Protokół powypadkowy - Forum Prawne

 

Protokół powypadkowy 2

Cytat: Napisał/a zebra11 Ile jest czasu na zgłoszenie wypadku w pracy i sporządzenie protokołu powypadkowego? Pracownik ma obowiazek zglosic wypadek (jesli stan jego zdrowia na to pozwala) niezwłocznie, czyli bez zbędnej zwłoki. Niemniej jednak - ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:

  • § Zerwanie umowy o pracę tymczas...
    Witam. Dziś nadarzyła mi się sytuacja stresująca, bowiem udało się załatwić pracę, gdzie oferują mi umowę o...
  • § Wypowiedzenie po chorobowym?
    Przebywałam na chorobowym 182 dni (pracodawca zgłosił mnie w tym czasie na komisję lekarską która orzekła że...
  • § Wypadek przy pracy w niemczech
    Pracowałam w Niemczech na umowę-zlecenie ale z opłacanymi składkami na ubezpieczenie społeczne.W momencie gdy...

Odpowiedz
 
09-10-2009, 19:23  
Ewania
Praktyk
 
Ewania na Forum Prawnym
 
Posty: 2.075
Domyślnie RE: Protokół powypadkowy

Cytat:
Napisał/a zebra11
Ile jest czasu na zgłoszenie wypadku w pracy i sporządzenie protokołu powypadkowego?
Pracownik ma obowiazek zglosic wypadek (jesli stan jego zdrowia na to pozwala) niezwłocznie, czyli bez zbędnej zwłoki.

Niemniej jednak - nie ma przedawnienia zgłoszenia, czyli - nawet jesli po paru latach pracownik zglosi - pracodawca ma obowiazek przystąpic do dzialania, czyli do ustalenia okolicznosci i przyczyn wypadku. Ma na to 14 dni od dnia zgłoszenia wypadku. Postepowanie konczy sie sporzadzeniem Protokolu, ktory nastepnie pracodawca musi w ciagu 5 dni zatwierdzic i uznac lub nie uznac wypadku za WPP (wyp. przy pracy).
Pamietac jednak nalezy, ze im pozniej zglaszamy zdarzenie tym trudniej zespolowi stwierdzic wiarygodnosc twierdzenia poszkodowanego, ze do urazu doszlo w tym miejscu i czasi, o ktorym mowi.

A to wlasnie poszkodowany musi uwiarygodnic (czyli poprzec dowodami np. przedstawic swiadkow, dokumenty z udzielonej pomocy lekarskiej tuz po zdarzeniu itp) swoje wyjasnienia w tej sprawie, gdyz to on wywodzi (chce wywieść) ze zdarzenia korzystne dla siebie skutki prawne.
Ewania jest off-line  
10-10-2009, 17:25  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 32.454
Domyślnie RE: Protokół powypadkowy

Pracownik, który ulegnie wypadkowi przy pracy ma obowiązek niezwłocznie powiadomić o nim swojego przełożonego.
Jeśli pracownik spóźni się ze zgłoszeniem wypadku, powinien oprócz podania świadków wypadku, dołączyć zaświadczenie lekarza specjalisty potwierdzające związek pomiędzy pogorszeniem się stanu zdrowia z nagłym zdarzeniem wywołanym przyczyną zewnętrzną.
Sporządzenie protokołu powypadkowego nie będzie możliwe w ustawowym czasie 14 dni.
Janusz M. jest off-line  
10-10-2009, 20:29  
Ewania
Praktyk
 
Ewania na Forum Prawnym
 
Posty: 2.075
Domyślnie RE: Protokół powypadkowy

Cytat:
Napisał/a Janusz M.
Sporządzenie protokołu powypadkowego nie będzie możliwe w ustawowym czasie 14 dni.
? Co chcesz przez to powiedzieć? Ja bym rzekła, że moze byc utrudnione ale - niemozliwe? Dlaczego?
Ewania jest off-line  
04-06-2012, 22:54  
byiw
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Protokół powypadkowy

Witam
Miałam wypadek w pracy dokładnie 20 dni temu. W dzień wypadku wysłano mnie do higienistki (w pracy) która spisała całe wydarzenie. Cały czas przebywam na zwolnieniu lekarskim mam pytanie co z protokołem który "wydaje" BHP. Czy może być sporządzony po moim powrocie do pracy???

