przyznanie stanowiska (ponizej kwalifikacji?) w okresie wypowiedzenia umowy o prace - Forum Prawne

 

przyznanie stanowiska (ponizej kwalifikacji?) w okresie wypowiedzenia umowy o prace

Witam, nie jestem w stanie znalezc watku wyjasniajacego mi te kwestie, wiec postanowilem napisac. Pracownik zatrudniony na stanowisko inzyniera (byc moze w wymaganiach stanowiska jest zapis o wyzszym wyksztalceniu,ale tego nie wiem i nie jestem ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:

  • § Zmiana umowy
    Firma w której pracuje wymyśliła sobie że założy nowa firmę a teraźniejsza zamknie- zlikwiduje ( nie wiem ma...
  • § Prywatne opieka medyczna
    Witam. Pracuję na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. W mojej pracy jest prywatna opieka medyczna z której...
  • § Czy Prawo pracy jest dla wszys...
    Wypowiedziałam w moim zakładzie pracy z dniem 20 listopada b.r . umowę o pracę jaką zawarłam w 2013 roku w...

Odpowiedz
 
07-10-2009, 22:03  
krecik_inf
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie przyznanie stanowiska (ponizej kwalifikacji?) w okresie wypowiedzenia umowy o prace

Witam,
nie jestem w stanie znalezc watku wyjasniajacego mi te kwestie, wiec postanowilem napisac.

Pracownik zatrudniony na stanowisko inzyniera (byc moze w wymaganiach stanowiska jest zapis o wyzszym wyksztalceniu,ale tego nie wiem i nie jestem pewien czy jest to istotne) sklada wypowiedzenie (umowa o prace na czas nieokreslony), nie chce rozwiazywac za porozumieniem stron, nie moze pracowac na 'swoim miejscu' (dostep do danych), wiec pracodawca przesuwa go w okresie wypowiedzenia na stanowisko sprzatacza/osoby utrzymujacej porzadek na terenie firmy.
W umowie na stanowisko inzyniera jest zapis, ze obowiazki sa takie-a-takie plus to, co zleci przelozony.

Pytania:
1.czy to jest zgodne z prawem? czy taka zmiana stanowiska nie jest ponizej kompetencji (degradacja); moze nawet nosi znamiona mobbingu?
2.czy pracodawca moze przesunac pracownika na calkowicie dowolne stanowisko (oczywiscie takie, do ktorego nie wymagane sa jakies uprawnienia) zarowno w okresie pracy jak i wypowiedzenia - bez jego zgody?
krecik_inf jest off-line  
08-10-2009, 09:48  
karol bartosz
Stały bywalec
 
karol bartosz na Forum Prawnym
 
Posty: 3.085
Domyślnie RE: przyznanie stanowiska (ponizej kwalifikacji?) w okresie wypowiedzenia umowy o pra

moze cie przesunac jednakze aby to bylo skuteczne musi wreczyc ci wypowiedzenie dotychczasowych warunkow pracy i placy (a ty musisz sie do tego ustosunkowac zgoda/brak zgody=rozwiazanie stosunku), zgodnie z art 42.§ 4 KP nie musi tego robic jeżeli przeniesienie nie powoduje obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika.
karol bartosz jest on-line  
09-10-2009, 16:20  
krecik_inf
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: przyznanie stanowiska (ponizej kwalifikacji?) w okresie wypowiedzenia umowy o pra

Cytat:
Napisał/a karol bartosz
moze cie przesunac (...) a ty musisz sie do tego ustosunkowac (...)brak zgody=rozwiazanie stosunku
Chyba nie rozumiem tego terminu. Pracownik sklada wypowiedzenie, pracodawca chce go na okres wypowiedzenia przeniesc na inne stanowisko, zgody nie ma - ergo nastepuje rozwiazanie stosunku?
Przeciez skladajac wypowiedzenie pracownik do tego dazy.. Rozwiazanie ze skutkiem natychmiastowym? Bez sensu, kazdy pracodawca stosowal by taki przekret.

