Zwolnienie z pracy a zwolnienie lekarskie - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
07-06-2009, 11:55  
slodziQ
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Zwolnienie z pracy a zwolnienie lekarskie

witam. chciala bym sie dowiedziec jak jest z wypowiedzeniem umowy o prace urlopem i zwolnieniem lekarskim.
Sytuacja wyglada tak ze pracodawca w trakcie pracy wola pracownika zeby podpisal wypowiedzenie (przy swiadkach) lecz pracownik odmawia (bo chce zeby to pracodawca go zwolnil a nie odwrotnie, a nie kazdy zna przepisy, artykuly i paragrafy na pamiec) i wypisuje urlop, a w trakcie urlopu zaczyna chorowac i przynosi zwolnienie lekarskie od dnia w ktorym konczy sie urlop (nie chce miec wpisanego porzucenia pracy). Kierownik odmawia przyjecia zwolnienia i oddaje go pracownikowi posredniczacemu (kolega). Wiec zwolnienie zostaje odeslane poczta do pracodawcy lecz ten twierdzi ze nie moze go przyjac i odsyla pracownikowi razem z niepodpisanymi (przez pracownika) dokumentami wypowiadajacymi umowe o prace. Na wypowiedzeniu a na swiadectwie pracy sa rozne artykuly i paragrafy. Nie wiem czy to ma jakies znaczenie, a moze te artykuly powinny byc takie same? Co grozi pracownikowi za niepodpisanie wypowiedzenia o prace? jakie sa konsekwencje groza pracownikowi, gdy pracodawca nie przyjmie zwolnienia lekarskiego? (co z ZUSem?) i na jakiej podstawie to zrobil? w ogole jakie prawa ma pracownik ktory znajduje sie w takiej sytuacji?
slodziQ jest off-line  
07-06-2009, 19:18  
pempulek
Użytkownik
 
Posty: 54
Domyślnie RE: Zwolnienie z pracy a zwolnienie lekarskie

Każda ze stron może rozwiązać umowę. Okres wypowiedzenia zależy od rodzaju umowy o pracę i okresu zatrudnienia. Wypowiedzenie jest czynnością prawną jednostronną, która nie wymaga dla swojej ważności zgody adresata tej czynności. Złożenie podpisu pracownika na dokumencie wypowiedzenia nie ma więc wpływu na jego skuteczność, co najwyżej potwierdza fakt zapoznania się pracownika z dokumentem, posiada więc wartość dowodową. Czy więc pracownik podpisze, czy nie podpisze wypowiedzenie, przeczyta, czy też odmówi zapoznania się z nim - wobec faktu, że obiektywnie pracodawca umożliwił mu zapoznanie się z treścią wypowiedzenia nie będzie to miało prawnego znaczenia. Zgodnie bowiem z art. 61 Kodeksu cywilnego, oświadczenie woli (tu o wypowiedzeniu umowy o pracę) uznaje się za złożone z chwilą gdy doszło do adresata w taki sposób, że mógł zapoznać się z jego treścią. Nie chodzi tu więc o rzeczywiste zapoznanie się pracownika z dokumentem, ale o realną możliwość takiego zapoznania się, w konkretnej okoliczności i w odniesieniu do określonego pracownika.
Według Kodeksu Pracy pracownik, który otrzyma lub złoży wypowiedzenie umowy o pracę musi wykorzystać urlop proporcjonalny do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym. Jeżeli jedna ze stron pracownik, bądź pracodawca, wypowiedziała umowę o pracę rozpoczyna się okres wypowiedzenia, określony w umowie o pracę, zależny od stażu pracy i charakteru umowy.
Jeżeli pracownik otrzyma wypowiedzenie, żadne zwolnienie lekarskie go już nie uratuje. Wypowiedzenie bowiem nie zatrzyma swojego biegu na czas zwolnienia i zakończy się w oznaczonym dla siebie terminie, powodując rozwiązanie umowy o pracę.

Co do zwolnienia, to ja wysłałabym je do ZUS -u z dołączonym pismem od Pracodawcy, w którym jak mniemam podaje powody nieprzyjęcia zwolnienia od Pani i z krótkim opisem sprawy.

Jeśli chodzi o artykuły na wypowiedzeniu, to proszę je rozszyfrować za pomocą nawet google lub kodeksu pracy. Jak będzie Pani wiedziała z czym ma do czynienia łatwiej będzie działać.
pempulek jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:10.