karta wypadku w drodze do pracy - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
08-05-2013, 19:03  
iska6
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie karta wypadku w drodze do pracy

Witam serdecznie bardzo proszę o podpowiedż jak to ma się odbywać gdyż 19 marca miałam wypadek w drodze do pracy tj, na oblodzonym i zasniezonym chodniku pośliznęłam się i upadłam noga w kostce bardzo bolała i puchła od razu po tym upadku powiadomiłam telefonicznie pracodawcę ze nie dojade do pracy na 12 bo skrecilam noge i bardzo boli wiec jade do lekarza , pracodawca przyjął do informacji i prosił żebym dała znac co z tą nogą . Na pogotowiu zrobiono rtg i lekarz stwierdził ze noga w kostce jest skręcona naderwany jest staw skokowy a także złamanie . noge włożono mi w gips i gdy mi ta noge gipsowano to już dzwoniłam do pracodawcy powiedzieć co i jak . po tygodniu zwolnienia lekarskiego dzwoniłam do pracodawcy z zapytaniem czy założył kartę wypadkową usłyszałam ze on się jeszcze nie dowiadywał co i jak więc nie minęły kolejne dwa tygodnie i znow zadzwoniłam do niego z tym samym zapytaniem wiec tym razem usłyszałam ze on ma czas do zakończenia leczenia . dziś mamy 8 maja i po suszeniu głowy pracodawcy podjechałam osobiście z dokumentami od lekarza i wypisem ze szpitala żeby sporzadzic ta karte wypadku pytanie czy to nie jest za póżno bo zdarzenie miało miejsce 19. marca czy na karcie wypadku powinnam wpisac date z dniem dzisiejszym czy wczesniejsza pracodawca wypłacił mi 80 % pensji co mam teraz zrobić aby uzyskac 100% płatności i czy zus mi wypłaci pieniążki . bardzo proszę o odpowiedz. przepraszam za to wypracowanie.
iska6 jest off-line  
09-05-2013, 19:02  
Ewania
Praktyk
 
Ewania na Forum Prawnym
 
Posty: 2.298
Domyślnie RE: karta wypadku w drodze do pracy

Nie jest za późno. Nie przedawnia się.
Złóż PISEMNIE u pracodawcy informację, że w dn. ........ uległaś wypadkowi w drodze do pracy i poproś o sporządzenie Karty wypadku. To on (a nie Ty) ma sporządzić tą Kartę. I powinien zrobić to w ciągu 14 dni od powzięcia wiadomości. Nie ma mowy o czkeaniu na zakonczenie leczenia, nie wiem skąd to wziąl
Podstawą do wypłaty 100 % wynagrodzenia chorobowego jest własnie ta Karta, w której będzie stwierdzenie, ze wypadek byl wypadkiem w drodze do pracy.
Przy wypadku w drodze do lub z pracy - najpierw, przez 33 dni pracodawca wypłaca wynagrodzenie chorobowe (a nie zasiłek chorobowy).
Dopiero od 34 dnia zwolnienia otrzymujesz zasiłek chorobowy, z funduszu ZUS.
Obydwa (i wynagrodzenie chorobowe i zasilek chorobowy) są w takim przypadku naliczane w wysokosci 100% podstawy wymiaru.
Ewania jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:01.