zwolnienie z przyczyn ekonomicznych - Forum Prawne

 

zwolnienie z przyczyn ekonomicznych

witam pracuje na moim stanowisku od czterech lat. Mam umowę na czas okreslony pięcio letnią. Zakład pracy zaproponował mi zmianę etatu z całego na pół etatu. Jeśli nie przyjmę propozycji zwolni mnie z przyczyn ekonomicznych ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:

  • § Odpowiedzialność materialna a ...
    Witam, mam pewien problem. Jestem pracownikiem jednego z operatorów telekom. Mam podpisaną odpowiedzialność...
  • § Zmiana umowy
    Firma w której pracuje wymyśliła sobie że założy nowa firmę a teraźniejsza zamknie- zlikwiduje ( nie wiem ma...
  • § Prywatne opieka medyczna
    Witam. Pracuję na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. W mojej pracy jest prywatna opieka medyczna z której...

Odpowiedz
 
13-01-2010, 21:16  
beata378
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie zwolnienie z przyczyn ekonomicznych

witam
pracuje na moim stanowisku od czterech lat. Mam umowę na czas okreslony pięcio letnią. Zakład pracy zaproponował mi zmianę etatu z całego na pół etatu. Jeśli nie przyjmę propozycji zwolni mnie z przyczyn ekonomicznych i zatrudni inna osobę na pół etatu. Czy jest to zgodne z prawem? Czy nalezy mi sie jakies odszkodowanie lub odprawa?
beata378 jest off-line  
13-01-2010, 21:22  
AnJay
Moderator
 
Posty: 13.692
Domyślnie RE: zwolnienie z przyczyn ekonomicznych

Zgodne, nie przysługuje żadna odprawa, takie są uroki umów terminowych. Pracodawca w wypowiedzeniu nie musi wskazać przyczyny rozwiązania umowy o pracę, nadto w związku z tym, że jednak liczba pracowników nie zmaleje to odprawa nie przysługuje.
AnJay jest off-line  
13-01-2010, 21:49  
Dariusz!
Moderator w spoczynku
 
Dariusz! na Forum Prawnym
 
Posty: 4.080
Domyślnie RE: zwolnienie z przyczyn ekonomicznych

Cytat:
Napisał/a beata378
Jeśli nie przyjmę propozycji zwolni mnie z przyczyn ekonomicznych
Jeżeli pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników - będzie przysługiwać odprawa. Należy jedynie zadbać by pracodawca nie zapomniał o "zwolnieniu z przyczyn ekonomicznych" - czyli najlepiej mieć na piśmie, że to one były powodem wypowiedzenia umowy na czas określonej.

Oczywiście zgodnie z tym co napisał AnJay - pracodawca tego powodu podawać nie musi przy wypowiadaniu umowy na czas określony - ale może podać.
Dariusz! jest off-line  
13-01-2010, 22:39  
AnJay
Moderator
 
Posty: 13.692
Domyślnie RE: zwolnienie z przyczyn ekonomicznych

Obawiam się, że odprawa nie będzie przysługiwała nawet jeśli pracodawca wpisze przyczyny ekonomiczne. Sąd bowiem (zakładając, że pracodawca zatrudnia ponad 20 osób) będzie badał, czy zatrudnienie spadło i ustali, że nie, więc odmówi wypłaty odprawy.
Nadto odmowę przyjęcia nowych warunków (jeśli nie dzieje się to w ramach wypowiedzenia zmieniającego) może uznać za zawinioną przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę, co w świetle zatrudnienia nowego pracownika w ramach proponowanych zmian może być bardzo niekorzystne dla powoda.
AnJay jest off-line  
13-01-2010, 23:16  
Dariusz!
Moderator w spoczynku
 
Dariusz! na Forum Prawnym
 
Posty: 4.080
Domyślnie RE: zwolnienie z przyczyn ekonomicznych

Pozwolę zupełnie nie zgodzić się z przedmówcą.
Dla wypłaty odprawy bez znaczenia jest, czy dochodzi do zmniejszenia zatrudnienia. Przepisy art. 8 (o odprawie) ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn nie dotyczących pracowników - stosuje się odpowiednio w razie konieczności rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, jeżeli przyczyny te stanowią wyłączny powód uzasadniający wypowiedzenie stosunku pracy lub jego rozwiązanie na mocy porozumienia stron, a zwolnienia w okresie nieprzekraczającym 30 dni obejmują mniejszą liczbę pracowników niż określona w art. 1 tej ustawy.
Dlatego istotne jest, że dochodzi do rozwiązania stosunku pracy, a nie czy dochodzi do zmniejszenia zatrudnienia.
W żadnym też wypadku odmowa przyjęcia nowych warunków nie może prowadzić do wniosku, że rozwiązanie następuje z winy pracownika.
Problem w przypadku umów na czas określony dotyczy jedynie kwestii dowodowej w przypadku gdyby pracodawca nie podał powodu wypowiedzenia.
Dariusz! jest off-line  
14-01-2010, 00:33  
AnJay
Moderator
 
