Rozwiązanie umowy o pracę art 23{1} - Forum Prawne

 

Rozwiązanie umowy o pracę art 23{1}

Witam planuje rozwiązać umowę o pracę z art 23{1} KP - obecny pracodawca został przejęty przez innego - CZY w tym przypadku przysługuje mi prawo do odprawy lub odszkodowanie? ----------------------------------------------------------------------------- § 4. W terminie 2 ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:

  • § brak wypłaty
    witam. pracowałem na budowie 4 miesiące. miałem obiecaną umowę jednak nigdy jej nie dostałem. były ciągłe...
  • § Przeprowadzka firmy, a odprawa...
    Witam szanowne grono. Od września 2010r. pracuję w pewnej firmie na terenie Poznania. Firma zatrudnia łącznie ponad...
  • § urlop wypoczynkowy po macierzy...
    Witam, mam takie pytanie: od 24.07.2016 do 23.07.2016 byłam na urlopie macierzńskim, wypisałam podanie o zaległy...

Odpowiedz
 
26-06-2007, 07:31  
cross
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Rozwiązanie umowy o pracę art 23{1}

Witam planuje rozwiązać umowę o pracę z art 23{1} KP
- obecny pracodawca został przejęty przez innego -
CZY w tym przypadku przysługuje mi prawo do odprawy lub odszkodowanie?

-----------------------------------------------------------------------------
§ 4. W terminie 2 miesięcy od przejścia zakładu pracy lub jego części na innego
pracodawcę, pracownik może bez wypowiedzenia, za siedmiodniowym
uprzedzeniem, rozwiązać stosunek pracy. Rozwiązanie stosunku pracy w tym
trybie powoduje dla pracownika skutki, jakie przepisy prawa pracy wiążą z
rozwiązaniem stosunku pracy przez pracodawcę za wypowiedzeniem.
------------------------------------------------------------------------------
cross jest off-line  
26-06-2007, 09:43  
elusia
Użytkownik
 
Posty: 203
Domyślnie

nie " skutki takie jak w przypadku rozwiązania stosunku pracy przez pracodawcę za wypowiedzeniem" nie masz tylko poprostu okresu wypowiedzenia tylko obowiązek powiadomienia 7 dni wcześniej.
elusia jest off-line  
26-06-2007, 10:57  
cross
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie

ale skoro tak to czy mam prawo powołać sie na.(skoro ma takie same skutki ze to pracodawca mi wypowiada umowę)

Art. 36(1).
§ 1. Jeżeli wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nie określony następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników, pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 miesiąca. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia.

wg. mnie czas mojego wypowiedzenia został skrócony do zera nie z mojej winy to pracodawcę przejęła inna firma z którą nie chcę współpracować.
cross jest off-line  
26-06-2007, 11:21  
elusia
Użytkownik
 
Posty: 203
Domyślnie

ale już masz skrócony okres wypowiedzenia i nie ma tu zastosowania art.36. Skutki to to że należy Ci się ekwiwalent za nie wykorzystany urlop, że możesz zarejestrować się w PUP i dostać od razu zasiłek ( jeśeli przepracowałeś 365 dni),że przysługują ci dni wolne na poszukiwanie pracy
elusia jest off-line  
26-06-2007, 12:34  
cross
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie

ok, rozumiem, a np ile osób musiało by zostać zwolnionych w "tym" okresie z "tego artykułu" aby można było powiedzieć ze jest to "zwolnienie grupowe" może z tego atykułu powinna należeć się nam odprawa ?
cross jest off-line  
26-06-2007, 13:07  
elusia
Użytkownik
 
Posty: 203
Domyślnie

Zgodnie z art. 1 ustawy zwolnienie grupowe ma miejsce, jeśli dochodzi do rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, w drodze wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę, a także na mocy porozumienia stron, jeżeli w okresie nieprzekraczającym 30 dni zwolnienie obejmuje co najmniej:

10 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników,
10 proc. pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 100, jednakże mniej niż 300 pracowników,
30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników.
i nie należy się odprawa bo korzystacie z prawa zwolnienia się z art23!!
elusia jest off-line  
26-06-2007, 13:15  
cross
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie

OK bardzo dziękuję za wyjaśnienie.
Pozdrawiam.
cross jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Rozwiązanie umowy o pracę (odpowiedzi: 5) Dzień dobry, mam umowę o pracę na czas określony, jednak w umowie nie ma zawartego okresu wypowiedzenia. Jaki w takiej sytuacji obowiązuje okres...
§ Rozwiązanie umowy o pracę (odpowiedzi: 1) Czy pracodawca w piśmie pt."Rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron" powołując się na Art.30 1.p.1 może wskazać z czyjej inicjatywy...
§ rozwiązanie umowy o pracę (odpowiedzi: 1) Dzień dobry mam pytanie chciałabym się zwolnić z pracy, mam umowę na stałe i chcę się zwolnić z pracy w trybie natychmiastowym za porozumieniem stron...
§ rozwiązanie umowy o pracę (odpowiedzi: 1) Pracuję u jednego pracodawcy 3 i pół roku. Prawdopodobnie od 1 września będę miała możliwość podjęcia nowej pracy. W jaki sposób mogę rozwiązać umowę...
§ rozwiązanie umowy o pracę (odpowiedzi: 6) Witam Wszystkich i bardzo proszę o pomoc! Od ponad 8 lat pracuję w jednym z katowickich szpitali jako sekreterka medyczna. W grudniu obiegłego roku...
§ Rozwiązanie umowy o pracę (odpowiedzi: 2) Witam! Mam małe luki w wiedzy i może ktoś pomoże je uzupełnić i podać podstawę prawną. Tak więc chcę się zwolnić z obecnej pracy i jak mam to...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:25.