interpretacja likwidacji stanowiska pracy - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
21-09-2009, 00:48  
vopi
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie interpretacja likwidacji stanowiska pracy

Witam serdecznie.
Oto problem:

w firmie X (zatrudniającej ponad 20 osób) istnieje stanowisko pracy Y, które obsadzone jest jednym pracownikiem (zajmującym to stanowisko ponad 8 lat). Pracownik zajmujący to stanowisko (posiadający umowę o pracę na czas nieokreślony) dostaje wypowiedzenie umowy o pracę w trybie ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U.z 2003 r. Nr 90, poz. 844 ze zm.). Jako uzasadnienie rozwiązania umowy o pracę podana jest przyczyna: cyt. "zła sytuacja ekonomiczna pracodawcy".

1. Czy takie uzasadnienie - w świetle tego, że stanowisko jest jednoosobowe - może być równoznaczne z likwidacją tego stanowiska pracy, lub tak interpretowane?

2. Czy likwidacja stanowiska pracy nanosi na pracodawcę ograniczenie w postaci nie zatrudniania na to samo stanowisko (lub stanowisko polegające na wykonywaniu tych samych czynności, nawet jeśli zmieniono nazwę stanowiska) nowego pracownika przez jakiś określony czas?

Proszę o wyjaśnienie tego problemu. Pozdrawiam.
vopi jest off-line  
21-09-2009, 07:36  
AnJay
Moderator
 
Posty: 14.429
Domyślnie RE: interpretacja likwidacji stanowiska pracy

1. Nie
2. Nie
Nie ma żadnych przepisów regulujących tą materię. Zresztą takie przepisy ograniczałyby swobodę działalności gospodarczej.
AnJay jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:53.