Pozdrawiam
byiw jest off-line  
10-06-2012, 17:21  
Ewania
Praktyk
 
Ewania na Forum Prawnym
 
Posty: 2.075
Domyślnie RE: Protokół powypadkowy

Skoro pracodawca wiedział o zdarzeniu (a z powyższego wynika, że wiedział) to powinien już zakończyć postępowanie i doręczyć Tobie 1 egz. protokółu.
Resztę doczytaj tutaj, mniej więcej podobna odpowiedź, co zrobić, zeby otrzymać protokół: Wypadek w pracy.
Ewania jest off-line  
17-07-2012, 14:47  
renata019
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Protokół powypadkowy

Witam serdecznie.

14 maja uległam wypadkowi w pracy. przy podnoszeniu pełnej skrzynki piwa poczułam bardzo silny ból kręgosłupa promieniujący do lewej nogi.udałam się do ośrodka zdrowia aby udzielili mi pierwszej pomocy- pomoc otrzymałam. nastepnie koleżanka z która byłam na zmianie zadzwoniła do zastępcy kierownika że uległam wypadkowi i potrzebne jest zastępstwo.
za mnie do pracy przyjechała - zastepca kierownika. nastepnie odwiozła mnie do domu i powiedziała ze zgłosi to do kierownika sklepu ... fakt faktem zgłosiła. po chwili zadzwoniła do mnie kierowniczka[B] i powiedziałam jej co i jak się stało. zastępczyni kierownika gdy zawiozła mnie do domu wyszła moja mama i powiedziała ze musi być sporządzony protokół wypadkowy , zastepczyni powiedziała ze nie bo dopiero jak wróce do pracy to dopiero wtedy protokuł może być sporządzony. w tej chwili jestem drugi miesiąc na chorobowym, jak się okazało mam płacone 80% procent. poszłam do pracy dowiedzieć się ile mam płacone, okazało się ze 80% ponieważ twierdzą ze nie została udzielona pierwsza pomoc, że nie było zgłoszone i że nie był sporządzony protokół.
O wszystkim dobrze wiedziała zastępczyni kierownika jak i kierownik sklepu. w jaki sposób to się stalo tylko że telefonicznie ode mnie dowiedział sie kierownik jak zadzwonił ponieważ mnie wyprzedził z telefonem.
dodam że koleżanka która była ze mną na zmianie wyszła sob
ie do apteki jak to mi się stało.

co ma teraz zrobić żeby został sporzadzony protokół i żeby uznali mi uznali wypadek. mam bardzo duże wypadnięcie dysku z uciskiem na korzeń nerwowy prawdopodobnie czeka mnie operacja.
renata019 jest off-line  
17-07-2012, 15:01  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Protokół powypadkowy

W poście wyżej masz link- przeczytaj co tam jest naskrobane.
Dodatkowo na stronie PIP pip.gov.pl - WYPADKI PRZY PRACY - Serwis informacyjny
 
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo pracy - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Protokół powypadkowy - Witam mam problem. Uległem wypadkowi w pracy a raczej jak się później okazało tak tylko mi się wydawało. Ponad 2 miesiące temu maszyna zgniotła mi...
§ protokół powypadkowy - jestem po 3 operacjach ręki i nie mogę doprosić się byłego pracodawcy o wystawienie protokołu powypadkowego co mam w tym momencie robić?? ręka...
§ Protokół powypadkowy - Witam Pracuję w „firmie” o stosunkowo dużym zatrudnieniu i dużym wskaźniku wypadkowości . Rocznie tych zdarzeń jest ok. 35-45. Po zakończonym...
§ Protokół z rozwodu - Witam. 6 czerwca Sąd orzekł rozwód. Poinformował, że w ciągu 21 dni wyrok się uprawomocni. Teraz czekam na protokół. W związku z tym chciałabym się...
§ Protokół - Witam Podpisałem protokół powypadkowy przedstawiony przez bhp.Czy mogę złożyć jeszcze swoje uwagi do tego protokołu?W chwili podpisywania byłem...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:47.