Powrót do panieńskiego nazwiska po rozwodzie - Forum Prawne

 

Powrót do panieńskiego nazwiska po rozwodzie

Czy prawnie dopuszczalna byłaby umowa małżonków sporządzona przed notariuszem w sprawie powrotu po rozwodzie, już byłej żony do nazwiska panieńskiego?...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze

Prawo rodzinne i opiekuńcze - aktualne tematy:

  • § Zabezpieczenie kontaktów z dzi...
    Witam, otrzymałem pismo w którym zostałem powiadomiony, ze 20 sierpnia odbywa się rozprawa: Zarządzenia, (...)...
  • § Zgoda na paszport a ograniczen...
    Witam serdecznie czy jeśli ojciec który ma ograniczą władzę i może współdecydować o wyborze szkoły,kierunku...
  • § badanie ojcostwa
    Prawdopodobnie jestem ojcem dziecka a matka jest mezatka i nie chce dobrowolnie poddac dziecka na badanie DNA jak moge...

 
30-07-2010, 20:01  
mayster
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie Powrót do panieńskiego nazwiska po rozwodzie

Czy prawnie dopuszczalna byłaby umowa małżonków sporządzona przed notariuszem w sprawie powrotu po rozwodzie, już byłej żony do nazwiska panieńskiego?
mayster jest off-line  
30-07-2010, 21:24  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Powrót do panieńskiego nazwiska po rozwodzie

Nic takiego nie miałoby przede wszystkim żadnego skutku prawnego.

Ale rozwiązanie jest:
w terminie 3 miesięcy od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego małżonek, który przyjął nazwisko drugiego małżonka (w większości to kobiety) może złożyc oświadczenie przed kierownikiem USC o powrocie do nazwiska noszonego przed zawarciem małżeństwa. (art. 59 krio)

Podkreślam, że nazwisko noszone przed zawarciem nie oznacza nazwiska panieńskiego, nie zawsze są one tożsame.

Takie oświadczenie składa się przed każdym kierownikiem usc niezależne od miejsca zawarcia małżeństwa czy zamieszkania (sprawę załatwia się w kilkanaście minut). Ważny jest termin 3 msc - jeśli się go przegapi to wchodzi ustawa o zmianie imienia i nazwiska - ijuż tak łatwo nie jest.
 
30-07-2010, 23:46  
mayster
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Powrót do panieńskiego nazwiska po rozwodzie

Ten przepis znam.
Może napiszę inaczej:
Chodzi mi o to by zawrzeć przed sprawą rozwodową "kład", (który mógłbym po rozwodzie wyegzekwować) z obecną małżonką, że powróci do swojego poprzedniego nazwiska po zakończeniu sprawy rozwodowej.
mayster jest off-line  
31-07-2010, 11:29  
mika108
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie RE: Powrót do panieńskiego nazwiska po rozwodzie

Myślę że tak ale czy małżonka na to pójdzie??
mika108 jest off-line  
31-07-2010, 15:38  
mayster
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Powrót do panieńskiego nazwiska po rozwodzie

To jeszcze raz

Z uwagi na to że zawierając taki "układ" muszę być pewny prawnej możliwości wyegzekwowania takiej umowy. Dlatego wspomniałem tu o notariuszu, ale czy to rodzi jakieś skutki prawne do tak zawartej umowy na drodze prawa cywilnego?
mayster jest off-line  
31-07-2010, 15:47  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Powrót do panieńskiego nazwiska po rozwodzie

Nie. Taka umowa jest nieważna.
 
01-08-2010, 16:56  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Powrót do panieńskiego nazwiska po rozwodzie

absolutnie wykluczone-nie masz na to zadnych szans aby zmusic malzonke do powrotu do nazwiska po rozwodzie.....

notariusz napisze wszystko zeby kase wziac ale Ty bedziesz sobie mogl tym podetrzec...........
 
02-08-2010, 19:10  
mayster
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Powrót do panieńskiego nazwiska po rozwodzie

Witam
Dokładnie o taką odpowiedź mi chodziło.
Jednak nie jest mi do śmiechu jak tobie zuuzkaa
Miłą dla mnie nie będzie świadomość szarganie rodowego nazwiska przez byłą żonę.
Przepis jak dla mnie jest krzywdzący płeć męską
mayster jest off-line  
02-08-2010, 20:51  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Powrót do panieńskiego nazwiska po rozwodzie

krzywdzący płec męska? a niby ktory przepis kaze żonie przyjmowac nazwisko meza? Bo ja takiego nie znam. Jak masz watpliwosci jeszcze przed slubem to przyjmij nazwisko zony i po rozwodzie powrocisz do swojego .

Ja nie widze tu zadnej krzywdy, nikt nikomu nie kaze zadnego nazwiska przyjmowac. Mozesz tez pozostawic swoje, ona swoje i Twojego szargac nie bedzie. Tu tez nie ma problemu - sam wymyslasz problem.
 
03-08-2010, 21:14  
mayster
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Powrót do panieńskiego nazwiska po rozwodzie

Oczywiście, masz rację.
...ale mądry człowiek po szkodzie.
Gdybym wiedział, że coś podobnego mnie spotka i znał w przód przepis, który to reguluje, to z pewnością byłbym dzisiaj prawnikiem i nie zadawałbym takich pytań.
Śluby zawierają też ludzie młodzi, którzy nawet nie lizneli prawa, a w USC chyba nie uprzedzają dokładnie o tej ewentualności?

Dziękuję za komentarz oceny mojego wyboru/zachowania będąc jeszcze młokosem
mayster jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo rodzinne i opiekuńcze - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Nadanie dziecku nazwisko panieńskiego pomimo uzywania nazwiska po byłym męzu - Chodzi o troche zawiła sytuację. Jestem po rozwodzie, nie zmieniałam nazwiska, mam nadala nazwisko byłego męża. Teraz jestem w ciąży z innym...
§ jak wrócić do nazwiska panieńskiego po rozwodzie? - Witam Chciałabym się dowiedzieć co trzeba zrobić, żeby po rozwodzie wrócić do panieńskiego nazwiska? Pozdrawiam. Zosienka85
§ Dopisanie nazwiska panieńskiego matki - Witam! Moja córka chce do nazwiska ojca dopisać jeszcze moje nazwisko panieńskie. W związku z tym mam pytania i proszę o odpowiedź. Czy jest to w...
§ Korzystanie z nazwiska panieńskiego matki w korespondencji biznesowej - Witam, Jestem pełnoletnim mężczyzną. Z przyczyn czysto praktycznych, rozważam opcję korzystania z nazwiska panieńskiego matki w korespondencji...
§ czy mozna w tv używać panieńskiego nazwiska? - mam pytanie - moja znajoma ma prowadzić program w telewizji komercyjnej, ale nie chce używac nazwiska męża, które nosi, ale woli używać swojego...
§ Powrót do nazwiska panieńskiego - Jestem 4 lata po rozwodzie. Chciałabym wrócić do swojego nazwiska panieńskiego. Znam procedurę zaraz po orzeczeniu rozwodu, a jak po takim czasie?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:37.