wypadek w drodze do pracy - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
12-01-2009, 11:25  
defekt
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie wypadek w drodze do pracy

Witam.
W listopadzie mialem wypadek w drodze do pracy i bylem tydzien na zwolnieniu lekarskim. Chcialbym sie dowiedziec ile nalezy mi sie za chorobowe poniewaz z tego co wiem w mojej sytuacji l4 platne jest 100% natomiast otrzymalem zaledwie jedna trzecia z mojego wynagrodzenia za tydzien pracy a pracodawca tlumaczyl sie jakims przepisami z zus-u z czego jestem zielony ale jakos mu nie ufam dlatego to pytanie pozdrawiam.
defekt jest off-line  
12-01-2009, 11:39  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 33.106
Domyślnie

Czy były dopełnione formalności? Wypadek został zgłoszony do pracodawcy? Sporządzono protokół powypadkowy? Jakie były ustalenia, czy uznano to za wypadek w drodze do pracy?
Janusz M. jest off-line  
12-01-2009, 13:45  
defekt
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie

Tak wszystko zostalo zgloszone, spisalem cale zdarzenie i podalem pracodawcy, przynioslem obdukcje lekarska i zostalo to uznane jako wypadek w drodze do pracy. Przy wyplacie zaczeto mi rzucac jakims formulkami prawnymi z zus-u co nie bardzo rozumiem bo chyba przez pierwszy miesiac chorbowego placi mi pracodawca nie zus. Zatrudnia mnie agencja pracy i z tego co widze to oni bardzo lubia robic ludzi w konia dlatego im do konca nie ufam i stad moje pytanie.
defekt jest off-line  
13-01-2009, 11:05  
defekt
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie

To jak pomoze mi ktos?
defekt jest off-line  
13-01-2009, 14:25  
Shira
Użytkownik
 
Posty: 132
Domyślnie

Na moje oko powinno byc 100% platne

Osoba, która uległa wypadkowi w drodze do pracy lub z pracy, ma prawo do wynagrodzenia i zasiłku chorobowego w maksymalnej wysokości. Jeśli po ich wykorzystaniu będzie nadal niezdolna do pracy, może wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne.

Zasiłek chorobowy
Od 34 dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym pracownikowi przysługuje natomiast prawo do zasiłku chorobowego. Jeżeli niezdolność do pracy powstanie wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy, miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Podstawa wymiaru to najogólniej mówiąc przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby nie dłużej jednak niż przez 182 dni. Zasiłek ten przysługuje pracownikowi, który uległ wypadkowi w drodze do pracy lub z pracy od pierwszego dnia ubezpieczenia. Między innymi w przypadku wypadku w drodze do pracy lub z pracy nie jest wymagany tzw. okres wyczekiwania na zasiłek, który dla pracowników wynosi 30 dni podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.

Świadczenie rehabilitacyjne
Jeżeli ubezpieczony po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy, przysługuje mu świadczenie rehabilitacyjne. Jest ono wypłacane przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy.

Oceny niezdolności do pracy mającej wpływ na przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego dokonuje w formie orzeczenia lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Świadczenie rehabilitacyjne wynosi 90 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych trzech miesięcy, 75 proc. tej podstawy za pozostały okres, a jeżeli niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży - 100 proc. tej podstawy. Taka regulacja obowiązuje od 8 lutego 2005 r. Przed tą datą niezdolność do pracy powstała wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy uprawniała do świadczenia rehabilitacyjnego w wysokości 100 podstawy.
Shira jest off-line  
13-01-2009, 15:38  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 33.106
Domyślnie

Wszelkie zastrzeżenia co do prawidłowości naliczania i wypłacania zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego należy zgłaszać do ZUS.
Przeprowadzą kontrolę i wydadzą odpowiednią decyzję.
Janusz M. jest off-line  
13-01-2009, 18:23  
defekt
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie

Ok, dzieki za odpowiedzi i pozdrawiam.
defekt jest off-line  
15-01-2009, 07:33  
skarbel
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie

wypadek w drodze przy pracy płatny jest 100%.
konieczne jest jednak dopełnienie formalności w postaci zgłoszenia pracodawcy wypadku oraz spisania przez niego karty wypadku w drodze przy pracy.
Szczegóły znajdują się w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 24.12.2002 w sprawie szczegółowych zasad oraz trybu uznawania zdarzenia za wypadek w drodze do pracy lub z pracy, sposobu jego dokumentowania, wzoru karty wypadku w drodze do pracy lub z pracy oraz terminu jej sporządzania (Dz.U. 2002.237.2015)
skarbel jest off-line  
21-11-2012, 18:35  
mariroz
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: wypadek w drodze do pracy

Jadąc do pracy wyjeżdżałem z drogi podporządkowanej, nieumyślnie doprowadziłem do zderzenia w wyniku którego przebywałem na L4. W jakiej wysokości ma być wypłacony zasiłek i czy jest to wypadek w drodze do pracy?
mariroz jest off-line  
02-12-2012, 10:43  
Ewania
Praktyk
 
Ewania na Forum Prawnym
 
Posty: 2.296
Domyślnie RE: wypadek w drodze do pracy

Cytat:
Napisał/a mariroz
Jadąc do pracy wyjeżdżałem z drogi podporządkowanej, nieumyślnie doprowadziłem do zderzenia w wyniku którego przebywałem na L4. W jakiej wysokości ma być wypłacony zasiłek i czy jest to wypadek w drodze do pracy?
Jest to wypadek w drodze, ale wypłata - 80 % (rażąco naruszyłeś przepisy). Do zderzenia może doprowadziłes nieumyslnie (wiadomo, ze go nie chciales), ale sam przepis naruszyles umyslnie - czyli: powinienes i mogłeś przewidziec tego skutki.
Zdublowałeś swoje posty. Odpowiedziałam Ci już w tym drugim temacie.
Ewania jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo pracy - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ wypadek w drodze do domu z pracy a zatrudnienie w w dwoch zakladach pracy odpowiedzi: 1
§ Wypadek w drodze czy nie w drodze do pracy odpowiedzi: 1
§ wypadek w drodze do pracy odpowiedzi: 3
§ wypadek w drodze do pracy odpowiedzi: 3
§ Wypadek w drodze do pracy. odpowiedzi: 1
§ Wypadek w drodze z pracy odpowiedzi: 6


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:29.