Co mi sie należy po przepracowanym roku? - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
18-06-2009, 10:52  
akuma_Nakago
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.521
Domyślnie RE: Co mi sie należy??:(

Możesz ją ostrzec, że jeśli załatwi sprawy tak, jak teraz mówisz, to oddasz sprawę do sądu pracy, bo to, co chce zrobić, jest niezgodne z prawem pracy. Więcej w zasadzie zrobić nie możesz, bo dopóki ona tylko mówi, że tak postąpi, nie masz za bardzo podstaw, żeby zgłosić to do inspekcji pracy.

Gdybyś jednak dostała od niej wypowiedzenie na piśmie, to daj znać w tym temacie: nieco się wtedy zmieni to, co napisałam wcześniej o przysługującym urlopie. Ale dopóki wypowiedzenia nie masz, śmiało możesz złożyć wniosek o 35 dni urlopu wypoczynkowego. Tylko zrób to w terminie, czyli najpóźniej 25.06.2009. I najlepiej miej jakieś potwierdzenie albo świadków, że Twoja szefowa ten wniosek o urlop dostała, żeby potem nie mogła się tego wyprzeć.
akuma_Nakago jest off-line  
18-06-2009, 11:55  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Co mi sie należy??:(

Ona mi powiedziala ze w tamtym roku przysługiwało mi 5 dni a w tym 10. i ze w tamtym roku dawała mi liste płac do podpisania gdzie bylo napisane ze wykorzystałam urlop w zeszłym roku. Ona mi dała takie pismo o 10cio dniowym urlopie wypoczynkowym ktore podpisalam to teraz moge zlozyc kolejne o reszte czyli 25dni?? Napewno mi sie nalezy 35dni?? A dajmy na to ze rzeczywiscie moglam podpisac ten tamtegoroczny urlop tylko ze mnie o tym nie poinformowała to w tym roku nalezy mi sie ile skoro dziesiec juz podpisalam i bede je wykorzystywac przed wychowawczym.
 
18-06-2009, 13:46  
akuma_Nakago
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.521
Domyślnie RE: Co mi sie należy??:(

Zaczynam naprawdę nie lubić tej Twojej szefowej.. skąd ona bierze takie informacje?!

Urlop wypoczynkowy
Zakładając, że przysługuje Tobie 20 dni urlopu w roku kalendarzowym (może 20 albo 26), nie pracowałaś cały marzec 2008 i w dodatku była to Twoja pierwsza praca, liczy Ci się tak:
20 / 12 m-cy x 9 m-cy przepracowanych w całości = 15 dni
Jak jej wyszło 5 dni urlopu w zeszłym roku, to ja zielonego pojęcia nie mam. Założyłam najbardziej niekorzystne dla Ciebie możliwości (no, poza tym, że pracowałaś na początku 2008 roku w innej firmie, gdzie wykorzystałaś więcej urlopu, niż Ci się proporcjonalnie należało), równie dobrze za zeszły rok może Tobie przysługiwać 17 dni, 22 dni, a na upartego nawet 23 dni. Za sam zeszły rok. Zbyt mało wiem o Twoim zatrudnieniu, aby powiedzieć, ile tych dni jest na pewno, ale według mnie najpewniejsze minimum za zeszły rok to 15 dni.
W tym roku, dopóki nie dostaniesz wypowiedzenia, należy Ci się co najmniej 20 dni urlopu. Jeżeli do końca czerwca dostaniesz wypowiedzenie, które będzie skutkowało na 31 lipca, to ilość dni urlopu za ten rok zmniejszy się proporcjonalnie i wyniesie w najgorszym przypadku 12 dni (20 dni / 12 m-cy x 7 m-cy przepracowanych = 11,67 -> 12 dni). Ale o proporcjonalnym zmniejszeniu można mówić dopiero w momencie wypowiedzenia umowy. Wypowiedzenia nie ma, więc urlopu za ten rok należy się na dzień dzisiejszy co najmniej 20 dni.

Listę ci dała, mówisz? A wniosek o urlop za zeszły rok wypisywałaś? Wykorzystałaś w ogóle ten urlop, czy lista jest sfałszowana (potwierdza nieprawdę)? Nooo... to się inspekcja pracy ucieszy...

Nie podpisuj niczego, co daje Ci do podpisania Twoja szefowa, bo widzę, że kombinuje równo. Jak dokładnie brzmiało to pismo o 10-dniowym urlopie, które dała Ci do podpisania? Masz możliwość skserować je albo przepisać, żebyśmy wiedzieli, o co właściwie chodzi?

