Czy można zwolnić kobietę w ciąży??

  • Autor wątku Autor wątku oooo
  • Data rozpoczęcia Data rozpoczęcia
O

oooo

Nowy użytkownik
Dołączył
01.2009
Odpowiedzi
10
Mam pytanie w spornej kwestii. Z pracownicą podpisano umowę 1 stycznia 2008 r.( na czas określony do 31.06.2008) czy pracodawca może ja zwolnić, gdy dowiedzial sie ze jest w ciazy?Księgowa twierdzi ze pracodawca ma prawo zwolnic kobietę gdy jest ona poniżej 3 miesiąca ciazy. Czy to prawda? Jest to podparte jakims przepisem w KP?
 
Art. 177.

§ 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

§ 2. Przepisu § 1 nie stosuje się do pracownicy w okresie próbnym, nie przekraczającym jednego miesiąca.

§ 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

§ 31. Przepisu § 3 nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

§ 4. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Pracodawca jest obowiązany uzgodnić z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę. W razie niemożności zapewnienia w tym okresie innego zatrudnienia, pracownicy przysługują świadczenia określone w odrębnych przepisach. Okres pobierania tych świadczeń wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

§ 5. Przepisy § 1, 2 i 4 stosuje się odpowiednio także do pracownika-ojca wychowującego dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego.


Tak więc to co mówi księgowa nie jest prawdą. Pewnie po prostu źle rozumie przepis ustawowy - sformułowanie "umowa która uległa by rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży" odnosi się do rozwiązania związanego z upływem czasu na jaki została zawarta umowa a nie z dniem upływu terminu wypowiedzenia umowy o pracę.
 
Witam
Mam pytanie odnośnie tego wyjątku trzeciego miesiąca ciąży czy jak mam umowę na czas określony tzn. 5-letnią umowę na czas określony która wygasa w 2012 r to do 3 -miesiąca pracodawca ma prawo mnie zwolnić??
 
Jeśli umowa rozwiązuje się w momencie, gdy ciąża nie przekroczyła jeszcze 3 miesiąca to pracodawca nie musi jej przedłużać.

Ale wypowiedzieć umowy kobiecie w ciąży nie można już od samego początku.
 
Witam jestem w 2 miesiacu ciazy,w czerwcu koncza mi sie badania okresowe,a nowych lekarz mi nie podpisal,czy pracodawca moze mnie zwolnic??co teraz moge zrobic??czy moge isc na ponowne badania??

Pozdrawiam
 
Od i do kiedy masz umowę i jaka to jest umowa?.
 
umowe mam juz od 6lat,jest to umawa o prace na czas nieokreslony,
Chcialabym sie zapytac co moge zrobic w sytucji gdy lekarz nie podpisal mi okresowych badan lekarskich??czy mozna jakos zaradzic zwolnieniu?
 
możesz spróbować powtórzyć badania okresowe, bo może tylko w tych poprzednich coś nie tak wyszło
tylko po co?
skoro nie jesteś zdolna do pracy, to weź zwolnienie lekarskie - kasa taka sama, a 8 godzin dziennie wolnego czasu piechotą nie chodzi
 
A jak mam innego nieco rodzaju pytanie.

W niewielkiej firmie likwiduje etat, dziewczyna pracująca na tym stanowisku akurat jest w ciąży.
Czy w takim wypadku muszę ją zatrudniać?
Czy muszę ją przenieść na inny etat?

Nie mam nic do osób w ciąży (Kobiet, Mężczyzn - kto tam wie co wymyślą;-)), kwestia ekonomiczna etatu. Po prostu dane stanowisko nie zarabia na swoje utrzymanie i nie jest nam potrzebne.
 
Kobietę ciężarną zatrudnioną na podstawie umowy o pracę pracodawca może zwolnić jedynie w wyniku tzw. zwolnienia dyscyplinarnego - art. 52 kp. oraz może wypowiedzieć w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.
 
dzięki za odpowiedz.
Ok załóżmy ze nasza koleżanka już urodziła... Czy wtedy można rozwiązać umowę o pracę?

Swoją drogą to ładna sprawa "ochraniamy kobiety w stanie szczególnym"
ale...
W przypadku kiedy kilka Pań zajdzie w ciąże w małej firmie może to być zwykłe wyłudzenie etatu... a zwolnić nie można... mhhhh
 
Jeżeli koleżanka już urodziła, to korzysta z urlopu macierzyńskiego i też podlega ochronie przed rozwiązaniem lub wypowiedzeniem umowy o pracę.

Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, taka ochrona już nie istnieje.
 
ARTURINGA napisał:
W przypadku kiedy kilka Pań zajdzie w ciąże w małej firmie może to być zwykłe wyłudzenie etatu... a zwolnić nie można... mhhhh
ale dlaczego wyłudzenie? przecież pracodawca nie płaci za urlop macierzyński. może też zatrudnić na ten czas kogoś na zastępstwo.
 
"pracodawca nie płaci za urlop macierzyński. może też zatrudnić na ten czas kogoś na zastępstwo."
To ciekawa podpowiedz...

Jeśli dobrze rozumiem:
wymiar urlopu macierzyńskiego według zasad obowiązujących na roku: 2011
Przysługujący wymiar urlopu obowiązkowego: 20 tygodni
Dodatkowy urlop macierzyński: 2 tygodnie

a za urlop macierzyński płaci... ZUS?
 
Zawsze i wszystkie zasiłki płaci ZUS. Czy Ty jesteś pracodawcą, że nie masz takiej wiedzy.
 
tak, ZUS płaci. wymiar urlopu taki jak podajesz 20+2, ale o te 2 tyg. pracownik musi złożyć dodatkowe podanie.
 
Witam nie moge znalesc odpowiedniego fora.Mam pytanie czy będą na umowe zastępswo w ciąży mogą mnie zwolnic. Chodzi o to , że na umowie jest pani Łuczak a wróciła jakas pani Bednarek i pracodawca mnie zwolnił.czy to zgodne z prawem? prosze o odp.skoro nie wróciał pani łuczak to nie powinni mnie zwalniac?
jak sie moge odwoąłć opd decyzji?
 
WITAM.
Jestem w 4 miesiącu ciąży i mój pracodawca o tym wie, do tej pory nie wnosił żadnych zastrzeżeń w tej kwestii- do dzisiaj:-(:-x
Pojawiła sie w pracy sprawa przeniesienia jednego z pracowników na "pół" etatu i kierownik zaproponował mi pójście na L4 do końca ciąży ( nie wiem w czym ma mu to pomóc):?:
Mam umowę na czas określony do 1 listopada 2012 roku i narazie czuję się na siłach ,żeby pracować. Po porodzie mam zamiar wrócić do pracy i obawiam się ,że jak pójdę na L4 to po porodzie i urlopie pracodawca nie przedłuży mi umowy
Czy pracodawca wogóle może zaproponować mi L4 do porodu w przypadku jeżeli chcę pracować nadal?
Prosze o szybką odpowiedź-jutro rozmowa a KIEROWNIKEM:o
 
O L4 decyduję lekarz. Pracodawca może zaproponować ci dodatkowy urlop płatny- mało realne.
 
Powrót
Góra