Wcześniejsza emerytura-warunki szczególne. - Forum Prawne

 

Wcześniejsza emerytura-warunki szczególne.

Witam, Prosiłbym szanownych forumowiczów o radę w następującej sprawie. Mój Tata, ur. 17.10.1949 r. ubiega się o wcześniejszą emeryturę i złożył w ZUS wniosek o jej przyznanie. Ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy i wymagane ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:

  • § Jak obliczyc urlop przyslugiwa...
    Witam Otoz dzis obliczylem ze mam stazu pracy 6 lat i 4 miesiace Chodzilem do technikum z tego czytalem to za taka...
  • § L4 i szkolenie bhp
    Witam. Od 1. Czerwca będę zatrudniony w nowej pracy. Obecnie pracodawca u którego aktualnie pracuje podpisal mi...
  • § Brak składek ZUS na umowe o pr...
    Witam, Jestem zatrudniona w przedszkolu niepublicznym. Mój pracodawca nie odprowadza mi składek ZUS od 2013 roku....

Odpowiedz
 
03-10-2009, 13:25  
fortyseven47
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Wcześniejsza emerytura-warunki szczególne.

Witam,

Prosiłbym szanownych forumowiczów o radę w następującej sprawie. Mój Tata, ur. 17.10.1949 r. ubiega się o wcześniejszą emeryturę i złożył w ZUS wniosek o jej przyznanie. Ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy i wymagane 15 lat pracy w warunkach szczególnych. Okres ten jest udokumentowany świadectwami pracy.
ZUS wydał jednak decyzję odmowną, uzasadniając ją:
1. Pozostawaniem w zatrudnieniu na dzień złożenia wniosku i
2. Brakiem wymaganego okresu pracy – 15 lat – w warunkach szczególnych.

Pierwszy warunek nie budzi moich wątpliwości. Zastrzeżenia mam jednak do punktu drugiego. Każde z trzech świadectw pracy w warunkach szczególnych zostało przez ZUS zakwestionowane:
• Pierwsze z powodu jego nieprawidłowego wystawienia – w świadectwie jest wyszczególniony tylko i wyłącznie wykaz, dział i pozycja z zarządzenia resortowego nr 55 Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – brak jest natomiast wyszczególnienia tego samego stanowiska w Rozporządzeniu RM z 7 lutego 1983, które to jednak stanowisko tam figuruje w Wykazie A, dziale XIV, poz. 1. Uważam, że sąd nie będzie miał co do tego wątpliwości. Zwróciłem się już z prośbą do zakładu pracy, który posiada dokumenty pracowników o poprawne wystawienie świadectwa pracy z uwzględnieniem Rozporządzenia.
• Drugie z powodu jego wystawienia przez Ministerstwo Gospodarki na podstawie danych archiwalnych – po zlikwidowanych zakładach pracy. Co prawda zaświadczenie może, zgodnie z powyższym Rozporządzeniem RM, wystawić jedynie pracodawca, ale wydaje się to być luką prawną, związaną z sytuacją, która umknęła ustawodawcy, a która wiąże się właśnie z likwidacją przedsiębiorstw państwowych. Likwidacja jednak nie może przecież negatywnie wpływać na prawa pracowników do świadczeń i w związku z tym również liczę na przychylność sądu. Ministerstwo nie jest następcą prawnym zakładu, ale przechowuje w swoim archiwum dokumenty pracowników, a w związku z tym, że Minister był organem założycielskim zakładu pracy, to po likwidacji tegoż zakładu Ministerstwo wydaje się być podmiotem właściwym do wystawienia takiego świadectwa.
!!! Trzecie, co budzi moje największe wątpliwości, wystawione przez Zakłady Blachownia S.A. w Kędzierzynie Koźlu zostało zakwestionowane z powodu, cytuję, „(…) świadectwo wystawione jest nieprawidłowo – wykazany rodzaj prac – bieżące konserwacje na instalacjach produkcyjnych nie jest zgodny z Rozporządzeniem RM z dnia 07-02-1983 r. oraz wykazane stanowisko pracy – mechanik aparatury przemysłowej nie jest zgodne z przepisem resortowym, na który powołano się w w/w świadectwie.”.
W świadectwie wyszczególniono pracę zgodnie z Rozporządzeniem jako Wykaz A, dział XIV, poz. 25 – „Bieżąca konserwacja agregatów i urządzeń oraz prace budowlano-montażowe i budowlano-remontowe na oddziałach będących w ruchu, w których jako podstawowe wykonywane są prace wymienione w wykazie.”.
W związku z porównaniem pracy wyszczególnionej w świadectwie i w zacytowanej pozycji nr 25 nie jestem w stanie zrozumieć dlaczego ZUS się z zapisem ze świadectwa nie zgodził – czy wynika to wyłącznie z rozumienia literalnego – zapis nie jest DOKŁADNIE taki sam jak w Rozporządzeniu? Czy w związku z tym powinienem się zwrócić do zakładu pracy o ponowne wystawienie świadectwa i jego poprawienie tak, by zgadzało się z Rozporządzeniem? Czy może sąd sam w postępowaniu dowodowym uzna taki zapis świadectwa, jaki figuruje w posiadanym przeze mnie dotychczas świadectwie?
Nie byłem w stanie mimo drobiazgowych poszukiwań znaleźć w Internecie zarządzenia resortowego nr 7 Ministra Przemysłu Chemicznego i Lekkiego z dn. 7 lipca 1987 r. (Dz. Urz. MPChiL Nr 4, poz. 87 z 1987-już nie obowiązuje), gdzie stanowisko pracy znajduje się zgodnie ze świadectwem w Wykazie A, dział XIV, poz. 25 – wykaz stanowi załącznik nr 1 do w/w zarządzenia MPCHiL. Z tego powodu nie jestem w stanie odnieść się do twierdzenia ZUS-u, że stanowisko pracy się z tym zarządzeniem nie zgadza.
Moje pytanie brzmi: czy to, że zarządzenie zostało uchylone ma jakieś znaczenie? Czy ktoś z Państwa dysponuje formą elektroniczną powyższego zarządzenia i jest w stanie mi to zarządzenie udostępnić? Czy sąd w takim wypadku w toku postępowania może zwrócić się do zakładu pracy o potwierdzenie tego, że pracownik pracował w warunkach szczególnych/szczególnym charakterze?

Czy Państwa zdaniem odwołanie od decyzji ZUS-u ma szanse na powodzenie? Czy w oparciu o przedstawiony wyżej stan faktyczny nasuwają się Państwu jakieś sugestie co do tego czy konieczne są jakieś szczególne elementy odwołania, powołanie się inne jeszcze okoliczności. Czy warto zwrócić na coś jeszcze uwagę?

Pozdrawiam.
fortyseven47 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
§ wcześniejsza emerytura -Facet 55 lat ,40 lat pracy i 16 w warunkach szczególnych vincent54 Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna 7 07-11-2012 12:00
§ wcześniejsza emerytura - warunki specjalne wrobellukash Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna 2 08-10-2010 09:52
§ wcześniejsza emerytura wrzos10 Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna 1 08-10-2010 09:48
§ Wcześniejsza emerytura. Ewikkk Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna 2 22-04-2010 21:45
§ Praca w warunkach szczególnych - wcześniejsza emerytur wiesiek0555 Prawo pracy 0 05-01-2010 18:37
§ wcześniejsza emerytura - warunki szkodliwe marian1408 Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna 1 28-05-2008 20:21


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:42.