staż zawodowy,a doświadczenie zawodowe - Forum Prawne

 

staż zawodowy,a doświadczenie zawodowe

Witam, Bardzo proszę o odpowiedź w bardzo niejasnej dla mnie kwestii. Mam 24 lata, 6 miesięcy temu ukończyłam jednolite studia magisterskie (psychologia), 3 miesiące temu obroniłam dyplom magistra. W ostatnim czasie otrzymałam dyplom i chcę ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:

  • § Pewien Prywatny Zakład
    Szef w moim zakładzie robi sobie jakieś "jaja"... Wypłaty spóźniające się o 14-20 dni! Tłumaczone tym, że...
  • § Odwołanie do sądu pracy
    Witam Otrzymałem wypowiedzenie umowy o pracę i chciałbym od tej decyzji się odwołać. Niestety posiadam umowę...
  • § Rehabilitacja a zwolnienie lek...
    Szanowni Państwo. Za niedługi czas czeka mnie rehabilitacja, która potrwa około 2 tygodni. Ze względu na to, że...

Odpowiedz
 
15-01-2010, 17:37  
Redmoth
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie staż zawodowy,a doświadczenie zawodowe

Witam,

Bardzo proszę o odpowiedź w bardzo niejasnej dla mnie kwestii. Mam 24 lata, 6 miesięcy temu ukończyłam jednolite studia magisterskie (psychologia), 3 miesiące temu obroniłam dyplom magistra. W ostatnim czasie otrzymałam dyplom i chcę koniecznie uzyskać doświadczenie w zawodzie. Szukam "stażu" na własną rękę, ale pomyślałam też o stażu zawodowym z Urzędu Pracy i tu zaczynają się schody. Chodź studiowałam dziennie to przez 3 lata studiów pracowałam w zawodzie nie związanym w żaden sposób z tym w jakim się kształciłam. Po ukończeniu studiów pracowałam dodatkowo 3 miesiące, (czekając na dyplom) jako pomoc biurowa. W urzędzie powiedziano mi, że muszą się zastanowić czy kwalifikuję się na staż, argumentując to tym, że do tej pory ( w tym urzędzie) osoby z jakimkolwiek doświadczeniem zawodowym nie kwalifikowano do stażu zawodowego.
Wiem, że staż dla absolwentów psychologii reguluje ustawa o zawodzie psychologa, ale jak wiadomo realnie nie może ona funkcjonować, chociażby dlatego że w województwie w którym mieszkam nie utworzono do tej pory Regionalnej Izby Psychologów, w związku z tym absolwenci na własną rękę szukają miejsc stażowych.

Moje pytania:
- Czy prawo mówi czym jest "doświadczenie zawodowe"- czy jest to jakiekolwiek doświadczenie, czy jest to związane z np. kierunkiem studiów?
- Czy jeśli studiowałam dziennie i pracowałam to też tracę prawo do stażu z urzędu pracy?
- Czy jeśli podejmę staż w powiecie innym niż ten w którym znajduje się Urząd Pracy w którym jestem zarejestrowana jako bezrobotna to tracę prawo do wynagrodzenia za staż?

Bardzo proszę o odpowiedź, bo przerażona byłam odpowiedzią Pani, która stwierdziła, że muszą sobie tą kwestię ustali

Z góry dziękuję,
Pozdrawiam,
redmoth
Redmoth jest off-line  
15-01-2010, 21:39  
Dariusz!
Moderator w spoczynku
 
Dariusz! na Forum Prawnym
 
Posty: 4.080
Domyślnie RE: staż zawodowy,a doświadczenie zawodowe

1. "Doświadczenie zawodowe" jest zdefiniowane dla potrzeb ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy w tejże ustawie. To właśnie ta ustawa reguluje też instrument rynku pracy, jakim jest staż. Zgodnie z tą ustawą "doświadczenie zawodowe" oznacza to doświadczenie uzyskane w trakcie zatrudnienia, wykonywania innej pracy zarobkowej lub prowadzenia działalności gospodarczej przez okres co najmniej 6 miesięcy. Trzymając się tej definicji ma Pani doświadczenie zawodowe w rozumieniu ustawy.
2. Formalnie nie ma przeszkody by osoba z doświadczeniem zawodowym mogła odbyć staż, w szczególności gdy posiadane doświadczenie zawodowe nie jest zbieżne z wykształceniem. Jednak ostateczna decyzja o skierowaniu bezrobotnego na staż zależy od starosty (urzędu pracy) i może on stosować np. praktykę, że nie kieruje na staż osób z doświadczeniem zawodowym lub kieruje takie osoby tylko wówczas, gdy brak kandydatów bez doświadczenia zawodowego.
3. Nie.
Dariusz! jest off-line  
16-01-2010, 13:52  
Redmoth
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: staż zawodowy,a doświadczenie zawodowe

dziękuję za odpowiedź
Redmoth jest off-line  
28-01-2010, 13:30  
Redmoth
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: staż zawodowy,a doświadczenie zawodowe

Witam,

Byłam w Urzędzie Pracy, w dalszym ciągu zastanawiają się nad moją sytuacją i nie usłyszałam do tej pory żadnych konkretów. Tymczasem znalazłam miejsce w którym mogę odbywać staż. I teraz mam problem., ponieważ jeśli Urząd Pracy nie zgodzi się na odbywanie tego stażu z ich środków i z ich "ręki" to jaką umowę mam podpisać z poradnią w której będę odbywać (ten jak by nie było) staż?? Czy to dalej będzie można nazywać stażem czy raczej wolontariatem??? Jak powinna wyglądać taka umowa, jeśli chciałabym tam zostać na co najmniej 12 miesięcy???????

Z góry dziękuję za odpowiedź,
redmoth
Redmoth jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
§ Renta rodzinna MSWiA a praca / staż zawodowy ujek Zabezpieczenie społeczne - ZUS, pomoc społeczna 2 13-08-2009 16:02
§ Przerwanie stażu a zaświadczenie Binah Prawo pracy 1 12-08-2009 18:20
§ Renta rodzinna MSWiA a praca / staż zawodowy ujek Prawo pracy 1 06-08-2009 15:52
§ Pytanie o staż i przyuczenie zawodowe. Duży problem... Canditti Prawo pracy 8 10-06-2009 13:21
§ Staż zawodowy - rezygnacja Dziara1986 Prawo pracy 1 28-03-2007 08:35


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:26.