kiedy ustaje obowiązek alimentacyjny - Forum Prawne

 

kiedy ustaje obowiązek alimentacyjny

„ czy ustanie obowiązku alimentacyjnego automatycznie wygasa pod pewnymi warunkami: np. osiągnięcie przez dziecko wieku (25lat?), czy innymi? Czy powinienem osobno zwrócić się do sądu o ustanie tego obowiązku?? Przebywam za granicą od wielu lat ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze

Prawo rodzinne i opiekuńcze - aktualne tematy:


 
27-03-2010, 10:31  
bolo56
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie kiedy ustaje obowiązek alimentacyjny

„ czy ustanie obowiązku alimentacyjnego automatycznie wygasa pod pewnymi warunkami: np. osiągnięcie przez dziecko wieku (25lat?), czy innymi?
Czy powinienem osobno zwrócić się do sądu o ustanie tego obowiązku??
Przebywam za granicą od wielu lat i nie widzę szans na ponowny powrót do Polski. O dziecku nic nie wiem bo matka (była żona) złośliwie nie podaje mi żadnych ko ordynatów na córkę. (długa historia – dl zainteresowanych mogę ją przybliżyć)

Jedynie ostatnio znalazłem w Internecie - że ma znakomitą pracę w prestiżowej firmie w Warszawie. Studia skończyła w 2008.
Nic po za tym nie wiem na jej temat. Na meile nie odpowiada – a wręcz udaje że nie wie kto do niej pisze.
bolo56 jest off-line  
27-03-2010, 10:32  
bolo56
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: kiedy ustaje obowiązek alimentacyjny

wiem że to trudne pytanie
bolo56 jest off-line  
27-03-2010, 10:44  
Grenada
Zbanowany
 
Posty: 3.455
Domyślnie RE: kiedy ustaje obowiązek alimentacyjny

Nie wygasa dopóki sąd cię z niego nie zwolni.
Złóż pozew o uchylenie tego obowiązku od daty zakończenia studiów. Dołącz wydruk z Internetu o pracy córki.
Poproś o zabezpieczenie w postaci uchylenia obowiązku od dnia złożenia wniosku o zabezpieczenie.
Grenada jest off-line  
27-03-2010, 11:32  
bolo56
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: kiedy ustaje obowiązek alimentacyjny

dziękuję...jeszcze jedno pytanko - gdzie to się składa, ile kosztuje, ???
bolo56 jest off-line  
27-03-2010, 12:05  
Grenada
Zbanowany
 
Posty: 3.455
Domyślnie RE: kiedy ustaje obowiązek alimentacyjny

Do biura podawczego sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka.
Płacisz wps (wartośc przedmiotu sporu) - 5% od rocznych alimentów.
Grenada jest off-line  
27-03-2010, 12:23  
kadi
Przyjaciel forum
 
Posty: 12.651
Domyślnie RE: kiedy ustaje obowiązek alimentacyjny

Nie ma sztywnych granic alimentacji określonych wiekiem dziecka. Alimentacja dziecka trwa tak długo, jak długo dziecko przy prawidłowym wykorzystaniu swoich zdolności i umiejętności nie jest w stanie samodzielnie zaspokoić swoich usprawiedliwionych potrzeb, a z drugiej strony tak długo, jak długo zobowiązana do niej osoba jest w stanie na dziecko łożyć.
kadi jest off-line  
27-03-2010, 17:50  
karlzaju
Stały bywalec
 
Posty: 541
Domyślnie RE: kiedy ustaje obowiązek alimentacyjny

[Q, jak długo zobowiązana do niej osoba jest w stanie na dziecko łożyć.[/QUOTE]---ten cytat to pytanie JAK DŁUGO ? jest jakis wiek>> w polsce wiec jak do 30-ki 40-ki naprawde chory ten kraj jak i jego przepisy MOZE KTOS PODAC WIEK TAKIEGO DZIECKA?/
karlzaju jest off-line  
27-03-2010, 17:57  
rubbermaid
Stały bywalec
 
