Forum Prawne

Forum Prawne (http://forumprawne.org/)
-   Prawo rodzinne i opiekuńcze (http://forumprawne.org/prawo-rodzinne-opiekuncze/)
-   -   Czy opieka społeczna może zmusic córkę do płacenia na rzecz ojca? (http://forumprawne.org/prawo-rodzinne-opiekuncze/116909-czy-opieka-spoleczna-moze-zmusic-corke-do-placenia-na-rzecz-ojca.html)

kasia37123 30-03-2010 16:44

Czy opieka społeczna może zmusic córkę do płacenia na rzecz ojca?
 
Sprawa wygląda tak. Ojciec nie pracuje. Bezrobotny, ale może pracowac ,co już udowodnił. Córka ma włąsną rodzinę i wychowuje dziecko <nast. w drodze>
mąż ma firmę i mają mieszkanie własnościowe, a ojciec ma zasądzoną separację z matką. Poza tym jego długi są dośc wysokie <głównie na spłaty adwokatów, gdyż sądził się z pracodawcami>. Córka dostała pismo z Ośrodka pomocy społecznej, żeby przedstawic dochody, których ona właściwie nie ma bo jest na utrzymaniu męża a chyba mąż nie jest w to wliczany... i dostałą telefon, że pani z opieki chce zrobic wywiad środowiskowy? Ponadto ojciec znęcał się nad rodziną i sądził o pobicia...sąd skierował go na leczenie. Orzeczenie lekarza- psychoza urojeniowa. Córka może byc w domu tylko 24godziny bo dzwoni na policję, że to jego dom. Jej mąż może byc chwilkę tylko bo również dzwoni na policję.
Czy ojciec może dostac takie świadczenia od córki?
Czy ojciec , który nie łożył tyle lat na swoje dzieci ma jakieś prawo do domagania się czegokolwiek od swoich dzieci? Bardzo proszę o radę bo jestem już załamana całą tą sprawą...

matylda35 30-03-2010 16:55

RE: Czy opieka społeczna może zmusic córkę do płacenia na rzecz ojca?
 
Odpowiedź na tytuł brzmi --nie ale nie do końca , bo mogą odpowiednio pokierować sprawą .
Skoro mops zgłosił się do córki, to raczej mi wygląda na to że ojciec stara się o jakąś pomoc/zasiłek z mopsu, chodzi o wywiad np. czy rodzina nie jest w stanie mu pomóc finansowo itp.

Jeśli wystąpi do Sądu o alimenty na siebie to ma szansę je otrzymać, myślę że warto umówić się na ten wywiad i przedstawić swoją sytuację

ewela119 30-03-2010 17:10

RE: Czy opieka społeczna może zmusic córkę do płacenia na rzecz ojca?
 
Jesli chodzi o mops to mozesz napisac ze z ojcem od wielu lat nie utrzymujesz zadnych kontakow, nie stac Cie na "pomaganie" mu i nie zgodzic sie na wywiad srodowiskowy. Mozesz co wcale nie oznacza ze musisz, jesli sytuacje masz faktycznie taka jak opisujesz to moze jednak lepiej zeby przyszli i zobaczyli ze faktycznie "nie spisz na pieniadzach"

Jedna wazna rada jesli zdecydujesz sie na wywiad, pani ktora przyjdzie bedzie Ci zadawala pytania i musi spisac taki jakby protokol ktory Ty musisz podpisac,poswiadczajac tym samym ze to co zapisala owa pani jest zgodne ze stanem faktycznym, w praktyce czesto wyglada to tak ze daja Ci do podpisania pusta kartke a pozniej wypisuja tam co sobie chca, absolutnie sie na to nie zgadzaj bo nie masz wplywu na to co pozniej ona na wypisuje a juz tego nie odkrecisz...

mala mi78 30-03-2010 17:16

RE: Czy opieka społeczna może zmusic córkę do płacenia na rzecz ojca?
 
Zgodnie z Kodeksem Rodzinnym "Art. 87. Rodzice i dzieci obowiązani są wspierać się wzajemnie"

W opisanym przez ciebie przypadku możesz powoływać się na fakt, że ojciec nie interesował się Tobą, nie opiekował ani nie łożył na twoje utrzymanie jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. A pomijając kwestie prawne: to jednak ojciec,zapewne potępiałaś go za to,że nie łożył na Ciebie, co sama teraz chcesz zrobić - odmówić jemu wsparcia i pomocy??

kasia37123 30-03-2010 17:19

RE: Czy opieka społeczna może zmusic córkę do płacenia na rzecz ojca?
 
