Obywatelstwo dziecka urodzonego za granicą - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
12-07-2010, 13:12  
AgaLuc
Użytkownik
 
Posty: 42
Domyślnie Obywatelstwo dziecka urodzonego za granicą

Witam.
Chciałabym uzyskać informację na temat obywatelstwa dziecka urodzonego w obcym kraju, a konkretnie na Cyprze. Ciezko mi znaleźć informacji w internecie więc postanowiłam napisac na forum. Jestem obywatelka Polski, obecnie przebywam na Cyprze. We wrzesniu spodziewam sie dziecka. Ojciec dziecka jest obywatelem Słowacji. Chcielibysmy sie dowiedzieć jakie obywatelstwo bedzie miało nasze dziecko, co zrobic aby mialo obywatelstwo polskie i słowackie i czy bedzie miało także obywatelstwo Cypru? Co przewiduje prawo w takiej sytuacji.
Z góry dziekuję za udzielone informacje.
AgaLuc jest off-line  
12-07-2010, 14:08  
marimar
Użytkownik
 
Posty: 62
Domyślnie RE: Obywatelstwo dziecka urodzonego za granicą

W naszym systemie prawnym dziecko ma obywatelstwo swoich rodziców (prawo krwi). W niektórych państwach (np. USA) dziecko otrzymuje obywatelstwo kraju, w którym przyszło na świat (prawo ziemi).

Dziecko na pewno będzie miało obywatelstwo polskie, bo polska ustawa przewiduje to obywatelstwo w przypadku gdy co najmniej jedno z rodziców jest Polakiem/Polką.

Ja nie znalazłam nigdzie w internecie stwierdzenia, że na Cyprze panuje prawo ziemi (łac. ius soli), ale może Pani jeszcze poszukać posługując się tymi hasłami.

Co do obywatelstwa słowackiego, to także trzeba się dowiedzieć jakie tam są przepisy. Raczej na pewno jest tam prawo krwi, czyli obywatelstwo po rodzicach, tylko nie wiem, czy jest tam dopuszczalne podwójne obywatelstwo.
marimar jest off-line  
12-07-2010, 18:43  
AgaLuc
Użytkownik
 
Posty: 42
Domyślnie RE: Obywatelstwo dziecka urodzonego za granicą

Znalazłam informacje, że slowackie prawo zabrania przyjecia obcego obywatelstwa, jednak nie zabrania obywatelom innego państwa starać sie o słowackie.
Nie wiem czy to komplikuje sprawe czy ulatwia ale z tego co zrozumiałam: -polskie prawo nie zabrania przyjmowania obcego obywatelstwa, tylko je ignoruje; - slowackie natomiast nie zabrania obcokrajowcom przyjmowania słowackiego obywatelstwa;
Czy jest mozliwośc najpierw uzyskania obywatelstwa polskiego a następnie zgłosic o nadanie obywatelstwa slowackiego?
AgaLuc jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:17.