rubbermaid na Forum Prawnym
 
Posty: 5.146
Domyślnie RE: kiedy ustaje obowiązek alimentacyjny

Cytat:
Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 16 grudnia 1987 r
...
Uzyskanie pełnoletności nie zmienia sytuacji prawnej dziecka w zakresie alimentów, jeżeli dziecko pobiera naukę w szkole lub na uczelni i czas na nią przeznaczony wykorzystuje rzeczywiście na zdobywanie kwalifikacji zawodowych.
W praktyce mogą występować różnorodne stany faktyczne, mające wpływ na istnienie obowiązku alimentacyjnego. Jeżeli np. czas pobierania nauki wydłuża się nadmiernie poza przyjęte ramy, gdy studiujący nie czyni należytych postępów w nauce, nie zdaje egzaminów i ze swej winy powtarza lata nauki w szkole lub na uczelni oraz nie kończy jej w okresie, przewidzianym w programie a ze względu na wiek i ogólne przygotowanie do pracy może ją podjąć, rodzice nie są obowiązani do alimentowania pełnoletniego dziecka. Obowiązek ten może natomiast istnieć w sytuacji, gdy takie dziecko w pierwszym roku po ukończeniu szkoły średniej podjęło tymczasową pracę zarobkową w celu uzyskania preferencji w przyjęciu go na studia - po pierwszym niepowodzeniu w tym względzie - a jego dotychczasowe kwalifikacje nie zapewniają mu odpowiedniego poziomu życia.
Zamiar podwyższenia kwalifikacji zawodowych przez pełnoletnie dziecko pracujące zawodowo także nie zawsze będzie rodzić obowiązek dostarczania mu środków utrzymania przez rodziców. Istotne znaczenie powinna tu mieć okoliczność, czy dotychczasowe przygotowanie zawodowe i nabyte wcześniej kwalifikacje pozwalają w pełni na samodzielne, regularne zarobkowanie, a więc na pokrycie własnych środków utrzymania.
Obowiązek alimentacyjny rodziców nie ustaje w ogóle, jeżeli dziecko na skutek kalectwa wrodzonego lub nabytego albo w związku z niedorozwojem umysłowym nie będzie w stanie samodzielnie zdobywać środków utrzymania.
Przed osiągnięciem przez dziecko pełnoletności, obowiązek alimentacyjny rodziców może ustać wcześniej tylko wówczas, gdy dziecko uzyska zawód, czy też podejmie zatrudnienie w czasie pobierania nauki, a osiągane zarobki pozwolą mu na zaspokojenie jego potrzeb.
Zwolnienie bądź ograniczenie obowiązku alimentacyjnego rodziców względem dziecka może też nastąpić w sytuacji, gdy pobiera ono rentę rodzinną na podstawie przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. Nr 40, poz. 267; z 1984 r. Nr 52, poz. 268 i 270 oraz z 1986 r. Nr 1, poz. 1), bądź też innych ustaw szczególnych, albo rentę zasądzoną z mocy art. 446 § 2 k.c. Obowiązek alimentacyjny może ustać również, gdy dziecko posiada własny majątek, z którego dochody wystarczają na pokrycie jego kosztów utrzymania i wychowania.
Jeżeli dziecko po zdobyciu samodzielności zawodowej znajdzie się w niedostatku, jego uprawnienia alimentacyjne w stosunku do rodziców mogą wynikać jedynie z art. 133 § 2 k.r.o. Szersze uprawnienia przewidziane w § 1 tego przepisu, raz wygasłe, nie mogą powstać na nowo.
...
.
rubbermaid jest off-line  
27-03-2010, 20:14  
karlzaju
Stały bywalec
 
Posty: 541
Domyślnie RE: kiedy ustaje obowiązek alimentacyjny

Przecierz nie ma tu mowy o jakimś inwalidztwie Poprostu syn sie rozbija BMKa po dyskotekach ma 24 lata pracy nie chce podjąc a szkołe rozpoczyna po 5 miesiacach konczy ostatnio na sprawie o alimenty przyniósł 75zł wpałcone na konto uczelni w katowicach w lipcu kiedy toj jeszcze nic nie widomo czy jest przyjety a polski sąd daje mu alimenty bo on wyraził chęć nauki wiec jak?????? do 30-tki go utrzymywać
karlzaju jest off-line  
27-03-2010, 20:19  
malutka26
Stały bywalec
 
malutka26 na Forum Prawnym
 
Posty: 3.250
Domyślnie RE: kiedy ustaje obowiązek alimentacyjny

jesli w wieku 30 lat bedzie w niedostatku to nawet i dluzej niz do 30-stki....
malutka26 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo rodzinne i opiekuńcze - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ kiedy wygasa obowiązek alimentacyjny - w jakich okolicznościach wygasa obowiazek alimentacyjny wobec dziecka oraz byłego wspołmałzonka?
§ DPS obowiązek alimentacyjny - Między nami jako rodzeństwem /3 dzieci/ nigdy wcześniej nie było konfliktu. Mama jest rencistką I grupy od 27 lat. Od ponad 10 lat była pod opieką...
§ Kiedy ustaje obowiązek alimentacyjny? - Witam serdecznie. Chciałbym dowiedzieć się,kiedy ustanie wobec mnie obowiązek alimentacyjny wobec córki,22-letniej studentki III roku?
§ Kiedy ustaje stosunek pracy? - Mam problem, a mianowicie chcę złożyć wypowiedzenie pracy, mój okres wypowiedzenia to 2 tygodnie, dnia 12 lipca. Wiem, że pierwszym dniem będzie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:05.