zwolnienie z pracy a zwolnienie lekarskie - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
06-04-2009, 15:57  
carrisima1
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie zwolnienie z pracy a zwolnienie lekarskie

Witam
mój brat jest kierowca samochodu ciężarowego w pewnej firmie,tydzień temu miał wypadek,jest na zwolnieniu lekarskim. Dziś skontaktował sie ze swoim szefem,który oświadczył mu,że jest on zwolniony z pracy i żeby przyjechał odebrać rzeczy i dokumenty. Dodam iż umowę ma do końca września 2009r. a pracuje w tej firmie półtora roku. na pytanie dlaczego zamierza go zwolnić usłyszał, ze nikt mu nie bedzie rozbijał samochodów.
proszę o odpowiedz czy ma prawo go zwolnić teraz gdy jest na zwolnieniu lekarskim, i kto za to zwolnienie ma zapłacic
carrisima1 jest off-line  
06-04-2009, 16:22  
magas07
Użytkownik
 
Posty: 124
Domyślnie RE: zwolnienie z pracy a zwolnienie lekarskie

Witam
Zwolnienie lekarskie jak sądze jest związane z wypadkiem pracownika - wypadek komunikacyjny samochodu służbowego. Panski brat musi zgłosić wypadek przy pracy swojemu pracodawcy. Nie wiadomo,w jakich okolicznosciach zaistniał wypadek, jakie są przyczyny i skutki tego zdarzenia.
Pracodawca, po otrzymaniu o informacji o wypadku ma na to 14 dni, na sporzadzenie dokumentacji powypadkowej [ protokół ustalający okolicznosci, przyczyny wypadku przy pracy ]. W przypadku nie sporządzenia dokumentacji powypadkowej może zgłosić skargę do Panstwowego Inspektora Pracy.
Po zakończonym leczeniu [ zaswiadczenie lekarskie wystawione na druku ZUS N-9] pracodawca kompletuje dokumentację powypadkową i przesyla do ZUS do lekarza orzecznika ZUS-u, który po badaniu poszkodowanego [ brata ] orzeka o stałym uszczerbku na zdrowiu. ZUS wypłaca jednorazowe odszkodowanie lub inne świadczenie zgodnie z Ustawą o swiadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawiodowych tj. Dz. U z 2002 nr Dz.U. nr 199, poz. 1673 z późn. zm. Świadczenia te przysługują nie od pracodawcy, lecz od ZUS.

Z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej przysługują następujące świadczenia: zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek wyrównawczy, jednorazowe odszkodowanie, renta z tytułu niezdolności do pracy, w tym renta szkoleniowa, renta rodzinna, dodatek pielęgnacyjny ,dodatek do renty rodzinnej - dla sieroty zupełnej, pokrycie kosztów leczenia z zakresu stomatologii i szczepień ochronnych oraz zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne w zakresie określonym ustawą.

Świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługują ubezpieczonemu jeżeli wyłączną przyczyną wypadku było udowodnione naruszenie przez ubezpieczonego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Świadczenia nie przysługują również ubezpieczonemu, który będąc w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych, przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku.pozdrawiam
magas07 jest off-line  
10-05-2009, 07:19  
irenka41
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: zwolnienie z pracy a zwolnienie lekarskie

mam pytanie czy ktos wie jak to jest jak skazany pracuje na grupie połwolnosciowej i ulegnie wypadkowi czy pracodawca moze go zwolnic moj maz pracował i szlifierka wciagneła mu reke został przewieziony do zakładu karnego w ktorym go lecza a pracodawca w tym czasie ko zwolnił nie wiem co mamy robic z gory dziekuje
irenka41 jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:33.