Staż z pup a ciąża - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
04-09-2013, 09:20  
ewelka132
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Staż z pup a ciąża

Witam . jestem na stazu w sekretariacie (z urzedu pracy) . staz jest przewidziany na 8 miesiecy . od kwietnia do listopada. zaszlam w ciaze w czerwcu do tej pory nikomu o tym nie powiedzialam bo boje sie ze wyrzuca mnie z niego, w dodatku pracodawca jest obowiazany zatrudnic mnie po stazu na conajmniej 3 miesiace tak wynika z umowy z pup,co w tej sytuacji moze sie stac? ze wzgledu na to ze jestem w ciazy moze nie zaproponowac mi tej umowy?czy musze jak najszybciej powiedziec im o tym fakcie?jesli dostalabym umowe na 3 miesiace a poszla na zwolnienie lekarskie czy kiedy skonczy sie umowa a zwolnienie bedzie jeszcze trwalo to i tak mi rowiaza umowe? jesli dostarcze do pup zaswiadczenie o tym ze jestem w ciazy czy moga przedluzyc mi staz do porodu(marzec)?prosze o pomoc
ewelka132 jest off-line  
04-09-2013, 16:28  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 6.190
Domyślnie RE: Staż z pup a ciąża

Dopóki uczęszczasz na staż, to przerwanie stażu raczej ci nie grozi. Ciąża to nie choroba i dopóki jesteś w stanie wykonywać swoje obowiązki nic nie powinno się dziać. Staż będzie trwał tylko do dnia, do którego obowiązuj umowa stażowa z pracodawcą i ani dnia dłużej.
W przypadku jednak gdybyś przebywała na zwolnieniu lekarskim podczas stażu, musisz się niestety spodziewać przerwania stażu. Trudno mi powiedzieć po jakim czasie... może po 2 tyg, może po 1 m-cu. O tym zdecyduje UP.
Niestety, w żaden sposób też nie jesteś zabezpieczona, pod kątem zatrudnienia po stażu. Pracodawca zawsze (nawet pomimo zobligowania umową) może wycofać się z zatrudnienia po stażu narażając się przy tym oczywiście na konsekwencje przewidziane umową z PUP. Ale nie na wszystkich to robi wrażenie. Natomiast nie ma możliwości prawnych, aby zmusić pracodawcę do zatrudnienia kogokolwiek... ciężarnej czy nie.
Kosssz jest off-line  
05-09-2013, 08:31  
ewelka132
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Staż z pup a ciąża

a jesli zdecydowali by sie zostawic mnie na 3 miesiace probne to po tej umowie nalezy mi sie zasilek macierzynski? slicznie dziekuje za odpowiedz
ewelka132 jest off-line  
16-09-2013, 13:17  
silve23
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Staż z pup a ciąża

Witam, jestem obecnie na stazu z UP, 6 m-cy, konczy mi sie 5 listopada. Niedawno dowiedziałam sie, ze jestem w 2 m-cu ciąży. Powiedziałam szefowej o tym od razu. Ona odpowiedziała mi, że jeżeli bedzie miec taką mozliwość to niezatrudni mnie na okres przewidziany obowiązkowo w umowie stażowej(4 miesiące na umowe na pełen etat). Czy ona może tak zrobić? nie podpisac tej umowy? a gdybym poszła teraz na L4-ponieważ bardzo żle sie czuję, a jestem na stazu w zakładzie fotograficznym i są tutaj opary z chemi z maszyny wywołujacej zdjęcia ptrzerz ktore bardzo zle sie czuje, to czy moge dostac ta umowe o pracę? a może moge liczyć na przedłużenie stazu? prosze o odpowiedz, pozdrawiam
silve23 jest off-line  
16-09-2013, 17:44  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 6.190
Domyślnie RE: Staż z pup a ciąża

Cytat:
Ona odpowiedziała mi, że jeżeli bedzie miec taką mozliwość to niezatrudni mnie na okres przewidziany obowiązkowo w umowie stażowej(4 miesiące na umowe na pełen etat). Czy ona może tak zrobić? nie podpisac tej umowy?
Patrz post #2.
Cytat:
a gdybym poszła teraz na L4-ponieważ bardzo żle sie czuję, a jestem na stazu w zakładzie fotograficznym i są tutaj opary z chemi z maszyny wywołujacej zdjęcia ptrzerz ktore bardzo zle sie czuje, to czy moge dostac ta umowe o pracę? a może moge liczyć na przedłużenie stazu?
Pozwól lekarzowi, aby to on ocenił twój stan zdrowia. Jeśli uzna, że dla dobra dziecka i swojego nie powinnaś chodzić na staż, to otrzymasz zwolnienie. Natomiast jeśli tak się stanie nie masz co liczyć na przedłużenie stażu ani na umowę, a wręcz spodziewaj się przerwania stażu jeśli nie zrealizowałaś jeszcze w pełni 6-miesięcznego programu/harmonogramu stażu.
Podaję linki, które będą przydatne:
Staż w czasie ciąży.
http://forumprawne.org/prawo-pracy/4...tazu-z-up.html
odsunięcię od stażu w trakcie L4
Zwolnienie lekarskie na stażu
http://forumprawne.org/prawo-pracy/3...lekarskie.html
Staż i zwolnienie
Niestety, staż jest okresem nauki, a stażysta uczy się będąc w pracy, a nie na zwolnieniu. Dlatego też w przypadku niezrealizowania stażu w pełni na wniosek pracodawcy bądź z urzędu staż może zostać przerwany.
Kosssz jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:39.