Dostarczenie L4 do zakładu pracy - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
23-07-2009, 15:03  
Loczek482
Użytkownik
 
Posty: 36
Domyślnie Dostarczenie L4 do zakładu pracy

Witam Mam pytanie dotyczace terminu w ktorym musze dostarczyc zwolnienie lekarskie do zakladu pracy.Ile to dni od daty jego wystawienia??
Loczek482 jest off-line  
23-07-2009, 15:17  
Lukasz.J
Użytkownik
 
Posty: 154
Domyślnie re: Dostarczenie L4 do zakładu pracy

Zgodnie z par. 2 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. z 1996 r. nr 60, poz. 281) w razie zaistnienia przyczyn uniemożliwiających stawienie się do pracy, pracownik ma obowiązek niezwłocznie zawiadomić pracodawcę o przyczynie swojej nieobecności i przewidywanym okresie jej trwania. Powinno to być dokonane nie później jednak niż w drugim dniu nieobecności w pracy. Jeżeli przepisy prawa pracy obowiązujące u danego pracodawcy nie określają sposobu zawiadomienia pracodawcy o przyczynie nieobecności pracownika w pracy, zawiadomienia tego pracownik dokonuje osobiście lub przez inną osobę telefonicznie lub za pośrednictwem innego środka łączności albo drogą pocztową, przy czym za datę zawiadomienia uważa się wtedy datę stempla pocztowego

Co istotne, należy odróżnić czynność polegającą na zawiadomieniu pracodawcy o przyczynie nieobecności i przewidywanym okresie jej trwania, od samego dostarczenia zwolnienia lekarskiego.

Należy zachować termin dostarczenia zaświadczenia lekarskiego

W świetle art. 62 ust. 1 Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r.o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 1999 r. nr 60, poz. 636 z późn. zm), zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy ubezpieczony jest zobowiązany dostarczyć odpowiednio płatnikowi zasiłku albo płatnikowi składek "(...) nie póżniej niż w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania".

Przy ustalaniu terminu 7 dni nie uwzględnia się dnia, w którym ubezpieczony otrzymał zaświadczenie lekarskie. Jako datę otrzymania zaświadczenia lekarskiego przyjmuje się datę wystawienia zaświadczenia przez lekarza.

Jeżeli zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy zostanie dostarczone po upływie 7 dni od jego otrzymania, Wówczas zasiłek chorobowy ulega obniżeniu o 25% za okres od ósmego dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia tego zaświadczenia (art. 62 ust. 3 ustawy). Co istotne, obniżenia zasiłku chorobowego nie stosuje się, jeżeli niedostarczenie zaświadczenia w terminie nastąpiło z przyczyn niezależnych od ubezpieczonego.

Podstawa prawna:
- par. 2 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. z 1996 r. nr 60, poz. 281)
- art. 62 Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 1999 r. nr 60, poz. 636 z pożn. zm.)
Lukasz.J jest off-line  
19-04-2010, 09:25  
sipciak
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie re: Dostarczenie L4 do zakładu pracy

Witam, poszukuję informacji w jakim terminie należy złożyć zwolnienie lekarskie szpitalne? Mój brat od ponad tygodnia jest w szpitalu, nie można go jeszcze odwiedzać, w związku z powyższym nie ma jak od niego pobrać zwolnienia, które de facto nie zostało jeszcze wystawione przez lekarza. Dodam, że pracodawca został poinformowany o pobycie brata w szpitalu. Czy tutaj istnieje możliwość dostarczenia zwolnienia po zakończeniu choroby (przewiduje się jeszcze tydzień pobytu w szpitalu)? Czy lekarz może wystawić zwolnienie dopiero po zakończeniu leczenia i czy wtedy od daty wystawienia zwolnienia liczy się 7 dni?
sipciak jest off-line  
19-04-2010, 18:39  
megane
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.554
Domyślnie re: Dostarczenie L4 do zakładu pracy

