Zasiłek rehabilitacyjny - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:

  • § Wynagrodzenie z tytułu umowy o...
    Witam użytkowników. Jestem tutaj "nowy" ale chyba wszystko w dobrym dziale zamieszczam. Mam podejrzenia co do...
  • § ograniczona zdolność do pracy...
    Witam, pracuję w rossmanie, na stanowisku asystenta kierownika sklepu, jest to praca biurowa jak i fizyczna, ponieważ...
  • § Świadectwo pracy
    Witam. Czy w świadectwie pracy wpisuje się okresy zasiłków chorobowych pracownika? Jeśli tak to wpisuje się...

Odpowiedz
 
13-02-2009, 19:40  
Niesforna
Użytkownik
 
Posty: 64
Domyślnie Zasiłek rehabilitacyjny

Niedługo mija mi 182 dni zwolnienia i staram się o zasiłek rehabilitacyjny. Nie rozumiem do końca o co w tym chodzi, w związku z tym mam kilka pytań:

1. na jak długo można dostać taki zasiłek?
2. ile taki zasiłek wynosi?
3. czy po tym, jak skończy mi się ten zasiłek (lub w trakcie jego trwania) pracodawca może mnie zwolnić? czy musi mnie przyjąć do pracy po zakończeniu zasiłku rehabilitacyjnego?

Dodam, że jestem zatrudniona na umowę na czas nieokreślony.

Z góry dziękuję za pomoc.
Niesforna jest off-line  
13-02-2009, 22:26  
sikorabury1
Początkujący
 
Posty: 28
Domyślnie RE: Zasiłek rehabilitacyjny

Mogę odpowiedzieć tak: jeżeli jesteś na zwolnieniu to jesteś rozumiem chora. Zasiłek chorobowy można pobierać przez 182 dni. Jeżeli twoja choroba rokuje wyzdrowienie to winnaś się starać o świadczenie rehabilitacyjne z ZUS. W tym celu należny przed końcem 182 dnia a najlepiej już 6 tygodni przed zakończeniem pobierania zasiłku chorobowego pobrać z ZUS stosowne druki do wypełnienia w celu starania się o świadczenie rehabilitacyjne. Będzie tam m.in druk N-9 ( zaświadczenie o stanie zdrowia) , który to druk musi wypełnić lekarz prowadzący leczenie. Komplet wypełnionych dokumentów należy złożyć w ZUS i czekać na wezwanie do stawienia się w ZUS w celu przeprowadzenia badania przez lekarza orzecznika ZUS. Na to badanie należy wziąć wszelką dokumentację leczenia, która znajduje się w twoim posiadaniu, lub szybko ją skompletować są to np badania podstawowe, EKG, RTG, zaświadczenia od specjalistów, wypisy ze szpitala itp.Jeżeli nie posiadasz odpowiednich zaświadczeń lub badań musisz poprosić o skierowanie lekarza prowadzącego lub domowego o skierowanie na takie podstawowe badania, lub zrobić to odpłatnie czyli prywatnie. Lekarz orzecznik przeprowadza wywiad chorobowy, bada i wydaje orzeczenie w sprawie twojej zdolności do pracy i czy są uzasadniające okoliczności do ustalenia uprawnień do świadczenia rehabilitacyjnego. jeżeli są to ok, otrzymasz decyzję i masz świadczenie rehabilitacyjne. Jeżeli nie - to masz 14 dni na złożenie sprzeciwu do Komisji lekarskiej ZUS ( zresztą zgodnie z pouczeniem), i czekasz na na termin badania przez komisję lekarską. Pamiętaj, że od decyzji ZUS możesz odwołać się w przeciągu miesiąca czasu do Sądu Rejonowego- Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.
Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy. Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy. je zeli świadczenie to nie doprowadzi do twojego wyzdrowienia to należy składać dokumenty w celu przyznania renty.
Zakład pracy jeżeli stawisz się do pracy w pierwszy dzień po zwolnieniu skieruje cię na badania do lekarza medycyny pracy w celu wydania opinii o twojej zdolności do pracy. Jeżeli cię zwolni po 182 dniach a ty będziesz starała się o świadczenie rehabilitacyjne, to proponuje udać się do Urzędu Pracy w celu powiększenia grona bezrobotnych. Ruch ten jest konieczny bo inaczej nie będziesz miała już żadnych świadczeń finansowych. Jeżeli ZUS przyzna ci świadczenie rehabilitacyjne długo po otrzymaniu ostatniego zasiłku chorobowego, to wypłaci tylko różnicę między świadczeniem rehabilitacyjnym a zasiłkiem dla bezrobotnych lub też świadczenie otrzymasz w 100% a zasiłek dla bezrobotnych za pobierane okresy będziesz musiała zwrócić do Urzędu Pracy.
sikorabury1 jest off-line  
14-02-2009, 07:49  
Niesforna
Użytkownik
 
Posty: 64
Domyślnie RE: Zasiłek rehabilitacyjny

Trochę za dużo i pogmatwane to trochę...
Co mam zrobić i jakie dokumenty złożyć to ja wiem... Wyczytałam tutaj że do 12 miesięcy można być na takim zasiłku- ok. Znalazłam też w necie ile on wynosi.
Brakuje mi jeszcze tylko odpowiedzi na ostatnie pytanie:

czy po tym, jak skończy mi się ten zasiłek, i będę miała zaświadczenie od lekarza medycyny pracy, że mogę już pracować, to czy pracodawca może mnie zwolnić? czy musi mnie przyjąć do pracy po zakończeniu zasiłku rehabilitacyjnego?
Niesforna jest off-line  
14-02-2009, 13:20  
Niesforna
Użytkownik
 
