Rozwiązanie umowy... - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:

  • § Podrobienie mojego podpisu na ...
    Witam. 30 kwietnia kończyła mi się umowa o pracę na okres próbny. Nie miałem w planach podpisywać nowej umowy z...
  • § urlop po macierzyńskim
    witam czy po urlopie macierzyńskim mogę wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy, a potem or razu urlop wypoczynkowy...
  • § Może mi ktoś wytłumaczyć ile n...
    Skończyłem studia dzienne, mam tytuł inżyniera magistra. Z tego co wyczytałem za wyższe wykształcenie dostaje 8...

Odpowiedz
 
18-06-2009, 16:23  
agniesiam
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie Rozwiązanie umowy...

Witam serdecznie,

Jestem tutaj pierwszy raz i szukam pomocy. Po krótce przedstawi moją nieciekawą sytuację...

Od 2006 roku byłam zatrudniona w firmie na czas określony, umowy co roku były przedłużane. W listopadzie 2007 zaczęłam poważnie chorować i zaczęła się moja wędrówka po szpitalach oraz zwolnienia L4. Po wykorzystaniu 182 dni zwolnienia, zostało mi przyznane świadczenie rehabilitacyjne na okres 12 miesięcy które to z dniem 8 czerwca 2009 się skończyło. W czasie trwania tego świadczenia zaszłam w ciąże i w związku z tym pracodawca przedłużył mi umowę do dnia porodu (poprzednia umowa była do lutego 2009). Z dniem dzisiejszym otrzymałam wiadomość od kadr tej firmy iż rozwiązują ze mną umowę z powodu zakończenia się świadczenia. ( kodeks pracy art 53). Moje pytanie brzmi czy oni mogą tak postąpić skoro mamy ze sobą umowę do dnia porodu?? Czy ich ten zapis nie obowiązuję?? Czy jednak nie jestem pod ochroną skoro jestem w ciąży?? Co zrobić dalej??
Dodam jeszcze iż nie mogę wykorzystać zaległego urlopu ze względu na to iż nadal nie jestem zdolna do pracy. Obecnie staram się o rentę.

Z góry dziękuje za odpowiedź
Pozdrawiam
Agnieszka
agniesiam jest off-line  
18-06-2009, 16:39  
Dariusz!
Moderator w spoczynku
 
Dariusz! na Forum Prawnym
 
Posty: 4.080
Domyślnie RE: Rozwiązanie umowy...

Co do szczegółów Pani sytuacji proszę skontaktować się z Państwową Inspekcją Pracy.

W mojej ocenie pracodawca nie mógł rozwiązać z Panią umowy.
Dariusz! jest off-line  
18-06-2009, 17:05  
akuma_Nakago
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.521
Domyślnie RE: Rozwiązanie umowy...

Kiedy przypada planowany termin porodu? Tak z ciekawości właściwie... I jeszcze jedno: jak wyglądało przedłużenie umowy do dnia porodu? Jakieś pismo, aneks czy może ustna informacja?


Bo to, że pracodawca nie mógł z ciężarną rozwiązać umowy z art. 53, to fakt bezsprzeczny. Pracownica w ciąży chroniona jest przed wypowiedzeniem umowy o pracę, jak również przed rozwiązaniem jej bez zachowania okresu wypowiedzenia z przyczyn przez siebie niezawinionych.
akuma_Nakago jest off-line  
18-06-2009, 17:46  
agniesiam
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Rozwiązanie umowy...

Witam,

Dziękuje za szybką odpowiedź. Termin porodu przypada na 29 sierpień. Umowa była pisemna od dnia 1 marca do dnia porodu.
Czyli w takiej sytuacji tylko Inspekcja pracy może mi pomóc??

Pozdrawiam
agniesiam jest off-line  
18-06-2009, 18:00  
agniesiam
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Rozwiązanie umowy...

Czy mogą mi Panowie również poradzić co ja powinnam teraz zrobić?? Czy pójść do pracy mimo iż lekarz orzecznik nie wystawi mi zdolności do pracy ponieważ staram się o rentę w związku z moimi chorobami??
Wiszę w powietrzu, nie chcę aby była sytuacja że mnie zwolnią dyscyplinarnie ze względu na niewstawienie się w pracy po skończonym świadczeniu.

Dodam iż świadczenie przyznano mi 14 czerwca 2008 na 12 miesięcy i byłam przekonana że jest ono do 14 czerwca 2009 (faktycznie było do dnia 8 czerwca br.), i w związku z tym dopiero od dnia 15 czerwca mam zwolnienie lekarskie L4 z kategorią B od ginekologa... Zagmatwałam sprawę

Pozdrawiam
agniesiam jest off-line  
18-06-2009, 18:46  
agniesiam
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Rozwiązanie umowy...

Czy gdy dostane to wysłane świadectwo pracy przez firmę mam pisać jakieś odwołanie??
agniesiam jest off-line  
18-06-2009, 19:53  
akuma_Nakago
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.521
Domyślnie RE: Rozwiązanie umowy...

