Opieka nad dzieckiem do lat 14 - Forum Prawne

 

Opieka nad dzieckiem do lat 14

Witam W tym roku chciałem skorzystać z przysługującego mi prawa do dwóch dni opieki nad dzieckiem do 14 lat. O ile się nie mylę na podstawie art. § 188 KP. Mój przełożony wypisał mi kartę ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:

  • § Zakaz konkurencji
    Co oznacza taki zapis w umowie? "Z tytułu ograniczenia w postaci zakazu konkurencji, Pracodawca wypłaca...
  • § koniec umowy a urlop macierzyn...
    Witam. Mam taki problem. Jestem pracownikiem pewnej firmy od 22.11.2006r,wiaza mnie z ta firma cztery umowy:pierwsza na...
  • § Przywrócenie do pracy na inne ...
    Witam, Sprawa wygląda tak, że sąd nakazał pracodawcy przywrócenie zwolnionej pracownicy na dawne stanowisko pracy....

 
28-12-2009, 06:23  
Chung
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie Opieka nad dzieckiem do lat 14

Witam

W tym roku chciałem skorzystać z przysługującego mi prawa do dwóch dni opieki nad dzieckiem do 14 lat. O ile się nie mylę na podstawie art. § 188 KP. Mój przełożony wypisał mi kartę obiegową oraz przygotował oświadczenie, które musiałem podpisać, a które zawierało informację, że moja żona nie korzystała z 2 dni opieki w tym roku. Tak zawsze się to odbywało. Kartę obiegową z podpisanym oświadczeniem oddałem 22-go grudnia w ZIT (informatyka - tam gdzie u nas oddaje się urlopy, L4 itd.). W dniu 23-go grudnia otrzymałem wezwanie do działu spraw osobowych tzw. "meldunkowy" gdzie dowiedziałem się, że aby skorzystać z 2 dni opieki na dziecko do 14 lat muszę dodatkowo dostarczyć zaświadczenie z pracy żony o tym, że małżonka nie korzystała z tych dwóch dni opieki. Posprzeczałem się w administracji, bo wcześniej zaświadczenie takie nie było wymagane. Dzwoniłem do związku zawodowego, tam też byli zdziwieni, że takie zaświadczenie jest wymagane. Zasięgnęli języka w dyrekcji i okazało się, że taki wymóg został wprowadzony ze względu na nadużycia. Nie bardzo rozumiem w jaki sposób ma to zapobiec nadużyciom, skoro współmałżonek może otrzymać takie zaświadczenia, a dopiero później skorzystać z 2 dni opieki.

Otrzymałem z zakładu pracy żony takie zaświadczenie, ale zastanawia mnie to na jakiej podstawie mam do dostarczyć mojemu pracodawcy. Są tam dane osobowe mojej żony. Czy pracodawca nie złamie w ten sposób ustawy o ochronie danych osobowych?

Moje pytania:
1. Czy pracodawca może żądać takiego zaświadczenia, czy musi mu wystarczyć tylko moje oświadczenie (tak jak było do tej pory)?
2. Czy w tym wypadku można powołać się na rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28.05.1996r. - § 6 ust.2 pkt.3? Chodzi o część B pkt. C.
3. Jaki jest sens dostarczania takiego zaświadczenia skoro podpisuję oświadczenie, że małżonka nie korzystała z tych dwóch dni opieki?
4. Czy pracodawca nie złamie ustawy o ochronie danych osobowych odbierając ode mnie zaświadczenia z zakładu pracy żony? Żona nie wyraziła zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych przez mojego pracodawcę.
Chung jest off-line  
29-12-2009, 00:23  
AnJay
Moderator
 
Posty: 12.589
Domyślnie RE: Opieka nad dzieckiem do lat 14

1. Nie może żądać takiego zaświadczenia.
2. To bezcelowe.
3. Nie wiem, należy zapytać się osób siedzących w kadrach.
4. Oczywiście, że tak.
AnJay jest off-line  
31-12-2009, 11:02  
Chung
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Opieka nad dzieckiem do lat 14

Dziękuję za odpowiedzi. Telefonicznie dowiedziałem się, że zrezygnowano z żądania tego zaświadczenia, ale muszę dodatkowo wypisać jakieś oświadczenie oprócz tego, które już złożyłem. Do czasu kiedy to zrobię za dwa dni 28 i 29 mam N-ki, nieobecność nieusprawiedliwioną.

