Opodatkowanie bonów podarunkowych - Forum Prawne

 

Opodatkowanie bonów podarunkowych

W bieżącym roku dostałam trzy razy bony podarunkowe(Wielkanoc ,święto zakładowe,Boze Narodzenie) z funduszu socjalnego.Za każdym razem pobrano mi podatek w wysokość 18%.Suma tych bonów to kwota około tysiąca złotych.Mam pytanie czy nie obowiązuje mnie kwota ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
19-12-2009, 18:15  
aaisab
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie Opodatkowanie bonów podarunkowych

W bieżącym roku dostałam trzy razy bony podarunkowe(Wielkanoc ,święto zakładowe,Boze Narodzenie) z funduszu socjalnego.Za każdym razem pobrano mi podatek w wysokość 18%.Suma tych bonów to kwota około tysiąca złotych.Mam pytanie czy nie obowiązuje mnie kwota 380 pl wolna od podatku?
aaisab jest off-line  
20-12-2009, 12:59  
megane
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.554
Domyślnie RE: Opodatkowanie bonów podarunkowych

Art. 21 PIT - pkt. 67 - bony nie są świadczeniami rzeczowymi, więc nie korzystają z ww. zwolnienia.
megane jest off-line  
20-12-2009, 14:18  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 33.665
Domyślnie RE: Opodatkowanie bonów podarunkowych

380 zł można wręczyć pracownikowi w postaci gotówki, karty płatniczej, dofinansowania wypoczynku lub np. paczek bożonarodzeniowych. Natomiast bony zakupowe, bez względu na źródło finansowania uznano za opodatkowany dochód pracownika.
Janusz M. jest off-line  
22-12-2009, 01:25  
julalidzia
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Opodatkowanie bonów podarunkowych

Czy można środki ZFŚS podzielić np.regulaminem i dać pracownikowi 380 zł gotówką -bez opodatkowania, a pozostałą część świadczeń pozostawić w formie talonów świątecznych-już opodatkowaną?
julalidzia jest off-line  
22-12-2009, 11:52  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 33.665
Domyślnie RE: Opodatkowanie bonów podarunkowych

Ja tylko chcę ostrzec, że otrzymanie takiego bonu zakupowego czasami może pracownika pozbawić prawa do otrzymania świadczeń rodzinnych.
Janusz M. jest off-line  
22-12-2009, 12:16  
julalidzia
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Opodatkowanie bonów podarunkowych

To jak najkorzystniej dla pracownika zrealizować środki z ZFŚS (ok. 1000zł rocznie), bo obecnie są tylko talony wydawane 2x do roku minus podatek oczywiście.
julalidzia jest off-line  
22-12-2009, 14:52  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 33.665
Domyślnie RE: Opodatkowanie bonów podarunkowych

Na to pytanie ja obiektywnie nie odpowiem. Może ktoś inny?
Janusz M. jest off-line  
22-12-2009, 15:15  
megane
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.554
Domyślnie RE: Opodatkowanie bonów podarunkowych

Nie ma ogólnego "najkorzystniej". Zależy jakich masz pracowników. Jak się komuś coś stanie, to najkorzystniej (w sensie że najmniej oddajemy fiskusowi) jest dać poszkodowanemu zapomogę losową. A jak się nikomu nic złego nie dzieje, to ja uważam,że należałoby uzgodnić z pracownikami jak oni widzą podział środków funduszu. Może nie każdy chce bon do supermarket u albo paczkę ze słodyczami dwa razy w roku - może Twoja załoga chciałaby jakąś imprezę integracyjną albo karnety na siłownię albo dopłaty do wypoczynku. Ostatecznie nie chodzi o to żeby wydać tę kasę bez jakiegokolwiek podatku/składek, tylko żeby pracownicy byli z istnienia funduszu możliwie najbardziej zadowoleni, nie?
Wyłączeń z podstawy opodatkowania szukamy w art. 21 ustawy o PIT, a wyłączenie z podstawy oskładkowania dotyczy wszystkich świadczeń z ZFŚS (pkt. 19 rozporządzenia z 18.12.98r. Dz. U. nr 161 poz. 1106)

PS -Janusz, mnie się wydaje,że to chyba nieprawda,że 380 zł można pracownikowi wręczyć jako gotówkę bez podatku. Zwolnienie z podatku dotyczy świadczeń rzeczowych, natomiast żywa gotówka zawsze jest opodatkowana (z wyj. tych zapomóg losowych).
megane jest off-line  
22-12-2009, 20:18  
graslo
Użytkownik
 
Posty: 125
Domyślnie RE: Opodatkowanie bonów podarunkowych

USTAWA z dnia 17 lipca 2009 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 7 sierpnia 2009 r. Nr 125, poz. 1037) daje taką możliwość. Janusz M. ma rację.
graslo jest off-line  
28-12-2009, 15:29  
megane
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.554
Domyślnie RE: Opodatkowanie bonów podarunkowych

Cytat:
Napisał/a graslo
USTAWA z dnia 17 lipca 2009 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 7 sierpnia 2009 r. Nr 125, poz. 1037) daje taką możliwość.
Jeśli znalazłeś taki przepis, to podaj, bo chyba mam wybrakowaną ustawę.
megane jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Podatek od bonów turystycznych/wycieczkowych (odpowiedzi: 2) Witam! Otrzymałem bonifikatę od firmy za "zasługi" w postaci trzech bonów do realizacji w Necerman'ie o wartości 1000PLN każdy. Wraz z nimi...
§ reklamacja-zwrot wartości w postaci bonów (odpowiedzi: 14) Witam, Kupiłam kurtkę, która zafarbowała mi torebkę. Sklep uznał reklamację w 100%. Mam dostać bon na równowartość kurtki (bo nie mają już takiej...
§ Podatek od bonów ( nagrody w konkursie ) (odpowiedzi: 3) Firma handlowa w jakiej pracuję ogłaszała tzw. konkursy na sprzedaż danej partii materiału ( niekiedy o takich konkursach dowiadywaliśmy sie dopiero...
§ Podatek Vat od bonów ?? (odpowiedzi: 4) Witam, Prowadzę działalność gospodarczą, otrzymałam nagrodę w postaci bonu towarowego w wyskości 2600 zł. Czy od otrzymanych bonów powinnam...
§ brak bonów świątecznych (odpowiedzi: 10) Witam, 26 września otrzymałam od pracodawcy wypowiedzenie z 3 miesiecznym okresem wypwiedzenia bez koniecznosci świadczenia pracy. W grudniu nie...
§ Opodatkowanie bonów podarunkowych (odpowiedzi: 1) -------------------------------------------------------------------------------- W bieżącym roku dostałam trzy razy bony podarunkowe(Wielkanoc...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:25.