Skoro termin porodu przypada na 29 sierpnia, to pracodawca nie miał obowiązku przedłużać umowy do dnia porodu, bo uległaby ona rozwiązaniu przed upływem trzeciego miesiąca ciąży. Skoro to jednak zrobił - i to na dobrą sprawę w sposób, który raczej jest zawarciem kolejnej umowy - to nie może rozwiązać umowy wcześniej z art. 53 Kp. Umowa ma trwać do dnia porodu.

Taaak... Problem w tym, że masz niestety okres nieobecności nieusprawiedliwionej w pracy, ponieważ pomiędzy końcem świadczenia urlopowego a początkiem zwolnienia z powodu ciąży nie masz żadnego usprawiedliwienia nieobecności w pracy. Jeśli pracodawca się zorientuje, może rozwiązać umowę z art. 52 Kodeksu pracy. Miejmy więc nadzieję, że się nie zorientuje. Trochę mnie zresztą dziwi to przegapienie końca świadczenia rehabilitacyjnego, bo chociaż lekarz orzecznik ZUS rzeczywiście wystawia zaświadczenie po badaniu podając tylko okres przewidywanej niezdolności do pracy (w zasiłkach jeden miesiąc równa się trzydzieści dni, a więc dwanaście miesięcy to trzysta sześćdziesiąt dni, a nie cały rok kalendarzowy), to potem ZUS wysyła do chorego i jego zakładu pracy decyzję o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego, w której podany jest dzień rozpoczęcia pobierania świadczenia i dzień jego zakończenia. Jak można nie zauważyć, że świadczenie rehabilitacyjne kończy się wcześniej, niż po upływie roku kalendarzowego?

Do pracy wrócić nie możesz, a jeśli nawet wrócisz, to pracodawca nie może Cię do pracy dopuścić, skoro nie masz zdolności.

Informacja o rozwiązaniu umowy o pracę z art. 53 Kp musi być podana pracownikowi na piśmie. Jest w tym piśmie również informacja o możliwości odwołania się do sądu pracy. Nie masz większego wyboru - odwołaj się. Teraz, nie czekaj na świadectwo. Oczywiście pod warunkiem, że dostałaś to pismo o rozwiązaniu umowy z art. 53 Kp. Chociaż możesz naturalnie wcześniej spróbować porozmawiać z pracodawcą i wyjaśnić mu, że ten tryb rozwiązania umowy o pracę jest nieprawidłowy, bo z kobietą w ciąży prawo pracy nie pozwala rozwiązać umowy w trybie tego artykułu. Rozmawiać możesz, tylko nie zapomnij, że na odwołanie w sądzie pracy masz określony termin - nie przegap go.
akuma_Nakago jest off-line  
18-06-2009, 20:45  
agniesiam
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Rozwiązanie umowy...

Ja wszystko rozumiem, ale mając niezdolność do pracy co miałam zrobić?? W zus-ie powiedziano mi ze mam wziąć urlop na te dni w których nie mam pokrycia natomiast kadrowa powiedziała ze nie mogę tak postąpić ze względu na to ze muszę mieć zdolność aby uzyskać urlop...

Nie wiem jak to rozumieć....
A co do przegapienia terminu końca świadczenia po prostu moje niedopatrzenie i moja wina... Ale kobiety w ciąży już tak mają że są roztrzepane itd.
agniesiam jest off-line  
19-06-2009, 06:37  
akuma_Nakago
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.521
Domyślnie RE: Rozwiązanie umowy...

Nie wiesz, jak co rozumieć?

Kadrowa ma rację, urlop wypoczynkowy przysługuje osobie zdolnej do pracy. Jak wspominałam w innym wątku, pracownicy ZUS nie mają zielonego pojęcia o prawie pracy - ich informacji w tym temacie lepiej nie słuchać.

Co i tak nie zmienia faktu, że jesteś chroniona przed rozwiązaniem umowy z art. 53 Kp (nie jesteś chroniona przed art. 52 Kp), z uwagi na ciążę. Bezwzględnie chroniona. Wyjścia z sytuacji podałam w poprzednim poście i nie chcę się powtarzać.
akuma_Nakago jest off-line  
19-06-2009, 06:46  
agniesiam
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Rozwiązanie umowy...

Nie rozumiem tego że skoro miałam niezdolność w te dni po świadczeniu i nie mogłam zgłosić się do pracy to co miałam zrobić?? zwolnienia L4 nie mogłam wziąć ponieważ ja już wykorzystałam przed świadczeniem te 182 dni i nic mi juiż nie przysługiwało!! Ogólnie sprawa z każdej strony jest w jakiś sposób zagmatwana i ciężka do przejścia...
agniesiam jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo pracy - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Rozwiązanie umowy z Plusem - uzależnienie kary od podanego powodu rozwiązania umowy odpowiedzi: 19
§ Rozwiązanie umowy o pracę (nie podpisanej umowy) odpowiedzi: 4
§ rozwiązanie umowy oc odpowiedzi: 3
§ Aneks do umowy o pracę a rozwiązanie umowy i odprawa odpowiedzi: 0
§ Rozwiązanie umowy odpowiedzi: 7


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:29.