Posty: 64
Domyślnie RE: Zasiłek rehabilitacyjny

Czy jest ktoś w stanie odpowiedzieć na moje pytanie???
To dla mnie bardzo ważne!!
Niesforna jest off-line  
27-02-2010, 08:24  
mat.
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Zasiłek rehabilitacyjny

Witam wszystkich mam bardzo ważne pytanie i bardzo bym prosil o pomoc.
Sprawa dotyczy mojej mamy ktora wlasnie stracila prace a niestac nas na adwokata. Moja mama choruje juz ponad 182 dni wszystko odbywa sie na zwolnieniach lekarskich (problemy z kregoslupem)
zostala wezwana na komisje przez zus juz po raz 2. pierwsza komisja nie miala zastrzerzen, podczas drugiej komisji wyslali mame na rehabilitacje nie informujac o niczym. podczas trwania tej rehabilitacji mama dostala pismo z pracy ze zostala zwolniona poniewaz zus przezlal papier o jej niezdolnosci do pracy. Moje pytanie brzmi czy zus moze takie cos wyslac do pracodawcy nie informujac mojej mamy o tym i czy pracodawca moze ja zwolnic bez rzadnych przeszkod i bez zadnej odprawy poprostu wyzucic na bruk po 30 latach pracy w tym zakladzie i umowie stalej.
mat. jest off-line  
27-02-2010, 08:43  
98792
Stały bywalec
 
Posty: 625
Domyślnie RE: Zasiłek rehabilitacyjny

Jeśli zwolnienie lekarskie trwało ponad 182 dni pracodawca ma prawo rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia.
98792 jest off-line  
29-03-2010, 12:54  
Miauka
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: Zasiłek rehabilitacyjny

Witam serdecznie, mam pytanie dosłownie natury "technicznej", chcę sie ubiegać o zasiłek rehab, ale doczytałam się że tylko otrzymam go gdy choroba rokuje wyzdrowienie...( czy coś w tę stronę ) , podlegam pod dwóch neurologów z czego jeden prowadzi mnie pod kątem padaczki lekkiej i drugiego który prowadzi mnie pod kątem zmian zwyrodnieniowych pleców, kręgosłupa, szczerze mówiąc nie wiem do którego z nich się udać by mi wypełnił formularz by mi tego zasiłku nieodmówili....by to się wszystko jakoś kupy trzymało..
z góry dziękuję za zainteresowanie i pomoc..
K
Miauka jest off-line  
24-08-2010, 20:39  
alex7801
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Zasiłek rehabilitacyjny

Witam was myślę ze zasiłki rehabilitacyjne to coś co jest wazne w celu polepszenia stanu zdrowia
alex7801 jest off-line  
25-08-2010, 18:54  
mkowalczuk1974
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Zasiłek rehabilitacyjny

Najlepiej udać sie do dwóch lekarzy . Prowadzący lekarz wypełnia dokument do zusu , to jednak na komisji liczy się każde zaświadczenie lekarskie, warto je mieć . Tak samo karty pobytu w szpitalu , prześwietlenia i inne badania np . eeg , angio ct w pzypadku padaczki.
mkowalczuk1974 jest off-line  
18-12-2010, 10:12  
elka444
Początkujący
 
Posty: 17
Domyślnie RE: Zasiłek rehabilitacyjny

Witam mam prośbę czy może mi ktoś wytłumaczyć mój maż pracował od 18.11.2008do dnia 17.02 2010.potem mniał problemy z barkiem w czasie tej pracy był na zwolnieniu lekarskim przez 182dni gdzie stanął na komisje lekarska gdzie dostał zasiłek rehabilitacyjny na 5 miesięcy czyli do 10 pażdziernika .Potem starał się o przedłużenie tego zasiłku jednak lekarz orzecznik nie przyznał dalszego ciągu ,odwołał się do komisji ZUS o ponowne przebadanie ale komisja go tez odrzuciła że jest zdolny do pracy pomimo że wiedzieli że idzie do szpitala na operacje barku 13grudnia 2010 .Związku z tym że komisja go odrzuciła musiał się zarejestrować w Urzędzie Pracy żeby mnieć ubezpieczenie i zaświadczenie do szpitala że jest ubezpieczony .W Urzędzie Pracy powiedzieli mu iż nie przysługuje mu zasiłek dla bezrobotnych pomimo iż przed pójściem do pracy zawiesił kuronia czy w takiej sytułaci należy mu się zasiłek z Urzędu Pracy jako bezrobotny . Co wynika z orzeczenia lekarskiego że jest zdolny do wykonywania swojej pracy w zawodzie branży budowlanej jest pracownikiem fizycznym teraz zostaliśmy bez dochodów ja nie pracuje a mamy 2 dzieci uczących się w szkole podstawowej i zawodowej .Teraz maż będzie po operacji nie wiem skąd uzyskać środki na dalsze leczenie go .Dziekuję i pozdrawiam
elka444 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo pracy - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zasiłek rehabilitacyjny odpowiedzi: 6
§ Zasiłek rehabilitacyjny a ciąża odpowiedzi: 1
§ Zasiłek rehabilitacyjny! odpowiedzi: 1


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:54.