umowa zlecenie dla sprzedawcy w sklepie - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
19-02-2014, 10:22  
annna91
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie umowa zlecenie dla sprzedawcy w sklepie

Witam, potrzebuje pomocy!
Pracuje w sklepie jako sprzedawca od 1,5 roku na umowie zlecenie. Pracę wykonuje od otwarcia do zamknięcia (w określonych godzinach), dziennie jest to 10godzin. Mam ustalone dni pracy (co prawda dni nie ustala szef, tylko my trzy "pracownice" między sobą, ale tylko dlatego że tak jest jemu łatwiej). Praca jest również w niedziele. W miesiącu muszę pracować 10dni, za które ustalona jest pensja. Nie ma znaczenia czy jest to niedziela czy środa. Gdy zdarzy się jakaś sytuacja, że nie mogę przyjść do pracy (choroba) to ja muszę szukać osoby na zastępstwo i prosić o to pozostałe dziewczyny. O ten dzień mam mniejszą pensję. Dwie jesteśmy studentkami, jedna jest uczniem (posiadamy statusy ucznia/studenta).
Moje pytanie, czy taka praca kwalifikuje się do stwierdzenia, że nasze świadczenia powinny być oparte na umowie o pracę?
Jeśli tak, to w przypadku udowodnienia tego faktu w PIPie/sądzie czego możemy się ubiegać?
Miał ktoś podobny przypadek i wygrał? Codziennie mam ok. 100 świadków, że pracuje tam w określonych godzinach i określonych dniach, wykonuję określoną pracę itd.
Proszę o pomoc
annna91 jest off-line  
19-02-2014, 10:28  
annna91
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: umowa zlecenie dla sprzedawcy w sklepie

Dodam tylko, że sama zgodziłam się na umowę zlecenie, gdyż nie było innej możliwości (albo umowa zlecenie, albo dziękujemy). Również po utracie statusu ucznia/studenta "pracownikowi" przestaje pracować..
annna91 jest off-line  
20-02-2014, 08:59  
AnJay
Moderator
 
Posty: 14.428
Domyślnie RE: umowa zlecenie dla sprzedawcy w sklepie

Może być ciężko.
Podane cechy nie spełniają bowiem równocześnie wszystkich cech umowy o pracę (art. 22 § 1 KP), a w szczególności pracy pod kierownictwem pracodawcy, oraz w czasie wyznaczonym przez pracodawcę. Nadto umowa o pracę to świadczenie osobiste niedopuszczalne są więc zastępstwa.
AnJay jest off-line  
20-02-2014, 16:56  
annna91
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: umowa zlecenie dla sprzedawcy w sklepie

Praca pod kierownictwem pracodawcy - musi być zatem jego fizyczna obecność w sklepie?? bo ok, nie ma go, ale jest ciągły kontakt mailowy (zrób to, zrób tamto, będę sprawdzał czy zrobione). Poza tym jest plan pracy, w którym jasno mam ustalone co mam robić i do której godziny.
W czasie wyznaczonym przez pracodawce - są godziny otwarcia, które również są przez niego zmieniane np. w święta, jedyny problem to ten grafik układany przez nas, ale jasno jest powiedziane ile dni mamy do przepracowania.
Jeśli chodzi o świadczenie osobiste to jest zapis w UMOWIE ZLECENIE "Zleceniobiorca nie może powierzyć wykonania swych zadań osobie trzeciej bez zgody Zleceniodawcy, wyrażonej na piśmie". A to pic na wodę. Nie mogę przyjść- mój problem, sama szukam zastępstwa (przecież sklep z marchewkami nie może być zamknięty), szef ma to gdzieś, godzi się na każde zastępstwa. Zwyczajnie koleżanka przychodzi za mnie i już.
To nadal nic nie pomaga?
annna91 jest off-line  
20-02-2014, 22:21  
AnJay
Moderator
 
Posty: 14.428
Domyślnie RE: umowa zlecenie dla sprzedawcy w sklepie

Moim zdaniem nie, ale sąd może być innego zdania.
AnJay jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:03.