Zwolnienie dla ojca po porodzie - Forum Prawne

 

Zwolnienie dla ojca po porodzie

Witam. Mam problem odnośnie zwolnienia lekarskiego L-4 po porodzie żony. Otórz każdy kogo się pytam ma odmienne zdanie na ten temat i ostanowiłem napisac. Otorz słysałem że ojciec dziecka ma prawo po porodzie do dwóch ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:


 
16-01-2010, 10:56  
Biju
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie Zwolnienie dla ojca po porodzie

Witam.
Mam problem odnośnie zwolnienia lekarskiego L-4 po porodzie żony. Otórz każdy kogo się pytam ma odmienne zdanie na ten temat i ostanowiłem napisac. Otorz słysałem że ojciec dziecka ma prawo po porodzie do dwóch tygodni zwolnienia lekarskiego z pracy, bez względu na to czy jest to ciąża z cesarskim cięciem czy nie. Mam pytanie odnośnie tego w jakiej wysokosci jest ono płatne bo wiekszość mówi mi że powinno byc płatne w 100%, i kto takie zwolnienie wydaje lekarz rodzinny czy ginekolog żony, a może lekarz który był przy porodzie??Dzieki z góry za info.
Biju jest off-line  
16-01-2010, 12:38  
jowita0508
Stały bywalec
 
jowita0508 na Forum Prawnym
 
Posty: 354
Domyślnie RE: Zwolnienie dla ojca po porodzie

Prawo do zasiłku opiekuńczego w wymiarze 14 dni w roku kalendarzowym nad chorym członkiem rodziny przysługuje każdemu obowiązkowo ubezpieczonemu pracownikowi (tj. zatrudnionemu na umowe o pracę).Nie ma znaczenia jaki lekarz wystawia L4.
Platne jest 80%
jowita0508 jest off-line  
18-01-2010, 06:56  
Biju
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Zwolnienie dla ojca po porodzie

No i tu się chyba mylisz... kolega wziął trzy miesiące temu zwolnienie po porodzie żony i miał płatne w 100%, no chyba ze od tego czasu cos sie zmienilo...ale chyba nie.
Biju jest off-line  
18-01-2010, 20:09  
megane
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.554
Domyślnie RE: Zwolnienie dla ojca po porodzie

Może wziął urlop macierzyński/ojcowski. Bo zasiłek opiekuńczy to jednak 80%
megane jest off-line  
19-01-2010, 17:51  
Biju
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Zwolnienie dla ojca po porodzie

No właśnie że nie! To było w zeszłym roku także wtedy jeszcze takiego urlopu nie było...i mówił ze nie ma się co słuchać innych i powinno być 100% płatne.Także teraz to już sam nie wiem
Biju jest off-line  
20-01-2010, 18:54  
megane
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.554
Domyślnie RE: Zwolnienie dla ojca po porodzie

Macierzyński dla ojca był i w ubiegłym roku - ale biorąc go zabiera się część tego urlopu matce.
megane jest off-line  
24-01-2010, 14:39  
Biju
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Zwolnienie dla ojca po porodzie

Witam ponownie.Nigdy w życiu nie ma czegoś takiego że biorąc urlop ojcowski na siebie w wymiarze jednego tygodnia zabiera się go matce!To jest w ogóle inna sprawa i nasz urlop nie wiąże się z urlopem kobiety!W tym roku i przyszlym przysługuje nam jeden tydzien a od 2012 dwa tygodnie.A propo płatności za zwolnienie dla ojca po prodzie-bo już się dowiedziłem- owszem wdaje takie zwolnienie lekarz w szpitalu zaraz po porodzie jest to zwolnienie na opiekę po porodzie, płatne jest w 100% tylko trzeba wypełnić w pracy jakies tak druki jak się zanesie owe zwolnienie i to wszystko.
Biju jest off-line  
24-01-2010, 15:18  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 29.082
Domyślnie RE: Zwolnienie dla ojca po porodzie

