Urlop okolicznosciowy - na babcię małżonka? - Forum Prawne

 

Urlop okolicznosciowy - na babcię małżonka?

Witam Was, chciałbym prosić o poradę Moja znajoma się mnie zapytała, czy może otrzymać 2 dni (ewentualnie 1 dzień) URLOPU OKOLICZNOŚCIOWEGO z powodu śmierci babci jej małżonka. Pracuje na umowę o pracę na czas nieokreślony. ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
23-04-2007, 20:30  
HOWARD
Użytkownik
 
Posty: 202
Domyślnie Urlop okolicznosciowy - na babcię małżonka?

Witam Was, chciałbym prosić o poradę

Moja znajoma się mnie zapytała, czy może otrzymać 2 dni (ewentualnie 1 dzień) URLOPU OKOLICZNOŚCIOWEGO z powodu śmierci babci jej małżonka. Pracuje na umowę o pracę na czas nieokreślony. Opieka nad nią nie wchodziła w rachubę. Odległość między nimi wynosiła ponad 70 km.

Gdyby ktoś miał jakis pomysł...
HOWARD jest off-line  
23-04-2007, 21:05  
13a
Przyjaciel forum
 
Posty: 434
Domyślnie

http://www.prawo.egospodarka.pl/8406,Ki ... ,34,3.html
Według mnie, to ja bym udzieliła w wymiarze 1 dnia- w końcu po ślubie babcia męża jest też moją babcią- toż rodziny się połączyły. Może wnioskować do kadr-pracodawcy, jeśli już zna termin pogrzebu- najwyżej odmówią.
13a jest off-line  
23-04-2007, 21:15  
HOWARD
Użytkownik
 
Posty: 202
Domyślnie

Dziękuję za szybką odpowiedź. Tę stronkę już znam od dawna, ale nic z tego nie rozumiem Tam nie ma jasno i wyraźnie zaznaczone, że babcia małżonka to również moja babcia (opieram się na przepisach prawa)
HOWARD jest off-line  
23-04-2007, 21:28  
Nakago
Praktyk w spoczynku
 
Posty: 1.155
Domyślnie

Babcia małżonka nie jest moją babcią, tak jak matka małżonka nie jest moją matką, tylko teściową. Na okoliczność śmierci babci małżonka nie przysługuje zwolnienie od pracy. Można wziąć urlop wypoczynkowy, np. na żądanie.
Nakago jest off-line  
23-04-2007, 21:29  
13a
Przyjaciel forum
 
Posty: 434
Domyślnie

Zgadza się, ale to też zależy od pracodawcy, może nie doczyta i da te wolne.
13a jest off-line  
23-04-2007, 21:33  
HOWARD
Użytkownik
 
Posty: 202
Domyślnie

Aha, no to właśnie. Są różne opinie; prawo nie jest zero-jedynkowe

Dziękuję za odpowiedzi, dowiem się co znajoma załatwiła, i tu wrócę.

Pozdrawiam!
HOWARD jest off-line  
23-04-2007, 21:52  
Nakago
Praktyk w spoczynku
 
Posty: 1.155
Domyślnie

A ciekawe, co się stanie, jak doczyta w terminie późniejszym... - każe oddać wynagrodzenie za ten jeden dzień niepracy bez prawa do wynagrodzenia?...
Nakago jest off-line  
23-04-2007, 22:07  
13a
Przyjaciel forum
 
Posty: 434
Domyślnie

To już będzie jego błąd i jego koszt (chyba).
13a jest off-line  
23-04-2007, 22:17  
HOWARD
Użytkownik
 
Posty: 202
Domyślnie

Podzielam ten pogląd. Nie zmusi pracownika do niczego.
HOWARD jest off-line  
24-04-2007, 09:20  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 33.198
Domyślnie

Prawo jasno i wyraźnie mówi: "...pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka... (§ 15, pkt 2 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 15 maja 1966 r w sprawie usprawiedliwiania nieobecności w pracy...... - Dz.U. z 30 maja 1996 r. Nr 60, poz. 281).
Nie może tu by c różnych opinii jak sugeruje HOWARD.
Babka męża jest jego babką, a nie babką jego żony. Trochę logiki.
Janusz M. jest off-line  
24-04-2007, 17:37  
HOWARD
Użytkownik
 
Posty: 202
Domyślnie

Dziękuję za natłuszczenie sprawy. I wyjaśnienie.

A ja akurat stąd pisałem o tych różnych opiniach, bo ta moja znajoma pytała radcy prawnego i prokuratora (jej znajomi), i oni twierdzili, że się chociaż 1 dzień należy tego urlopu z powodu śmierci babki małżonka.
Osobiście stałem na stanowisku, że NIE.

Dziś ta znajoma spytała swoją kadrową, i właśnie ... dosłownie 20 minut temu... przekazała mnie informację, że żaden urlop /z tytułu śmierci babki małżonka/ jej się NIE należy.

HOWARD jest off-line  
24-04-2007, 17:59  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 33.198
Domyślnie

[cytat="HOWARD"] znajoma pytała radcy prawnego i prokuratora (jej znajomi), i oni twierdzili, że się chociaż 1 dzień należy tego urlopu z powodu śmierci babki małżonka.
[/cytat]
To byli specjaliści od prawa pracy? Wątpię.
Janusz M. jest off-line  
24-04-2007, 18:18  
HOWARD
Użytkownik
 
Posty: 202
Domyślnie

Masz rację, to nie byli specjaliści, ale jej znajomi będący prawnikami po prostu.

Dlatego też wolałem zapytać na tym forum, w tym dziale

i..

Dziękuję za odpowiedzi!
HOWARD jest off-line  
24-04-2007, 18:30  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 33.198
Domyślnie

[cytat="HOWARD"]
Dlatego też wolałem zapytać na tym forum, w tym dziale[/cytat]

I słusznie Ja przykładowo nie znam się na prawie karnym, bankowym i innych, dlatego nie zabieram głosu w obcych mi sprawach - po co wprowadzać pytających w błąd.
Janusz M. jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Urlop okolicznosciowy smierc babci (odpowiedzi: 1) Witam ,czy mogę wziąść urlop w/w na 3 dni w dzień zgonu babci oraz 2 dni później(od poniedziałku do srody) na jej pogrzeb.strasznie mi zależy gdyż...
§ urlop okolicznosciowy (odpowiedzi: 7) chcialam zapytać jestem matka i urodziłam dziecko czy należy mi się 2 dni okolicznościowego urlopu z tego tytułu prosiłabym o podanie artykułu lub...
§ Urlop okolicznosciowy (odpowiedzi: 1) Witam, proszę o podpowiedź, czy urlop okolicznościowy przysługuje od pierwszych dni podpisania umowy czy trzeba przepracować pół roku. Chodzi o...
§ Urlop okolicznosciowy (odpowiedzi: 4) Witam Czy po wykorzystaniu calego urlopu wypoczynkowego(ktorego otrzymalem wiecej niz mi przyslugiwal) i bedac na miesiecznym wypowiedzeniu...
§ urlop okolicznosciowy z okazji urodzenia dziecka (odpowiedzi: 3) witam, chciałabym się dowiedzieć, czy urlop okolicznościowy z okazji urodzenia dziecka przysługuje także matce dziecka czy tylko ojcu? wiadomo że...
§ Poronienie a urlop okolicznosciowy (odpowiedzi: 5) Czytalem ze po smierci dziecka nalezy sie 2 dni urlopu , tylko nie jestem pewien jak KP przewiduje poronienie ( 4 miesiac ciązy)czy tez przysluguje 2...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:03.