Cytat:
Napisał/a karol bartosz
art 42.§ 4 KP nie musi tego robic jeżeli przeniesienie nie powoduje obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika.
O to wlasnie pytalem w pierwszym poscie - czy powierzenie osobie na stanowisku inzyniera (praca przed komputerem) pracy polegajacej na wynoszeniu smieci ze smietniczek odpowiada kwalifikacjom pracownika?
Czyli rownie dobrze pracodawca moze go przeniesc na stanowisko zalewacza kawy dla dyrektora?

Znalazlem wlasnie takie oto slowa:
Powierzenie pracownikowi innej pracy - art. 42 § 4 KP - Monitor Prawa Pracy [ www.MonitorPrawaPracy.pl ]
Cytat:
Ponadto pracodawca, decydując się na powierzenie pracownikowi wykonywania innej pracy, musi mieć na uwadze, że okres jej wykonywania nie może przekroczyć trzech miesięcy, zaś praca, do której pracownik zostaje przeniesiony, nie może powodować obniżenia dotychczas pobieranego wynagrodzenia i musi odpowiadać kwalifikacjom pracownika. Przy czym pod pojęciem kwalifikacji, użytym w art. 42 § 4 KP, należy rozumieć nie tylko przygotowanie zawodowe pracownika, a więc jego formalne wykształcenie, zdobyte doświadczenia zawodowe i potrzebne umiejętności, ale również właściwości psychofizyczne, predyspozycje psychiczne oraz zdolności do wykonywania określonych czynności z punktu widzenia zdrowia fizycznego (zob. wyrok SN z 4.10.2000 r., I PKN 61/00, PP Nr 5 2001, poz. 33). Należy podkreślić, że sprzeczne z rozwiązaniem przewidzianym w Kodeksie pracy będzie powierzenie zarówno pracy znacząco odbiegającej od posiadanych przez pracownika kwalifikacji zawodowych, jak również stanowiska o większym zakresie odpowiedzialności. W orzecznictwie utrzymuje się pogląd, że nie może to być także praca, przy której kwalifikacje posiadane przez pracownika nie są potrzebne. Odmowa wykonywania takiej pracy nie uzasadnia rozwiązania umowy o pracę w trybie art. 52 § 1 KP (zob. wyrok SN z 8.5.1997 r., I PKN 131/97, poz. OSNP 6/1998, poz. 17.
Chcialbym jednak, zeby wypowiedzial sie ktos, kto "z prawa zyje".
krecik_inf jest off-line  
10-10-2009, 17:26  
AnJay
Moderator
 
Posty: 13.692
Domyślnie RE: przyznanie stanowiska (ponizej kwalifikacji?) w okresie wypowiedzenia umowy o pra

Na forum była już dyskusja na podobny temat.
AnJay jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo pracy - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zmiana stanowiska pracy powodem do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia ?? - Pracuje w firmie ok. 3 lat i mam podpisaną umowę na czas nieokreślony mój okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące . Pracowałam przez ten czas na...
§ wypowiedzenie umowy o prace: likwidacja stanowiska pracy - wypowiadam pracownikowi (specjalista ds. sprzedazy) umowe na cz.nieokr., powod: likwidacja stanowiska pracy, po czym zawieram umowe cywilnoprawna...
§ Wypłata wynagrodzenia po okresie wypowiedzenia umowy - Witam, dzisiaj kończy mi się dwu-tygodniowy okres wypowiedzenia (wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony przez pracownika), z tego co wiem to...
§ Anulowanie wypowiedzenia umowy o prace? - Witam! Mam takie małe pytanie.... ;) Z dniem 11 marca pracodawca rozwiązał umowę o prace(umowa na czas określony) z dwutygodniowym okresem...
§ umowa o podniesienie kwalifikacji a zmiana stanowiska pracy - witam mam mały dylemat, mianowicie firma w której pracuje jak sie przyjmowałem zrobiła mi kurs podnoszący kwalifikacje w formach poza szkolnych na...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:35.