Cytat:
jest to zwolnienie na opiekę po porodzie,
Ustawa o świadczeniach pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa stanowi:
Art. 33. 1. Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez okres:
1) 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad dziećmi, o których mowa w art. 32 ust. 1 pkt 1 i 2;
2) 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad innymi członkami rodziny, o których mowa w art. 32 ust. 1 pkt 3.
2. Zasiłek opiekuńczy przysługuje łącznie na opiekę nad dziećmi i innymi członkami rodziny za okres nie dłuższy niż 60 dni w roku kalendarzowym.
3. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się niezależnie od liczby członków rodziny uprawnionych do zasiłku opiekuńczego oraz bez względu na liczbę dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki.
Art. 34. Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli poza ubezpieczonym są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę dziecku lub choremu członkowi rodziny. Nie dotyczy to jednak opieki sprawowanej nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat.
Teoretycznie po porodzie małżonek może dostać 60 dni zasiłku opiekuńczego na dziecko lub 14 dni na żonę. Zasiłek opiekuńczy przysługuje w wysokości 80% wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku.

Patrz też: http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=433
Janusz M. jest off-line  
28-11-2010, 13:12  
Mahatman1981
Przyjaciel forum
 
Mahatman1981 na Forum Prawnym
 
Posty: 1.497
Domyślnie RE: Zwolnienie dla ojca po porodzie

Witam serdecznie

Pozwolę sobie podpiąć się pod ten temat z takim problemem:
żona obecnie przebywa w szpitalu po porodzie wykonywanym poprzez cesarskie cięcie.
Najprawdopodobniej we wtorek wyjdzie ze szpitala. Od środy chciałbym wziąć 14 dni "zwolnienia lekarskiego" na opieką na żoną (tzw. chory członek rodziny). I tu właśnie występują problemy, ponieważ w szpitalu powiedzieli mi, że takiego L4 (bo chodzi tu o druk ZUS ZLA) nie wypiszą, bo przecież żona nie jest chora. To samo usłyszałem od mojego lekarza pierwszego kontaktu - "skoro żona wyjdzie ze szpitala, tzn. że nie wymaga opieki szpitalnej, więc w żaden sposób nie można powiedzieć, że jest chora."
Jak to w końcu z tym jest - mąż ma prawo wziąć te 14 dni w takiej sytuacji czy nie?
Mahatman1981 jest off-line  
28-11-2010, 20:25  
Biju
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Zwolnienie dla ojca po porodzie

Witam.
W opowiedzi na Twój problem żebyś nie miał kłopotów
W szpitalu mają obowiązek wypisać Ci takie zwolnienie na opiekę po cesarce tylko jak zwykle szpital jak to szpital robi wielkie problemy bo im sie nie chce albo to przez to że może z ich pięniądze wezmą na to żeby opłacić Twoje zwolnienie, bo wkoncu bedzie ich NIP.Ja też miałem z tym problem ale od razu im powiedziałem że mają obowiązek mi to wypisac i wypisali.Poza tym nie wiem dlaczego Twoj lekarz robi z tym problem...ja też sie liczylem z tym że szpital może mi nie wypisać ale lekarz rodzinny powiedział że moge bez problemu do niego przyjść i jak coś to on wypisze.W pracy tylko będziesz musiał wziąć wniosek o opieke, wypisac go i gitarrraPowodzenia jak cos to pisz.
Biju jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo pracy - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Opieka po porodzie - Od 8-21 marca miałem dwutygodniową opiekę nad żoną z tytułu urodzenia przez żonę dziecka, potem 22-23 marca 2 dni okolicznościowego urlopu W czasie...
§ Opieka nad żoną, dzieckiem po porodzie. - Mam teraz dwutygodniowa opiekę nad żoną, potem 2 dni okolicznościowego urlopu po urodzeniu dziecka co każdy mąż może otrzymac po urodzeniu dziecka....
§ Zaprzeczenie ojcostwa - dopiero po porodzie? - Jestem pare dni po rozwodzie. Dziecko nowego partnera ma urodzic sie w marcu. Czy o zaprzeczenie ojcostwa mozna wystapic dopiero po urodzeniu sie...
§ Koszty utrzymania matki po porodzie - Sytuacja: matka: lat 21, po ogólniaku, niepracująca...mieszkająca z rodzicami, rodzi dziecko. Ojciec uznaje dziecko, ale nie jest w zadnym związku z...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:27.