Na Twoim miejscu zignorowałabym to pismo, które dała Ci do podpisania, i napisała własny wniosek o urlop. Coś w rodzaju: "Na podstawie art. 163 par. 3 Kodeksu pracy wnioskuję o udzielenie mi urlopu wypoczynkowego w wymiarze 30 dni, w tym 10 dni zaległych, przysługujących za rok 2008, i 20 należnych za rok 2009. Urlop ten wykorzystam w okresie od 26 czerwca 2009 roku do 6 sierpnia 2009 roku, to jest zaraz po zakończeniu urlopu macierzyńskiego." 30 dni, ponieważ uwzględniłam te 5 dni, za które niby podpisałaś listę obecności w 2008 roku. Naprawdę nie zamierzam wnikać w Wasze stosunki, ale na przyszłość radziłabym nie podpisywać dokumentów potwierdzających wykorzystanie urlopu, którego w rzeczywistości się nie wykorzystało . Te 10 dni za bieżący rok, które niby podpisałaś w piśmie podsuniętym Ci przez pracodawcę z pewnością mieści się w okresie, który będzie ujęty we wniosku opisanym wyżej. Więc tą dziesiątką akurat nie masz się co martwić. Ja bym tylko chciała wiedzieć, skąd pracodawca wziął pięć dni należnych za zeszły rok...
akuma_Nakago jest off-line  
18-06-2009, 18:59  
megane
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.554
Domyślnie RE: Co mi sie należy??:(

Cytat:
Napisał/a isia28111988
Ona mi powiedziala ze .... w tamtym roku dawała mi liste płac do podpisania gdzie bylo napisane ze wykorzystałam urlop w zeszłym roku...
Właściwie podpisanie listy płac potwierdza jedynie, że dostałaś wynagrodzenie w określonej kwocie - Ty nie jesteś księgową żeby się znać na tym ile z tej kwoty to wynagrodzenie urlopowe, chorobowe, zasiłek itd... Na udokumentowanie,że byłaś na urlopie pracodawczyni powinna mieć Twój wniosek urlopowy i odpowiednio wypełnioną listę obecności czy ewidencję czasu pracy... Ale przyznałaś się też w którymś poście,że w ubiegłym roku byłaś jednak na jakimś wolnym, więc uważam podobnie jak Akuma, że teraz należałoby pisać jeszcze o 30 dni urlopu wypoczynkowego - CAŁE 30, CIĄGIEM I KONIECZNIE ZŁOŻYĆ WNIOSEK PRZED ZAKOŃCZENIEM URLOPU MACIERZYŃSKIEGO.
Poza tym uważam,że Akuma bardzo dobrze radzi - popieram wszystko.
megane jest off-line  
18-06-2009, 19:58  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Co mi sie należy??:(

Wiec zaczne od poczatku . Zaczęłam prace w sklepie 25.03.2008 . Pracowałam 5dni po 9ięć godzin i co drugą sobote poniewaz studiuje. w tamtym roku nie składałam wniosku o udzielenie mi urlopu wypoczynkowego.
 
18-06-2009, 20:04  
akuma_Nakago
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.521
Domyślnie RE: Co mi sie należy??:(

A czy to był pierwszy rok, w którym miałaś umowę o pracę, czy pracowałaś już na umowę o pracę w poprzednich latach? Ile lat? Jakie masz wykształcenie?

Nie składałaś wniosku i nie byłaś na urlopie w zeszłym roku, tak?

Wszystkie odpowiedzi są konieczne, żeby wyliczyć, ile dni urlopu dokładnie się należy.Poza tym... ręce mi opadły. Pięć dni w tygodniu PO 9 GODZIN DZIENNIE i do tego jeszcze CO DRUGA SOBOTA?! Inspekcja pracy chyba dostałaby szału z radości. Planowane nadgodziny, przekroczenie norm czasu pracy dobowych, tygodniowych i w okresie rozliczeniowym... Ładnie, ładnie...
akuma_Nakago jest off-line  
18-06-2009, 20:20  
gogeria1
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Co mi sie należy??:(

§ 1. Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Więc to nie będzie 35 dni -dodatkowo oprócz urlopu przysługują 2 dni opieki nad dzieckiem
gogeria1 jest off-line  
18-06-2009, 20:27  
gogeria1
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Co mi sie należy??:(

Pracodawca musi okazać się takim wnioskiem z Twoim podpisem ,i pytanie czy podpisywałaś listę obecności i czy prowadzona była ewidencja czasu pracy???
gogeria1 jest off-line  
18-06-2009, 20:30  
akuma_Nakago
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.521
Domyślnie RE: Co mi sie należy??:(

35 dni wyliczyłam pierwotnie właśnie przy założeniu, że jest to pierwsza umowa i w dodatku nie od początku marca 2008. Ale nadal nie wiadomo, czy umowa jest pierwsza czy nie - czekam na odpowiedź zadającej pytanie.

Dwa dni wolnego z art. 188 nie przysługują, bo żeby je wykorzystać, trzeba najpierw wrócić do pracy. Niby kiedy? Urlop wypoczynkowy w całości można wykorzystać jedynie bezpośrednio urlopie macierzyńskim, bo inaczej pracodawca może odmówić, więc dni wolnych z art. 188 nie da się wcisnąć między urlop macierzyński a wypoczynkowy. Z kolei urlopu wypoczynkowego przysługuje tyle dni, że nie zdąży się wszystkich wykorzystać (o ile działalność rzeczywiście zostanie zlikwidowana). Więc może dwa dni wolnego z art. 188 na razie sobie odpuśćmy, a skupmy się na tym nieszczęsnym urlopie wypoczynkowym...
akuma_Nakago jest off-line  
18-06-2009, 22:05  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Co mi sie należy??:(

To była moja pierwsza praca , mam średnie wykształcenie . Tak jak napisałam nie składałam wniosku w tamtym roku do pracodawcy zeby mi udzielił urlop wypoczynkowy. Ewidencja czasu pracy nie wiem ja tylko co miesiac podpisywalam taka kartke na ktorej bylo ile powinnam dostac wynagrodzenia za miesiac
 
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:12.