Czy nauczyciel może przewozić prywatnym samochodem młodzież na konkursy i zawody spor - Forum Prawne

 

Czy nauczyciel może przewozić prywatnym samochodem młodzież na konkursy i zawody spor

Witam ! W szkole, w której pracuję dyrektor często "prosi" nauczycieli o przewożenie prywatnym samochodem młodzieży na konkursy i zawody sportowe? Czy nauczyciel może przewozić prywatnym samochodem młodzież na konkursy i zawody sportowe? Kto i ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:

  • § likwidacja stanowiska pracy
    w jakich sytuacjach powodem do zwolnienia pracownika może być tzw. likwidacja stanowiska pracy? co należy przez nią...
  • § Praca w Szwecji, pracodawca z ...
    Witam, mój tata i wujek pojechali we wrześniu do pracy w Szwecji na budowie. Z szefem który jest w Polsce podpisali...
  • § Rozliczanie czasu pracy
    W firmie obowiązuje równoważny czas pracy i obecnie jest tak że w tygodniu pracownicy mają dwa dni wolne. Pytanie...

Odpowiedz
 
10-12-2013, 17:15  
kiper
Początkujący
 
Posty: 19
Domyślnie Czy nauczyciel może przewozić prywatnym samochodem młodzież na konkursy i zawody spor

Witam ! W szkole, w której pracuję dyrektor często "prosi" nauczycieli o przewożenie prywatnym samochodem młodzieży na konkursy i zawody sportowe?
Czy nauczyciel może przewozić prywatnym samochodem młodzież na konkursy i zawody sportowe?
Kto i jaka ponosi odpowiedzialność w razie wypadku ?.
kiper jest off-line  
10-12-2013, 21:55  
AnJay
Moderator
 
Posty: 13.692
Domyślnie RE: Czy nauczyciel może przewozić prywatnym samochodem młodzież na konkursy i zawody

Może, kierujący pojazdem.
AnJay jest off-line  
11-12-2013, 08:39  
kiper
Początkujący
 
Posty: 19
Domyślnie RE: Czy nauczyciel może przewozić prywatnym samochodem młodzież na konkursy i zawody

Czy ten tekst to prawda?
Jeśli dyrektor szkoły wyrazi zgodę na przewóz uczniów prywatnym samochodem nauczyciela, to w razie wypadku odpowiedzialność za szkodę spowodowaną tym wypadkiem spada na szkołę. Umowa OC jaką ma zawartą nauczyciel może okazać się niewystarczająca. Dodatkową sankcją – obok odpowiedzialności cywilnej może być odpowiedzialność karna i dyscyplinarna.
Z ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674, z późn. zm.) oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6, poz. 69) jasno wynika, iż to dyrektor ponosi odpowiedzialność za zapewnienie uczniom bezpiecznych i higienicznych warunków na zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych. A skoro tak, to ani nauczyciele, ani rodzice nie mogą przewozić dzieci swoimi prywatnymi samochodami. Nie są oni zawodowymi kierowcami (a nawet jeśli są, to nie są nimi w pracy). Odpowiedzialność za przewóz osób leży po stronie zawodowego kierowcy, natomiast obowiązkiem nauczyciela jest sprawowanie opieki nad uczniami w czasie podróży.
kiper jest off-line  
11-12-2013, 09:06  
AnJay
Moderator
 
Posty: 13.692
Domyślnie RE: Czy nauczyciel może przewozić prywatnym samochodem młodzież na konkursy i zawody

Czy konkursy i zawody sportowe są zajęciami pozalekcyjnymi, czy dodatkową działalnością placówki na rzecz wybranych uczniów?
AnJay jest off-line  
11-12-2013, 16:34  
kiper
Początkujący
 
Posty: 19
Domyślnie RE: Czy nauczyciel może przewozić prywatnym samochodem młodzież na konkursy i zawody

Uczeń reprezentuje szkołę w zawodach i konkursach. Są to imprezy ściśle związane ze szkołą. Pracownik w tym wypadku nauczyciel wiezie dzieci własnym samochodem, uczniów uczennice na zawody lub konkurs. Nie są to zajęcia pozalekcyjne prowadzone np. przez klub sportowy lub miejskie koło miłośników fizyki. Wyjazd odbywa się na podstawie delegacji. Nauczyciel jest zarówno kierującym jak i opiekunem.
kiper jest off-line  
11-12-2013, 22:48  
AnJay
Moderator
 
Posty: 13.692
Domyślnie RE: Czy nauczyciel może przewozić prywatnym samochodem młodzież na konkursy i zawody

Nie znalazłem definicji legalnej zajęć pozalekcyjnych. Przyjmuje się jako wykładnię definicję Wincentego Okonia o treści:
Cytat:
nieobowiązkowa wykonywana w czasie wolnym działalność uczniów w obrębie szkoły obejmująca zajęcia w organizacjach młodzieżowych, kołach zainteresowań, świetlicy, sali gimnastycznej lub na boisku czy w ogrodzie szkolnym.
Jak widać zawody, czy też konkursy nie mieszczą się w tej definicji. Reprezentacja szkoły wynika z obowiązku szkolnego dla konkursowiczów, a nie wybitności placówki.
AnJay jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo pracy - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Przewóz okazjonalny prywatnym samochodem - Witam, Mam problem podasz tworzenia pewnego portalu. Czy takie coś legalnie może mieć sens bytu. Użytkownik rejestruje się na portalu,...
§ delegacja prywatnym samochodem i jego uszkodzenie - Witam, mam pytanie w takiej kwestii: zostalem wyslany w delegacje moim prywatnym samochodem (firma nie posiada sluzbowych, delegacja byla nagla,...
§ Praca prywatnym samochodem - Witam czy mogę podać do sądu pracodawce jeśli wykonywałem prace swoim prywatnym samochodem na swoim paliwie??
§ kolizja samochodem prywatnym właściciela firmy - Witam serdecznie, Mam pytanie..., dzisiaj byłem sprawcą kolizji drogowej. Jechałem samochodem prywatnym właściciela firmy, w której pracuję....
§ [Pytanie] Przewóz dzieco prywatnym samochodem - Jestem nauczycielem, szkoły podstawowej i gimnazjum. Chciałem si dowiedzieć jak w świetle prawa ma się następująca sytuacja: Przykładowo wybieram się...
§ Czy można przewozić filmy ściągnięte z neta? - Witam . Kumpel Mieszkający w UK Poprosił Mnie Abym Mu Zassał Z Neta Kilka Filmów Dokładnie "7" ..Będę Leciał Samolotem Powiedzcie Jak To Wygląda Ze...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:17.