Świadczenie rehabilitacyjne - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
26-05-2009, 16:45  
Łowcaokazów
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie Świadczenie rehabilitacyjne

Mam dość nie typową sytuację. Może ktoś mi powie czego mogę się w związku z tym spodziewać.
Byłem na zwolnieniu lekarskim 182 dni. Zwolnienie to skończyło się 2 maja br. Ostatnie dwanaście tygodni tego zwolnienia przebywałem w szpitalu, czyli od 16 lutego do 11 maja. Na początku maja lekarz prowadzący wystawił mi Zaświadczenie o stanie zdrowia na druku N-9. Złożyłem więc wniosek o świadczenie rehabilitacyjne w ZUSie. Po wyjściu ze szpitala nie poszedłem do pracy, gdyż mój stan zdrowia mi na to nie pozwolił. Zakład pracy mnie nie zwolnił dotąd. ZUS wyznaczył mi termin komisji na 1 czerwca. Mój problem polega na tym, ze nie wiem czy należy mi się jakieś świadczenie, czy może pensja za maj? Nikt jak dotąd mi na to pytanie nie odpowiedział a ja sie obawiam że zostanę bez grosza... Czego się w tej sytuacji mogę spodziewać i co mogę (powinienem) zrobić?
Łowcaokazów jest off-line  
26-05-2009, 19:02  
Niesforna
Użytkownik
 
Posty: 64
Domyślnie RE: Świadczenie rehabilitacyjne

Jeżeli na komisji 1 czerwca zostanie Panu przyznane świadczenie rehabilitacyjne, to zostanie ono przyznane od dnia w którym minęło 182 dni zwolnienia, czyli od 3 maja; i okres nieobecności w pracy będzie usprawiedliwiony.
Natomiast jeżeli decyzja będzie odmowna to niestety nie należą się Panu żadne świadczenia po 182 dniach zwolnienia, no i obecność w pracy jest nieusprawiedliwiona. Chyba że mimo tych 182 dni które upłynęły dalej brał Pan zwolnienie lekarskie (oczywiście już niepłatne).
Niesforna jest off-line  
26-05-2009, 21:23  
Łowcaokazów
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Świadczenie rehabilitacyjne

Nie wiedziałem że mogę brać zwolnienia po 182 dniach. Spróbuje to jeszcze załatwić. Bardzo dziękuję za tę podpowiedź. To jest jednak ciekawe że przewidziano te 182 dni na całkowite wyleczenie ze wszystkich schorzeń. Ja już wiem, że niektóre z nich wymagają dłuższego czasu. Mam nadzieję że ZUS też o tym wie...
Łowcaokazów jest off-line  
26-05-2009, 22:02  
Niesforna
Użytkownik
 
Posty: 64
Domyślnie RE: Świadczenie rehabilitacyjne

Zwolnienie można brać jeśli jest się nadal chorym, tylko jest ono niepłatne.
Byłam w takiej samej sytuacji niedawno - po skończonych 182 dniach zwolnienia komisja w zusie miała być dopiero za 3 tygodnie. I tak mi poradziła pani w ZUS aby wziąć zwolnienie, które nie będzie już płatne, ale będzie usprawiedliwieniem nieobecności w pracy, jeśli zus nie przyzna świadczenia.
Natomiast wątpię, aby Pan mógł jeszcze, jak Pan to nazwał "załatwić" zwolnienie, ponieważ lekarz może wystawić zwolnienie tylko 3 dni wstecz.
Niesforna jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo pracy - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Świadczenie rehabilitacyjne odpowiedzi: 2
§ Świadczenie Rehabilitacyjne odpowiedzi: 1
§ Świadczenie rehabilitacyjne odpowiedzi: 2
§ Kończące sie Świadczenie Rehabilitacyjne. odpowiedzi: 1
§ Świadczenie rehabilitacyjne odpowiedzi: 4
§ Świadczenie rehabilitacyjne...? odpowiedzi: 6


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:17.