Wygaśnięcie umowy o pracę a chorobowe - Forum Prawne

 

Wygaśnięcie umowy o pracę a chorobowe

Witam, Proszę o poradę w poniższej sprawie gdyż nikt nie potrafi mi doradzić w poniższej (nawet prawnicy i ZUS): Z końcem roku wygasa mi umowa o pracę (była to umowa na czas określony), ale z ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:

  • § Podróż służbowa - koszty odwie...
    Od 7 tygodni jestem w podróży słuzbowej za granicą, dokładnie w USA. Pracodwaca powiedział,że zgodnie z...
  • § Pracodawca nie dał umowy i pra...
    Witam, mój ojciec od 3 miesięcy przebywa w Szwecji. W pierwszym miesiącu pracy, tj we wrześniu dostał umowę na...
  • § Czas Pracy
    Witam Potrzebuje porady czy moj czas pracy jest w porzadku. Praca przy pilnowaniu, glownie w godzinach nocnych. Chodzi...

Odpowiedz
 
30-12-2009, 12:27  
KameaMea
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Wygaśnięcie umowy o pracę a chorobowe

Witam,

Proszę o poradę w poniższej sprawie gdyż nikt nie potrafi mi doradzić w poniższej (nawet prawnicy i ZUS):

Z końcem roku wygasa mi umowa o pracę (była to umowa na czas określony), ale z powodu poważnych kłopotów zdrowotnych jestem na zwolnieniu chorobowym już od 3 miesięcy. Choroba nadal trwa a umowa wygaśnie w trakcie jej trwania.

W związku z tym mam pytanie, co mam zrobić aby nadal mieć prawo do uzyskiwania chorobowego, przy czym zaznaczę że prowadzę od roku także swoją działalność gorpodarczą.

Czy aby nadal brać chorobowe z tytułu byłej pracy, muszę zlikwidować swoją firmę? Czy mogę ja zawiesić? Choroba spadła na mnie nagle i niestety nie wiem, jak długo lekarz zaleci jeszcze leczenie.

Istnieje jeszcze opcja, że zaczynam płacić pełne stawki ZUS jako własna firma, ale czy wtedy jako własna firma mogę dalej brać chorobowe skoro składki chorobowe płacił za mnie tylko pracodawca, a ja sama za siebie płaciłam tylko zdrowotne, a teraz już nie mam umowy u pracodawcy?

Co mogę dalej uczynić, gdyż czuję się w sytuacji bez wyjścia.
KameaMea jest off-line  
30-12-2009, 22:39  
katarzynaa
Użytkownik
 
Posty: 51
Domyślnie RE: Wygaśnięcie umowy o pracę a chorobowe

Po pierwsze, po wygaśnięciu umowy o pracę działalność gospodarcza będzie jedynym tytułem ubezpieczeń, więc trzeba będzie płacić pełne składki z tego tytułu.
Po drugie, w razie, gdy po zakończeniu umowy o pracę pracownik nadal przebywa na zwolnieniu chorobowym, zasiłek chorobowy wypłaca mu ZUS - pracodawca wypełnia stosowny druk (Z-3), w którym dokumentuje wynagrodzenie pracownika. Zwolnienie składa się w ZUS (a jeśli jest u pracodawcy i zawiera również okres po ustaniu zatrudnienia, to przekazuje je pracodawca). Nie ma znaczenia, czy były pracownik ma zarejestrowaną działalność - chorobowe wypłacane jest w związku z okresem ubezpieczenia chorobowego w trakcie trwania stosunku pracy.
Po trzecie, jeśli działalność gospodarcza nie jest prowadzona, można ją zwiesić na okres od 1 miesiąca do 24 miesięcy (nie można być przedsiębiorcą zatrudniającym pracowników). W okresie zawieszenia nie można prowadzić działalności ani uzyskiwać z niej przychodów. W mojej ocenie, skoro i tak zaraz trzeba będzie płacić pełne składki ZUS z działalności, która z powodu choroby nie będzie wykonywana, rozważyć należy zawieszenie działalności. Ważne: skutki zawieszenia w ZUS powstają od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zgłoszono zawieszenie (czyli w razie zawieszenia jeszcze w grudniu 2009, za 01.2010 składek płacić już nie będzie trzeba).
Po czwarte - w czasie zwolnienia chorobowego nie można prowadzić działalności gospodarczej, wykonywać czynności z nią związanych - ZUS może zażądać zwrotu wypłaconego zasiłku.
katarzynaa jest off-line  
31-12-2009, 07:54  
KameaMea
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Wygaśnięcie umowy o pracę a chorobowe

Czy aby na pewno samo zawieszenie firmy skutkuje dalszym otrzymywaniem chorobowego? Panie w ZUS-ie nie chcą tego jednoznacznie powiedzieć, ale sugerują że tylko likwidacja firmy daje prawo do dalszego pobierania zasiłku chorobowego z tytułu byłej pracy, a zawieszenie nie ( co jest bezsensem, gdyż ja mogę za miesiąc/dwa wyzdrowieć i dalej chcę wznowić działalność!).

