ile umów na czas okreslony? - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
19-04-2007, 09:19  
Aneta79
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie ile umów na czas okreslony?

Czy pracodowaca może ominąć przepis, który mówi, że trzecia kolejna umowa u jednego pracodawcy jest umową na stałe w ten sposób, że po dwóch kolejnych umowach, następną zawrze z pracownikiem dopiero po miesiącu? W obecnej firmie pracuję 5 lat i właśnie coś takiego mnie spotkało. Czy to jest zgodne z prawem? Po miesięcznej przerwie w pracy u jednego pracodawcy odstałam kolejną umowę na czas okreslony - 5-letni. Oczywiście chcę pracę przyjąć, bo wiadomo, jak dziś z pracą jest. Liczyłam jednak, że dostanę umowę na stałe.
Ponadto, czy, gdy pracownica wróci z urlopu macierzyńskiego i po miesiącu wygaśnie jej umowa o pracę, pracodawca może nie przedłużyć z nia umowy, a na jej miejsce zatrudnić kogoś innego? Oficjalna wersja to taka, że pracownica nie podołała obowiązkom (przez 5 lat dostawała awanse i podwyżki, po urodzeniu dziecka nagle nie daje rady).
Aneta79 jest off-line  
19-04-2007, 11:08  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 33.077
Domyślnie

2 razy TAK.
Janusz M. jest off-line  
19-04-2007, 14:06  
geographic
Użytkownik
 
Posty: 54
Domyślnie

Witam,

Pani wspomniała,iż pracuje u jednego pracodawcy 5 lat, a przepis, na podstawie którego zawarcie trzeciej umowy o pracę na czas określony, rodzi skutek prawny w postaci zawarcia umowy na czas nieokreślony( po spełnieniu warunków w nim określonych), obowiązuje od momentu przystąpienia Polski do UE. Poza tym, zawarcie trzeciej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne z zawarciem umowy na czas nieokreślony, nie musi Pani na to liczyć.

Pozdrawiam
geographic jest off-line  
19-04-2007, 14:22  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 33.077
Domyślnie

[cytat="geographic"] Poza tym, zawarcie trzeciej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne z zawarciem umowy na czas nieokreślony, nie musi Pani na to liczyć.[/cytat]

Nie jest to całkowita prawda.
Art. 25[1] kodeksu pracy w § 1 mówi: "Zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony, jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę na czas określony na następujące po sobie okresy, o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 1 miesiąca."
Janusz M. jest off-line  
20-04-2007, 09:27  
Aneta79
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie

czyli prawo nadal jest po stronie pracodawcy, a w kwestii pomocy młodym matkom nic sie nie zmieniło...
Aneta79 jest off-line  
20-04-2007, 10:14  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 33.077
Domyślnie

Dodam, że pracodawca nie ma obowiązku nikomu uzasadniać dlaczego z konkretną osobą nie zawarł nowej umowy o pracę na czas określony. Nie ma również obowiązku uzasadniać dlaczego wypowiedział umowę na czas określony zawartą na okres pow. 6 m-cy (jeśli zapis w umowie dopuszcza jej rozwiązanie za dwutygodniowym wypowiedzeniem.
Nie ma to nic wspólnego z pomocą dla młodych matek, bo trudno od pracodawcy wymagać aby był instytucją charytatywną i ze swoich pieniędzy wspomagał młode matki. To należy do obowiązków rządu. Pretensje należy kierować nie w stronę pracodawców, lecz polityków. Forum nasze nie zajmuje się polityką, więc na tematy polityczne proszę nie pisać - takie posty zostaną skasowane.
Janusz M. jest off-line  
24-02-2010, 12:51  
upsidedown
Początkujący
 
Posty: 26
Domyślnie RE: ile umów na czas okreslony?

mam inne pytanie
1 umowa okres próbny
2 umowa na 9 miesiecy
3 na rok, po 3 miesiacach aneks (zmiana stanowiska)
4 znów na rok (znów się szykuje zmiana stanowiska)
Czy tutaj wszystko jest zgodnie z prawem? Dodam, że w sumie mi nie zależy na umowie na stałe tylko na racji, ponieważ wydaje mi sie ze ta 4umowa powinna być juz na stałe
upsidedown jest off-line  
27-02-2010, 10:38  
Dariusz!
Moderator w spoczynku
 
Dariusz! na Forum Prawnym
 
Posty: 4.077
Domyślnie RE: ile umów na czas okreslony?

Obecnie w przypadku zatrudnienia u przedsiębiorców przepis art. 25[1] KP mówiący o możliwości zawierania tylko dwóch umów na czas określony - nie obowiązuje.
Dariusz! jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:03.