Praca w nadgodzinach - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
07-05-2009, 07:35  
Andreas1965
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Praca w nadgodzinach

Witam, Jako że jestem po raz pierwszy na forum bardzo pragnę się dowiedzieć czegoś więcej na temat aspektów prawnych o pracy w nadgodzinach.
Jestem głównym księgowym w spółce z.o.o. z kapitałem zagranicznym.
Dział księgowości składa sie z 2 osób: Głównego księgowego i księgowej.
W związku z tym, iż moja ksiegowa przebywa na urlopie macierzynskim, zmuszony jestem do dłuższego pozstawania w pracy, by wykonac także oprócz swoich obowiazki księgowej. Zdarza się, że pozstaję notoeycznie po 12godzin dziennie w pracy i to juz od dłuższego czasu.
Mam w związku z tym pytanie. Czy zgodnie z Kodeksem Pracy mogę żądać od pracodawcy wypłaty wynagrodzenia za prace w nadgodzinach?
Wstepnie, rozmawiałem juz na ten temat z moim dyrektorem, lecz on jednak stwierdził, że nie może sie zgodzić na nadgodziny, bo wpierw powinieniem napisac wniosek o zgode na prace w nadgodzinach, a następnie ewentualnie zarząd firmy może wyrazić na to zgodę. Osobiscie uważam, że dyrektor chce sie po prostu "wymigać" od tego problemu. Czy rzeczywiscie, zanim podejmę prace w nadgodzinach, powinieniem poinformować (piemnie) dyrektora lub zarząd, że w ramach normalnie obowiązujących godzin pracy (wynikajacego z Kodeksu Pracy) nie jestem w stanie sie wywiazać z powierzonym mo obowiazków i w związku z tym jestem zmuszony do wykonaia reszty mych obowiazków pracowniczych w nadgodzinach? Czy Pracodawca musi sie na to zgodzić pisemnie?
Osobiście uważam, że pracodawca milcząco akceptuje obecny stan rzeczy, starajac się nie dopuścić w żaden sposób do wypłaty wynagrodzenia za prace w nadgodzinach.
Jeszcze jedna sprawa. W pracy podpisywana jest tylko lista obecności i nie ma poza tym, dodatkowej ewidencji czasu pracy.
Andreas1965 jest off-line  
07-05-2009, 22:59  
nela29
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Praca w nadgodzinach

1.jesli jestes zatrudniony na stanowisku glownego ksiegowego to wchodzisz w sklad pracownikow zarzadzajacych w imieniu pracodawcy art.131 par. 2 w zwiazku z art.128 par.2 pkt.3 kp.
2. praca w godzinach nadliczbowych art.151 par. 1 pkt. 1 i 2 ( szczegolne potrzeby pracodawcy) - musi wykazac te szczegolne potrzeby .
3. wmusi byc prowadzona ewidencja czasu pracy 9 no chyba ze jestes zatrudniony w zadaniowym systemie czasu pracy.
4. mozesz isc do sadu i dochodzic swoich praw, ale musisz udowodnic, ze praca w godz. nadliczbowych jest dlatego, ze wykonujesz obowiazki nieobecnego pracownika (!!!) . Jesli pojedziesz ta sciezka to jest wielce prawdopodobne, ze sad zasadzi Ci wynagrodzenie wraz z dodatkiem
nela29 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo pracy - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Praca w nadgodzinach odpowiedzi: 6
§ praca w nadgodzinach-polecenie słuzbowe odpowiedzi: 1
§ Praca w nadgodzinach w warunkach szkodliwych odpowiedzi: 3
§ Praca w nadgodzinach - jak udowodnić w sądzie? odpowiedzi: 1
§ praca w nadgodzinach odpowiedzi: 3
§ praca w nadgodzinach odpowiedzi: 1


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:37.