Czy to, że wtedy płatnikiem był mój prawcodawca a po wygaśnięciu umowy już samo jestem płatnikiem jako działalność gospodarcza, to nie pozbawia mnie prawa do chorobowego skoro nie opłacałam sama chorobowego (tylko zdrowotne), bo chorobowe płacił za mnie pracodawca?
KameaMea jest off-line  
31-12-2009, 17:30  
megane
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.554
Domyślnie RE: Wygaśnięcie umowy o pracę a chorobowe

Zgłaszasz się od 1 stycznia do wszystkich ubezpieczeń - w tym chorobowego z działalności, a od 2ego czy 4ego zanosisz do Zus zwolnienie lekarskie i dostajesz zasiłek z tytułu działalności.
megane jest off-line  
05-01-2010, 18:34  
KameaMea
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Wygaśnięcie umowy o pracę a chorobowe

Problem w tym, że nie chcę brać zasiłku z tytułu swojej działalności gdyż wyniesie on zaledwie 600 PLN ( z czego 371 PLN zapłacę na składki do ZUS-u co miesiąc) ponieważ płaciłam najniższe składki. Z takich kwot nie wykupię lekarstw, nie mówiąc o wyżyciu.
Zawiesiłam firmę i chcę pobierać dalej zasiłek chorobowy (wciąż mam ciągłość zwolnienia) z tytułu ostatniej pracy, wtedy będzie on liczony jako 80% ostatniej pensji i wtedy to ma sens, ale pytanie czy mogę tak robić przy zawieszeniu, czy też moja firma musi być całkowicie zlikwidowana?
KameaMea jest off-line  
05-01-2010, 19:26  
megane
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.554
Domyślnie RE: Wygaśnięcie umowy o pracę a chorobowe

No to przecieraj szlaki. Ustawa o zawieszeniu działalności ma rok i 3 miesiące. To mało czasu żeby się rozchorować w taki sposób i jeszcze przejść z ZUSem pełne postępowanie sądowe w sprawie zasiłku. A póki nie ma orzeczeń SN to nikt mądry się nie wypowie na 100% czy Ci się zasiłek należy w okresie zawieszenia działalności.
megane jest off-line  
20-02-2012, 11:09  
oleenn
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Wygaśnięcie umowy o pracę a chorobowe

Witam. Mam pytanie- Pracowałam na czas określony do dnia 31.01.2012r. Od 30.01.2012r jestem za zwolnieniu lekarskim ponieważ wiedziałam że nie będę miała przedłużonej umowy. Moje pytanie związane jest z ubezpieczeniem zdrowotnym. Gdzie jestem teraz ubezpieczona?? Proszę o odpowedź...
oleenn jest off-line  
20-02-2012, 11:12  
Siisii
Moderator
 
Posty: 16.712
Domyślnie RE: Wygaśnięcie umowy o pracę a chorobowe

Proszę zgłosić się do ZUS i wziąć zaświadczenie o ubezpieczeniu zdrowotnym. Ważne jest 30 dni od dnia wydania.
Siisii jest off-line  
20-02-2012, 11:16  
oleenn
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Wygaśnięcie umowy o pracę a chorobowe

Byłam w zusie zanieść kolejne zwolnienie i ta pani powiedziała mi że jeszcze mnie nie wprowadziła i nie moze mi dc zaswiadczenia kazaladzwonic i pytac. Dzis dzwonilam i powiedzieli mi ze przez miesiac jestem jeszcze na ubezpieczeniu bylego pracodawcy a poprzednim razem mowili cos innego a ja potrzebuje zaswiadczenie na 2 marca...
oleenn jest off-line  
20-02-2012, 12:31  
oleenn
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Wygaśnięcie umowy o pracę a chorobowe

Czy ktoś jeszcze może wie coś na temat mojej powyższej prośby?? Proszę o pomoc...
oleenn jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo pracy - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ zwolnienie chorobowe a wygaśniecie umowy na okresie próbnym - Witam, Mam umowę na okres próbny 3 miesięcy którą wiem że pracodawca nie będzie przedłużał. Czy jeśli na tydzień przed końcem umowy pójdę na...
§ Wspólna odpowiedzialność mater. a wygaśniecie umowy o pracę - Witam. Mam podpisaną umowę o wspólnej odpowiedzialności materialnej. W styczniu konczy mi sie umowa o prace, nie mam zamiaru podpisywać kolejnej....
§ Koniec urlopu macierzyńskiego i wygaśnięcie umowy o pracę... - Witam serdecznie, mam dość skomplikowaną sprawę... jak sądzę i postaram się ją pokrótce opisać. W firmie jestem zatrudniona od 3 lat, w zeszłym...
§ Wygaśnięcie umowy o pracę - Do końca 2007r mam umowę na czas określony ale nie jestem zainteresowana podpisaniem kolejnej z ta firma i chce odejść. Pracuje w firmie kilka lat i...
§ Wygaśnięcie umowy o pracę - Witam i proszę o pomoc w sprawie dotyczacej wygasniecia umowy o prace. Zawarta zostala na okres probny (3 miesiace) za twutygodniowym okresem...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:37.