Zwolnienie pracownika w czasie chorobowego - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:

  • § Macierzyńskie po l4 i ustaniu ...
    Mam umowę do końca miesiąca, wiem już, że pracodawca nie przedłuży mi mojej umowy. Jestem w 7 tygodniu ciąży i...
  • § umowa o prace - OSZUKANA
    witam wszystkich serdecznie i prosze was o porade. po krotce opisze wam moja historie. Pracowalam za granica ale caly...
  • § Brak świadectwa pracy
    Witam, Od 2,5 miesiąca próbuję uzyskać od byłego pracodawcy świadectwo pracy. Przez ten okres nie mogłam...

Odpowiedz
 
30-10-2013, 17:43  
she-sherlock
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Zwolnienie pracownika w czasie chorobowego

Mój mąż kończy w tym roku 59 lat. Przepracował 41 lat, posiada również zaświadczanie o pracy w szczególnych warunkach przez lat 15. Od 4ego kwietnia przebywał na zwolnieniu lekarskim. W czasie zwolnienia przebył 4 zabiegi chirurgiczne, ma chory kręgosłup, kłopoty ze słuchem, podejrzenie zespołu polipowatości. Na tę chwilę czeka na wynik badania genetycznego.

21ego października mąż dostał listem poleconym pismo w którym zakład rozwiązuje umowę o pracę z mężem, bez wypowiedzenia (art. kodeksu pracy 53.1.1b). Zaskoczony tym faktem mąż, udał się do lekarza rodzinnego, wiedząc że kolejne zwolnienia lekarskie uzupełniały się tak, że nie było dnia przerwy.

Lekarka zdziwiła się, ponieważ "w komputerze nie wyskoczyło mu jeszcze 182 dni" i zapytała męża czy oprócz zwolnień od niej, dostał jeszcze zwolnienia od innych lekarzy. Mąż oznajmił, że przecież mówił rodzinnej o tym, że dostawał zwolnienia również z pobytu w szpitalu i rodzinna dobrze o tym fakcie wiedziała, gdyż wystawiała kolejne zwolnienia następujące po tych szpitalnych.

Oznajmiła, że trzeba będzie złożyć wszystkie dokumenty do ZUSu by lekarz orzecznik stwierdził, czy mąż rokuje na wyzdrowienie, czy nadaje się aby uzyskać świadczenia rehabilitacyjne.

Obecnie mija 2 tydzień od otrzymania pisma od zakładu, mąż nie dostał świadectwa pracy, wiec nie może zarejestrować się w urzędzie pracy, ponadto zakład odesłał mężowi ostatnie zwolnienie lekarskie (data obowiązywania 16.10 - 04.11). Nie wiemy co zrobić z tym ostatnim zwolnieniem.

ZUS nie przyjął dokumentów, ponieważ były niekompletne (zakład pracy musi coś uzupełnić i uzupełnia to już ponad tydzień).

Co w takim wypadku możemy zrobić, gdyż zostaliśmy bez środków do życia.

Dziekuję z góry za każdą podpowiedź.
she-sherlock jest off-line  
30-10-2013, 19:05  
Siisii
Moderator
 
Posty: 16.713
Domyślnie RE: Zwolnienie pracownika w czasie chorobowego

Po otrzymaniu zwrotki o odbiorze pisma /21-10-/, pracodawca w terminie 7 dni po ustaniu stosunku pracy wysyła pracownikowi świadectwo pracy.
Siisii jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:04.