc do tego czasu na pewno jestem zatrudniona. Aktualnie jestem w 6 tygodniu ciąży. Wiem, że moja umowa się nie przedłuży, ale co w sytuacji gdy byłabym na zwolnieniu lekarskim do końca ciąży, czyli mniej więcej do połowy lipca 2012? Czy zasiłek chorobowy nadal będzie mi wypłacany mimo, że nie będę już pracowac w tej firmie, bo wróci tamta osoba? Oraz czy w tej sytuacji, zakladając, że jestem na zwolnieniu do końca ciąży, czy będzie mi się należał również jakiś zasiłek macierzyński po porodzie?
z.marta jest off-line  
29-11-2011, 19:19  
Siisii
Moderator
 
Posty: 16.713
Domyślnie RE: Czy można zwolnić kobietę w ciąży??

Po zatrudnieniu zasiłek chorobowy jak najbardziej będziesz miała wypłacony, natomiast zasiłek macierzyński nie przysługuje.
Siisii jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:39.