jak udzielić pełnomocnictwa w sprawie - Forum Prawne

 

jak udzielić pełnomocnictwa w sprawie

Chcę udzielić pełnomocnictwa w mojej sprawie ojcu przed Sądem Okręgowym. Czy powinno to mieć formę pisemną czy może być ustna, zaznczę że ja na tej rozprawie również będę zawierać głos ale chcę aby mógł mój ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
01-06-2009, 21:12  
beatamtr
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie jak udzielić pełnomocnictwa w sprawie

Chcę udzielić pełnomocnictwa w mojej sprawie ojcu przed Sądem Okręgowym. Czy powinno to mieć formę pisemną czy może być ustna, zaznczę że ja na tej rozprawie również będę zawierać głos ale chcę aby mógł mój pełnomocnik również brać czynny udział mam na myśli ojca. Co powinno zawierać takie pismo jaka powinna być jego treść? Czy można takie pismo złożyć w dniu rozprawy lub w trakcie rozprawy?
beatamtr jest off-line  
02-06-2009, 16:45  
magas07
Użytkownik
 
Posty: 124
Domyślnie RE: jak udzielić pełnomocnictwa w sprawie

Wszystkie normy prawne w Polsce są zawarte w różnych kodeksach, ustawach i innych przepisach prawnych. Tak też dzieje się z pełnomocnictwem procesowym. Pełnomocnictwo procesowe zawiera się w kodeksie cywilnym.

Pełnomocnictwo to jednostronne oświadczenie osoby (mocodawcy), na mocy którego inna osoba (pełnomocnik) staje się upoważniona do działania w imieniu mocodawcy. Pełnomocnik wykonując czynności w imieniu mocodawcy wywołuje skutki bezpośrednie w sferze prawnej mocodawcy.
W celu reprezentowania podmiotu w procesie mamy do czynienia m.in.

1 pełnomocnictwo procesowe oparte na oświadczeniu woli strony, która mocuje dany podmiot do wykonywania czynności procesowych w jej imieniu i na jej rzecz w postępowaniu cywilnym.

Pełnomocnictwo procesowe, co do zasady powstaje na skutek złożenia określonego oświadczenia przez stronę lub jej przedstawiciela, w formie pisemnej lub ustnie do protokołu na sprawie.
Pełnomocnikami mogą być dla osób fizycznych: małżonek, wstępni i zstępni, rodzeństwo, współuczestnik sporu (osoba, która bierze udział w sprawie po tej samej stronie), adwokat, radca prawny.
magas07 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
§ opłata od pełnomocnictwa puchatek Prawo cywilne 8 05-07-2011 14:08
§ Wadliwość pełnomocnictwa millword Prawo spółek handlowych 6 16-06-2011 10:31
§ Czy mogę udzielić komuś pożyczki? logotyp24 Prawo cywilne 9 05-11-2009 08:58
§ Udzielenie pełnomocnictwa enoenaeme Prawo cywilne 4 21-10-2009 19:19
§ Zgłoszenie spółki do KRS, a pełnomocnictwa ramza3 Prawo spółek handlowych 1 07-08-2009 18:57


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:11.