Szczęśliwego Nowego Roku
Chung jest off-line  
10-05-2010, 21:43  
Mefistor
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Opieka nad dzieckiem do lat 14

Pracodawca może zażądać takiego zaświadczenia.
Mefistor jest off-line  
11-05-2010, 00:19  
AnJay
Moderator
 
Posty: 12.589
Domyślnie RE: Opieka nad dzieckiem do lat 14

Na jakiej podstawie prawnej?
AnJay jest off-line  
11-05-2010, 21:03  
Mefistor
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Opieka nad dzieckiem do lat 14



"Pracodawcy mogą więc sami określić zasady składania tych dokumentów ...". Osobiście nie podoba mi się taka odpowiedź, ale niestety ...
Mefistor jest off-line  
12-05-2010, 20:35  
AnJay
Moderator
 
Posty: 12.589
Domyślnie RE: Opieka nad dzieckiem do lat 14

Pracodawca działa w ramach przepisów prawa, jeśli żaden przepis nie daje mu możliwości żądania przedstawienia takiego zaświadczenia, to nie ma do tego prawa.
Zasada "co nie jest zakazane jest dozwolone" tutaj nie obowiązuje.
Swoją drogą może by Pan napisał do GIODO w tej sprawie?
AnJay jest off-line  
12-05-2010, 21:19  
Mefistor
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Opieka nad dzieckiem do lat 14

Choć nie jestem prawnikiem, to mam duże wątpliwości co to odpowiedzi PIP. Według tego pracodawca mógłby zażądać np. wyciągu z konta bankowego czy badań ginekologicznych żony skoro "pracodawcy mogą więc sami określić zasady składania tych dokumentów". Taka interpretacja wydaje mi się absurdalna.

Nie pisałem do GIODO. Zastanawiałem się nad napisaniem do MPiPS z prośbą o wyjaśnienie sytuacji i dołączeniem załącznika - odpowiedzi PIP, ale jakoś pomysł upadł. Jeśli ma Pan jakieś sugestie co powinienem zawrzeć w takim piśmie, to chętnie przeczytam.
Mefistor jest off-line  
12-05-2010, 22:03  
AnJay
Moderator
 
Posty: 12.589
Domyślnie RE: Opieka nad dzieckiem do lat 14

Sugeruję postawić pytanie identyczne do zadanego PIP, nie dołączać pisma z inspektoratu i poczekać na odpowiedzi.
AnJay jest off-line  
22-06-2010, 09:14  
leszekkpl
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Opieka nad dzieckiem do lat 14

A czy urlop ten należy się również pracownikowi, który adoptował dziecko?
leszekkpl jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo pracy - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ opieka nad dzieckiem - Witam chcialabym sie dowiedziec jakie moj maz ma szanse na odebranie mi synka.Otóż jestesmy małżenstwem 3 lata i mamy synka,tylkom jakos nie bardzo...
§ opieka nad dzieckiem - Może ktoś mi podpowie co mam zrobić :Matka mojej córki odmawia mi widzeń z dzieckiem . Mam 5 letnią córkę która jest moim oczkiem w głowie i nosi...
§ Opieka nad dzieckiem - O ile wcześniej muszę poinformować pracodawcę, że chcę wziąść dzień opieki nad dzieckiem(przysługują takowe 2 dni w roku).Mój przełożony bowiem kazał...
§ Opieka nad dzieckiem - Witam. Jestem na urlopie wychowawczym. Moje pytanie brzmi czy ojciec dziecka w tym przypadku może wziąć w swojej pracy 2 dni opieki nad dzieckiem?...
§ opieka nad dzieckiem - Z dniem 31 maja 2008roku moja córka ukończy 14 rok życia,czy do tego dnia mam prawo wykorzystać dwa dni opieki.Moja kadrowa poinformowała mnie,że...
§ Opieka nad dzieckiem - Prawie dwa lata temu wynajęłam opiekunkę do dziecka, ustnie ustalając miesięczne wynagrodzenie na 1000 zł. Powiedziałam, że jeśli będę mogła, to za...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:26.