Bez paniki - brat dostanie to zaświadczenie dopiero na zakończenie pobytu w szpitalu i dopiero od wtedy ma 7 dni na dostarczenie go pracodawcy .
megane jest off-line  
17-06-2010, 06:47  
kotek1984
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie re: Dostarczenie L4 do zakładu pracy

mam pytanko.czy te 7 dni na zlozenie l4 to sa dni robocze czy liczone normalnie z sobota i niedziela.
Wyszedlem ze szpitala w pn to kiedy uplywa termin zlozenia zwolnienia?
prosze o odpowiedz
kotek1984 jest off-line  
17-06-2010, 18:52  
megane
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.554
Domyślnie re: Dostarczenie L4 do zakładu pracy

Cytat:
Napisał/a kotek1984
liczone normalnie z sobota i niedziela.
termin mija w następny poniedziałek
megane jest off-line  
17-06-2010, 19:20  
kotek1984
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie re: Dostarczenie L4 do zakładu pracy

dzieki,wiec w pn zawioze.pozdrawiam
kotek1984 jest off-line  
31-07-2010, 07:09  
malgosia2010
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie re: Dostarczenie L4 do zakładu pracy

Proszę o informację co mogę zrobić w mojej sytuacji?
Od marca 2010 do 4 lipca 2010 przebywałam na zwolnieniu lekarskim z powodu ciąży. W czerwcu kiedy otrzymałam "pasek z poborów" za miesiąc kwiecień okazało się, że w kwietniu nie uwzględniono mi pobytu na zwolnieniu lekarskim - wypłacono czystą podstawę jeżeli chodzi o wynagrodzenie. Zasiłek chorobowy co miesiąc miałam wyższy niż podstawa. Jak się okazało moje zwolnieni lekarskie wysłane poprzez mój oddział banku w innym mieście nie dotarło do kard w Warszawie, zostało zagubione. Po uzgodnieniu z kadrami miałam dostarczyć kopie zwolnienia potwierdzoną przez lekarza, co też uczyniłam i końcem czerwca przesłana została owa kopia do kadr. Czekałam z niecierpliwością na informacje o korekcie zasiłku za miesiąc kwiecień. Zasiłek wypłacany był przez pracodawcę. Ku memu zdumieniu w miesiącu lipcu otrzymałam o wiele niższe wynagrodzenie - pomniejszono mi je o 25% ze względu na nieterminowe dostarczenie zwolnienia lekarskiego za miesiąc kwiecień.
Co w tej sytuacji począć? Nie moją winą jest że zagubiono zwolnienie z kwietnia które dostarczyłam w terminie a ktoś z kadr nie dopilnował dokumentów.
malgosia2010 jest off-line  
31-07-2010, 14:52  
Siisii
Moderator
 
Posty: 16.713
Domyślnie re: Dostarczenie L4 do zakładu pracy

A masz jakieś potwierdzenie na to, że dostarczyłaś w terminie. Przejdź się do kadr może mają ewidencję poczty przychodzącej i wychodzącej. Tam szukaj przyczyny zagubienia ZLA. Jak uda się udowodnić datę wpływu wówczas należy napisać pismo z wyjaśnieniem i powinni wyrównać chorobowe.
Siisii jest off-line  
16-04-2014, 09:05  
J&JO
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie re: Dostarczenie L4 do zakładu pracy

witam,
jestem w 5 miesiącu ciąży, w związku z czym na zwolnieniu lekarskim. Ale za parę tygodni idę do szpitala, planowany termin pobytu 2-3 miesiące (aż do narodzin dzieciaczków), kiedy dostanę zwolnienie lekarskie szpitalne, czy dopiero po wyjściu ze szpitala? Kiedy muszę je dostarczyć do zakładu pracy?
J&JO jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo pracy - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Urząd Pracy - Dostarczenie kartki z podpisami odpowiedzi: 5
§ Ile dni na dostarczenie zwolnienia do Urzędu Pracy odpowiedzi: 5
§ Dostarczenie Świadectwa pracy odpowiedzi: 1
§ dostarczenie świadectwa pracy...?? odpowiedzi: 1


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:38.