Aneks czy wypowiedzenie zmieniające? - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
24-04-2009, 11:59  
myszuta
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Aneks czy wypowiedzenie zmieniające?

Witam,
sytuacja wygląda następująco: pracodawca chce obniżyć pracownikom wynagrodzenie o X%. Pracodawca chce to zrobić poprzez aneks do umowy.
Przed zadaniem pytań dodam jeszcze tylko, że pracownik rozważa zmianę pracy, więc wydaje mi się, że najlepszym rozwiązaniem byłoby wypowiedzenie zmieniające.

1. Czy jest to zgodne z prawem (art. 42 k.p. mówi, że zmiany płacy powinny być traktowane jako wypowiedzenie)?

2. Czy pracodawca może zmusić pracownika do podpisania aneksu?

3. Czy jeżeli można dokonać zmiany aneksem, to czy można odmówić podpisania aneksu? Co wtedy może zrobić pracodawca? Da wypowiedzenie zmieniające z zachowaniem okresu wypowiedzenia, czy może zwolnić bez wypowiedzenia?

4. Czy jeśli zmiana poprzez aneks nie jest możliwa (niezgodna z prawem), a pracownik podpisze aneks, to czy może się odwołać do sądu pracy i zaskarżyć niezgodną z prawem formę zmiany warunków płacy? Czy sąd rozstrzygnie w takim przypadku na korzyść pracownika i pracodawca będzie musiał dać wypowiedzenie zmieniające?

Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję
myszuta jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:13.