Posty: 13.692
Domyślnie RE: zwolnienie z przyczyn ekonomicznych

Obawiam się, że w tym konkretnym przypadku zwolnienia pracownika i zatrudnienia na jego miejsce innego nie możemy mówić o przyczynie niedotyczącej pracownika. Bowiem "faktyczna przyczyna rozwiązania umowy o pracę nieleżąca po stronie pracownika powinna być jedynym powodem rozwiązania stosunku pracy, a w sytuacji, gdyby ona nie wystąpiła, pracodawca nie zdecydowałby się na zwolnienie pracownika (wyrok SN z 10 października 1990 r., I PR 319/90).
Trzymanie się ekonomicznego uzasadnienia (zakładając, że pracodawca je poda - choć nie musi) może z w/w powodów także być złudne. Kto bowiem zatrudnia pracownika w miejsce zwalnianego jeśli ma kłopoty finansowe. Coś mi świta, że czytałem na ten temat jakiś czas temu trochę orzecznictwa i taki był jego kierunek. Jak znajdę czas to poszukam.
Natomiast oczywistym problemem jest to, czy pracodawca poda przyczynę, czy też nie, oraz sam fakt propozycji, czy będzie to wypowiedzenie zmieniające, czy może jednak ustna propozycja ze skutkiem rozwiązania umowy w przypadku odmowy jej przyjęcia.
AnJay jest off-line  
14-01-2010, 20:29  
fidor
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: zwolnienie z przyczyn ekonomicznych

Pozwolę się wtrącić, ponieważ miałam podobną sytuację, a konkretnie chodzi o to:pracuję w zakładzie prawie 6 lat, mam umowę na czas nieokreślony, jakieś 0,5 roku temu dostałam wypowiedzenie warunków umowy o pracę(pierwszej umowy która była na cały etat, i na czas nieokreślony), a konkretnie chodziło o zmniejszenie czasu pracy, czyli na 0,5 etatu. jako przyczynę podano: zmiany organizacyjne na które wpływ mają przyczyny ekonomiczne zakładu zmierzające do obniżenia kosztów działalności pracodawcy i dostosowania zatrudnienia do aktualnych potrzeb oraz wprowadzenie nowych regulacji dotyczących wynagrodzeń pracowników samorządowych."Tylko dziwne jest w tym wszystkim to że, w tym samym miesiącu w którym dostałam wypowiedzenie wszyscy pracownicy dostali podwyżki, i mało tego przyjęto nowego pracownika na zupełnie nowe stanowisko.Teraz mam pytanie: czy otrzymując takie wypowiedzenie było to zgodne z prawem?Chce jeszcze dodać, że skrócony czas pracy nie jest realny do wykonania powierzonych obowiązków, co się wiąże z ciągłym zostawaniem po godzinach.
fidor jest off-line  
14-01-2010, 21:33  
Dariusz!
Moderator w spoczynku
 
Dariusz! na Forum Prawnym
 
Posty: 4.080
Domyślnie RE: zwolnienie z przyczyn ekonomicznych

Należało odwołać się od tego wypowiedzenia.
Dariusz! jest off-line  
15-01-2010, 10:09  
fidor
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: zwolnienie z przyczyn ekonomicznych

Czyli teraz, skoro podpisałam to wypowiedzenie i wcześniej nie odwołałam się , nic już nie mogę zrobić? Tak to właśnie jest, człowiek boi się odezwać bo nie chce stracić pracy, tym bardziej że w tym wypowiedzeniu była informacja że w razie odmowy przyjęcia zaproponowanych warunków umowy o pracę, umowa rozwiąże się z upływem okresu wypowiedzenia....
fidor jest off-line  
15-01-2010, 23:21  
Dariusz!
Moderator w spoczynku
 
Dariusz! na Forum Prawnym
 
Posty: 4.080
Domyślnie RE: zwolnienie z przyczyn ekonomicznych

Może Pani się odwołać - prosząc o przywrócenie terminu ale trzeba będzie przekonać sąd by termin przywrócił. Sąd pracy może przywrócić termin, jeżeli uchybienie terminowi nastąpiło bez winy pracownika. Wniosek o przywrócenie terminu wnosi się w ciągu siedmiu dni od ustania przyczyny uchybienia terminowi. We wniosku należy uprawdopodobnić okoliczności uzasadniające przywrócenie terminu, w szczególności że pracownik nie ponosi winy w uchybieniu terminowi.
Dariusz! jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo pracy - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ zwolnienie z pracy z przyczyn zdrowotnych - Pracowałam w byłej państwowej firmie, przez pół roku byłam na zwolnieniu lekarskim. ZUS pozwolił mi wykonywać mój zawód, lecz lekarz neurolog i...
§ rozwiązanie umowy na czas nie okreslony z przyczyn ekonomicznych - Witam własnie dostałem wypowiedzenie z pracy jak w tytule po 15 latach pracy w tym zakładzie,dodam ,że jest to zakład pracy chronionej zatrudnia...
§ Odprawa dla pracownika zwolnionego z powodów ekonomicznych zakładu - Mój mąż jest na wcześniejszej emeryturze, przez ostatnie dwa lata pracował na całym etacie (umowa na czas nieokreślony). Teraz pracodawca...
§ Czy mogę odmówić wykonania polecenia służbowego ze względów ekonomicznych? - Jestem pracownikiem cywilnym wojska. Obecne cięcia budżety spowodowały, że w armii nie ma na nic pieniędzy. Mój przełożony wzywa anie do swojej...
§ L4 z przyczyn pracodawcy - w moim zakładzie pracy była taka sytuacja. Pracownik na polecenie przełozonego (tylko i wyłącznie) używał sprzęt w postaci specjalnej kamizelki....
§ Wypowiedzenie "z przyczyn ekonomicznych" - Witam, Przydarzyła mi sie ostatnio historia, która na pierwszy rzut oka wygląda mi na pogwałcenie prawa pracy, ale chciałbym upewnic sie u...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:11.