Ale mieszka z swoją żona z zasądzoną separacją. Ma własnośc połowiczną nieruchomości a działka stoi na niego.
Matka dalej go utrzymuje bo nie ma zasiłku żadnego i pracuje tylko w sezonie letnim...
Ojciec stara się tylko odpychac swoje dzieci. Jedno ma rentę bo jest chore i mieszka z nimi, a córka ma własną rodzinę. 2 synów zginęło w wypadkach tragicznych w odstepstwie 2 letnim. Żona ma rente w wys. około 300zł co starcza na opłaty i pomaga syn swoją rentą inwalidzką. Ojciec może pracowac tylko nie chce a ,żeby mógł się ubiegac o alimenty od córki to musiałby byc bez środków do życia. A takie środki ma. Chodzi tylko o jego długi procesowe... przecież żona nie zapłaci... bo nie ma z czego. A córka za wynajęcie adwokata w sprawie przeciw jej mężowi chyba też nie...bo to się wszystko nie trzyma niczego....
Bardzo prosze o jakieś wyjście z tej sprawy...

kasia37123 30-03-2010 17:27

RE: Czy opieka społeczna może zmusic córkę do płacenia na rzecz ojca?
 
Cytat:

Napisał/a edyta060878 (Post 552825)
Zgodnie z Kodeksem Rodzinnym "Art. 87. Rodzice i dzieci obowiązani są wspierać się wzajemnie"

W opisanym przez ciebie przypadku możesz powoływać się na fakt, że ojciec nie interesował się Tobą, nie opiekował ani nie łożył na twoje utrzymanie jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. A pomijając kwestie prawne: to jednak ojciec,zapewne potępiałaś go za to,że nie łożył na Ciebie, co sama teraz chcesz zrobić - odmówić jemu wsparcia i pomocy??


Ojcem nigdy nie był. Mam 26 lat a od jakichś 15 moja mama była w separacji faktycznej. Pozywał nas do sądu, wzniecał awantury, wyprzedawał majątek po zmarłych synach za bezcen. Ja mogę byc w domu tylko jedną noc, bo ja tam nie mieszkam i nie jestem jego córką już <jego słowa> wnuczka się go boi... mąż sypia u swojej rodziny na czas np świąt... jesteśmy wszyscy bękartami mojej matki, a że moi bracia zginęli to dobija moją matkę słowami, że to kara Boża ją spotkałą.
Dzień po zasądzonej separacji i rozdzielności majątkowej upominał się od mamy czegoś na obiad...a udowadniał sądowi , że sam sobie gotuje itd....
To nie ojciec! Nigdy nic od niego nie chciałam i niech on też nie chce.

mala mi78 30-03-2010 17:42

RE: Czy opieka społeczna może zmusic córkę do płacenia na rzecz ojca?
 
Ale zgodnie z kodeksem jest tak jakbyś tego nie chciała.... niestety.

Pełnoletnie dzieci mogą być zobowiązane do płacenia alimentów swoim rodzicom. Wynika to z art. 128 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z którym obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania, obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo.



Obowiązek alimentacyjny ciążący na dorosłych dzieciach względem rodziców powstaje wówczas, gdy rodzice znajdą się w niedostatku (art. 133 § 2 Kodeksu rodzinnego). Jeżeli rodzice nie pozostają w niedostatku, dzieci nie są zobowiązane do alimentacji rodziców.



Gdy nie będziesz płaciła zasądzonych alimentów, można by je egzekwować z Twojego majątku osobistego, a także z wynagrodzenia za pracę, dochodów z innej działalności zarobkowej, dochodu z praw autorskich i pokrewnych. Dochód męża zobowiązanej do alimentacji rodziców nie będzie podlegał egzekucji.

BOHO 30-03-2010 19:12

RE: Czy opieka społeczna może zmusic córkę do płacenia na rzecz ojca?
 
Cytat:

Napisał/a kasia37123 (Post 552840)
Ja mogę byc w domu tylko jedną noc,

nie bardzo rozumiem dlaczego....
a czyj jest dom ?

ok doczytałem, czyli dom jest własnością też matki....
dlaczego tam więc nie przebywasz ?

NORKA30 30-03-2010 19:21

RE: Czy opieka społeczna może zmusic córkę do płacenia na rzecz ojca?
 
bo nie da się wytrzymać psychicznie,podejrzewam:what:

malutka26 31-03-2010 22:29

RE: Czy opieka społeczna może zmusic córkę do płacenia na rzecz ojca?
 
jesli ojciec znajduje sie w niedostatku z wlasnej winy/wpedzanie sie w dlugi/ nie pracuje choc by mogl to aliemntow nie otrzyma od corki, dzieci owszem maja obowiazek wprierac rodzicow ale nie w stytuacji kiedy rodzic sam nie interesowal sie dzieckiem, dzieci nie sa rowniez od splat zadluzen rodzicow....


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:42.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.3.1 PL2 ©2009, Crawlability, Inc.